Bydgoszcz
21C
Niebo częściowo zachmurzone
68% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 24 • L 18
19C
Sr
21C
Czw
21C
Pt
24C
Sob
26C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiSportDęby Osielsko rozpoczynają nowy sezon. „Chcemy bić się o najwyższe cele”
baseball-field-1563858_1920
12.04.2019 | 10:12

Dęby Osielsko rozpoczynają nowy sezon. „Chcemy bić się o najwyższe cele”

Na zdjęciu: zdj. ilustracyjne

Fot. archiwum

W sobotę i niedzielę baseballiści Dębów Osielsko rozpoczynają nowy sezon. Otwarcie rozgrywek uświetnią mecze w ramach rozgrywek Ekstraligi i Bałtyckiej Ligi Baseballu.

Pierwszy mecz nowego sezonu Ekstraligi odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia. W samo południe na boisko przy ulicy Centralnej wyjdą zespoły KWK Construction Dębów Osielsko i Barons Wrocław. To właśnie ta drużyna była rywalem Dębów w ubiegłorocznym starciu o brązowy medal mistrzostw Polski – przypomnijmy, że zespół z Osielska wygrał oba mecze i zdobył medal.

Dodatkowym „smaczkiem” tego pojedynku jest transfer Amerykanina Phila Acosty, który w ubiegłym sezonie był mocnym punktem drużyny Barons, a w tym roku będzie reprezentował barwy KWK Construction Dębów. Niestety, Acosty nie zobaczymy w niedzielę na boisku, ponieważ przyleci on do Osielska dopiero na przełomie kwietnia i maja – podkreśla klub.

Wrocławska drużyna przed sezonem pozyskała nowego grającego trenera – Jarona Dorchineza, który grał w II Dywizji akademickiej ligi NCAA, a ostatnio był grającym trenerem w Austrii. Barons zaczęli sezon Ekstraligi już tydzień temu – w minioną sobotę rozegrali awansem dwumecz z Gepardami Żory. Pierwsze spotkanie wygrały Gepardy 8:5, ale w drugim pojedynku wrocławianie odnieśli zdecydowane zwycięstwo 10:2. Przed meczem w Osielsku wrocławianie zagrają w sobotę kolejny dwumecz Ekstraligi w Kutnie ze tamtejszą Stalą.

Zobacz również:

Dęby Osielsko przygotowują się do sezonu. Są zmiany w składzie

W niedzielnym meczu, poza wspominanym Philem Acostą, nie zobaczymy Adana Cabralesa i kolejnego nowego nabytku Dębów, Matthew Kozlaka – przybędą oni z USA dopiero w maju. Grający trener Daniel Catalan, którego praca walnie przyczyniła się do ubiegłorocznych sukcesów zespołu, dopiero w czwartek przyleciał do Polski. Natomiast w składzie na niedzielny mecz znalazł się Kubańczyk Aimar Medina.

Warto wspomnieć, że w trakcie przerwy zimowej Dęby pozyskały utalentowanego miotacza Łukasza Przybułka z Yankees Działdowo. Do drużyny wrócił też Radosław Zajda. – Radek poukładał swoje sprawy osobiste, trenuje z wielkim zaangażowaniem i wygląda na to, że znowu będzie mocnym punktem drużyny, także jako miotacz – podkreśla Łukasz Snopek, członek zarządu UKS Dęby ds. baseballu i czołowy miotacz drużyny ligowej.

Przed rozpoczęciem sezonu zawodnicy Dębów rozegrali dwa sparingi z Piratami Władysławowo, w których podzielili się zwycięstwami (4:6 i 4:3). Siedmiu graczy KWK Construction Dębów brało też udział w dwudniowej konsultacji szkoleniowej kadr narodowych seniorów i U23 w Kutnie.

W Ekstralidze rywalizować będzie 6 drużyn: mistrz kraju i zdobywca Pucharu Polski Silesia Rybnik, Stal Kutno, KWK Construction Dęby Osielsko, Barons Wrocław, Centaury Warszawa i Gepardy Żory. W rundzie zasadniczej, rozgrywanej w systemie każdy z każdym odbywają się cztery mecze, przy czym jednego dnia rozgrywa się dwa spotkania: pierwsze w pełnym wymiarze 9 rund, a po ok. 30-minutowej przerwie drugi mecz w skróconym 7-rundowym formacie. Drużyna może zgłosić do sezonu i do konkretnego meczu dowolną liczbę obcokrajowców, ale w grze może ich uczestniczyć tylko trzech. Na kluczowej pozycji miotacza mogą oni występować tylko w jednym z dwóch spotkań rozgrywanych tego samego dnia. Cztery najlepsze zespoły po rundzie zasadniczej awansują do fazy play-off, rozgrywanej po wakacyjnej przerwie.

Rozpoczynający się sezon jest dla UKS Dęby szczególny, ponieważ klub obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia. Baseball w Osielsku pojawił się za sprawą nauczyciela wychowania fizycznego Jacka Baumgarta, który zaczął uczyć tej gry dzieci w szkole. W 1994 roku założony został Uczniowski Klub Sportowy Dęby, który szybko zaczął odnosić sukcesy w kategoriach młodzieżowych. Ich konsekwencją było powstanie zespołu seniorskiego, który już w 2001 r. wygrał rozgrywki II ligi i awansował do obecnej Ekstraligi. W 2004 roku Dęby wywalczyły swój pierwszy – i jak do tej pory jedyny – tytuł mistrza Polski seniorów.

Marzą nam się kolejne mistrzowskie tytuły – nie ukrywa Łukasz Snopek, który jako junior wchodzący w „dorosły” baseball był członkiem „złotej drużyny” z 2004 r., a dziś jest jedną z najaktywniejszych osób w klubie, jako zawodnik, działacz i szkoleniowiec.

Mamy w tym roku naprawdę solidną ekipę, dawno nie mieliśmy tak mocnego składu, bardzo solidnie przetrenowaliśmy okres przygotowań do sezonu. Chcemy bić się o najwyższe cele, a kolejny jubileusz jest taką dodatkową motywacją

– przyznaje Snopek. Te „najwyższe cele” to, oprócz Ekstraligi, także Puchar Polski (Dęby wywalczyły go w 2017 roku, a w 2018 uległy w finale Silesii) oraz występ w Kwalifikacjach Pucharu Federacji w Błagojewgradzie (Bułgaria, 10-15 czerwca).

Przedsmakiem niedzielnych emocji ekstraligowych będzie inauguracja sezonu Bałtyckiej Ligi Baseballu. Jej uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, KWK Construction Dęby grać będą w Grupie Zachodniej, której wszystkie mecze rozgrywane będą w Osielsku i Wrocławiu. W sobotę na stadionie przy Centralnej w dwumeczu inauguracyjnej kolejki BLB zmierzą się Piraci Władysławowo i Szczecin Titans. W barwach Piratów grają m.in. Witold Baranowski, Rafał Rybski i Aimar Medina – w Ekstralidze reprezentują oni KWK Construction Dęby. Same Dębyswoje pierwsze mecze w BLB rozegrają 27 kwietnia z zespołem Bielawa Vikings.


Mecz Ekstraligi KWK Construction Dęby Osielsko – Barons Wrocław odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia o godzinie 12:00 i ok. 15:00 na stadionie w Osielsku. Mecze Bałtyckiej Ligi Baseballu pomiędzy Piratami Władysławowo a Szczecin Titans odbędą się w sobotę, 13 kwietnia o 13:00 i 16:00.


Kadra KWK Construction Dębów Osielsko w sezonie 2019:

Miotacze: Adan Cabrales (ur. 1992, USA), Harvey Garcia (1984, Wenezuela), Mateusz Gralak (1995), Jakub Jendryczka (1989), Bartosz Matuszewski (1993), Łukasz Przybułek (1997), Łukasz Snopek (1986), Paweł Sztejka (1994), Szymon Szymański (1988).

Łapacze: Witold Baranowski (1988), Kacper Olejnik (1998), Douglas Rodriguez (1985, Wenezuela), Bartosz Sulinski (1990).

Bazowi: Phil Acosta (1989, USA), Alejandro Arriaga (1991, Meksyk), Andrew Bonney (1985, USA), Daniel Charchuła (1997), Paweł Jasiakiewicz (1982), Szymon Karczewski (2003), Matthew Kozlak (1997), Mateusz Macniak (1989), Aimar Medina (1990, Kuba), Hasely Medina (1981, Kuba), Kacper Murawski (1995), Jakub Pochwała (1997), Rafał Rybski (1989), Mateusz Streich (1999), Bartosz Teska (1994), Jose Travieso (1962), Kacper Tyborowski (1997), Paweł Zagórski (1997), Mikołaj Zera (1998).

Zapolowi: Daniel Catalan (1992, USA), Szymon Henszke (1991), Tomasz Januszewski (1983), Adrian Liwoch (1992), Juliusz Liwoch (1994), Ronny Materano Torres (1985, Wenezuela), Alexis Medina (1975, Wenezuela), Robert Pochwała (1975), Marcin Schwerkolt (1981), Oskar Wąsik (1997), Paweł Winiarski (1989), Filip Wiśniewski (2002), Tomasz Witoń (1988), Radosław Zajda (1997), Adam Zieliński (1980).

Trener: Daniel Catalan, asystenci: Adan Cabrales, Łukasz Snopek, Paweł Winiarski. Kierownik drużyny: Jakub Pochwała.

Terminarz KWK Construction Dębów Osielsko w sezonie 2019:

Ekstraliga:

14 kwietnia – mecz w Osielsku z Barons Wrocław
20 kwietnia – mecz w Kutnie ze Stalą
28 kwietnia – mecz wyjazdowy z Centaurami Warszawa
12 maja – mecz na wyjeździe z Gepardami Żory
18 maja – mecz w Rybniku z Silesią
19 maja – wyjazd do Wrocławia na mecz z Barons
26 maja – mecz domowy ze Stalą Kutno
2 czerwca – meczu w Osielsku z Centaurami Warszawa
22 i 23 czerwca – dwumecz z Silesią Rybnik i Gepardami Żory w Osielsku

Mecze Pucharu Polski odbędą się w dniach 23-25 sierpnia w Rybniku.

Bałtycka Liga Baseballu:

27 kwietnia z Bielawa Vikings (Osielsko)
11 maja z Rookie Goats Poznań (Osielsko)
12 maja z Piratami Władysławowo (Osielsko)
8 czerwca ze Szczecin Titans (Osielsko)
z Barons Wrocław termin do ustalenia (Wrocław)

Kwalifikacje Pucharu Federacji:

10-15 czerwca Błagojewgrad (Bułgaria) – spotkania z Athletic Sofia (Bułgaria), Utenos Titanai (Litwa), Herts Falcons (Wielka Brytania), Soelvesborg Firehawks (Szwecja) i CS Atletico Alexandria (Rumunia)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści