Bydgoszcz
-0C
Niebo częściowo zachmurzone
65% wilgotność
Wiatr: 10km/h WNW
H 0 • L -2
0C
Sob
-0C
Nd
-1C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiDbasz o dezynfekcję w swoim obiekcie? Połóż jeszcze maty dekontaminacyjne i antybakteryjne
24.08.2021 | 12:12

Dbasz o dezynfekcję w swoim obiekcie? Połóż jeszcze maty dekontaminacyjne i antybakteryjne

Na zdjęciu: W pewnych dziedzinach idealna, sterylna czystość jest więcej niż wymagana.

Fot. nadesłane

Globalna pandemia i realna groźba kolejnych lockdownów wymuszają całkowitą zmianę standardów sanitarnych w wielu branżach. Dozowniki z płynem/żelem do rąk albo aparatura mierząca temperaturę przed wejściem to coraz powszechniejszy widok. Podobnie jak systematyczne czyszczenie wszystkich klamek, przycisków i innych powierzchni dotykanych rękami. A co z brudem, bakteriami i innymi „niechcianymi gośćmi” wnoszonymi na butach? O tym opowiedzą nam branżowi eksperci z firma Alfa i Omega.

Chcąc zahamować rozwój i rozprzestrzeniania się drobnoustrojów, nie można poprzestać na półśrodkach

W pewnych dziedzinach idealna, sterylna czystość jest więcej niż wymagana. Zakłady produkujące, przetwarzające żywność i sprzedające ją sklepy. Placówki służby zdrowia. Laboratoria, clean roomy oraz specyficzne sektory w halach produkcyjnych. To tylko część branż, w których wykorzystanie mat dekontaminacyjnych stało się powszechnie obowiązującym standardem. Jak czytamy na stronie https://aio.com.pl/ – dzięki aktywnemu działaniu dezynfekcyjnym i odkażającym, zapewniają one skuteczną ochronę przed pleśnią, bakteriami oraz pozostałymi drobnoustrojami. Jednocześnie skutecznie zbierają wszelkie zanieczyszczenia: pył, błoto, wilgoć, kurz itd. Oczywiście nie mogą robić tego w nieskończoność. Dlatego producenci wdrażają rozwiązania znacznie ułatwiające kontrolę ich aktualnego stanu.

Jedna mata dekontaminacyjna składa się nawet z kilkudziesięciu łatwo zdzieralnych warstw

Niezwykle trudno przewidzieć, po jakim czasie specjalne, podłogowe pokrycia zatracą swoją skuteczność. Wiele zależy od warunków zewnętrznych oraz intensywności użytkowania danego pomieszczenia. Zakładanie z góry, że daną matę należy wymienić po x dniach roboczych, to spore ryzyko – albo zmarnowania materiałów eksploatacyjnych, albo „przepuszczenia” bakterii, brudu do czystej strefy. Należy postępować ściśle zgodnie z zaleceniami producenta i dystrybutora maty. Przydatnym rozwiązaniem są zdejmowalne, numerowane warstwy. Dzięki temu z wystarczającym wyprzedzeniem wiadomo, kiedy żywotność nakładki zbliża się do końca. Dużym walorem praktycznym są także samoprzylepne podkłady. Za ich sprawą mata pozostaje w jednej pozycji: nie zagina się, a cała powierzchnia może zostać wykorzystana. Nie ma ryzyka, że przy gwałtowniejszym ruchu ktoś straci równowagę i upadnie. Komfort użytkowania jest równie ważny, co działanie odkażające i czyszczące.


Podobne wpisy

Powiązane treści