Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dekomunizacja z twarzą Deyny i Clinta Eastwooda. Ponad 16 tysięcy głosów w plebiscycie

Dodano: 14.06.2017 | 08:57

We wtorek zakończyło się głosowanie na stronie www.dekomunizacjafordon.pl - miało ono wskazać najbardziej oczekiwanych nowych patronów ulic.

Na zdjęciu: Większość głosujących nie chce, mimo ustawowego nakazu, zmiany nazwy ulicy Planu 6-letniego.

Fot. Stanisław Gazda / archiwum

Ulica Dragon Balla, Londyńska oraz park Obi-Wana Kenobiego – to trzy najczęściej wskazywane nazwy w plebiscycie zorganizowanym przez Radę Osiedla Nowy Fordon w związku z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej. MetropoliaBydgoska.PL jako pierwsza dotarła do rezultatów ponad miesięcznego głosowania mieszkańców.

CZYTAJ TAKŻE: Fordoniacy wskazali swoich faworytów. Takich patronów chcą na swoich ulicach

Podstawowy wniosek jest jeden – większość głosujących opowiedziała się przeciwko upolitycznianiu kwestii nazewnictwa ulic. Wyniki to swoisty protest w tej sprawie – mówi nam Jan Kwiatoń, przewodniczący fordońskiej rady osiedla, która zorganizowała i przeprowadziła głosowanie na stronie www.dekomunizacjafordon.pl. W ciągu sześciotygodniowego głosowania zebrano ponad 16,5 tysiąca głosów. – Gdybyśmy liczyli te zdublowane, wyszłoby ich grubo ponad dwadzieścia tysięcy. Rekordzista głosował ponad 500 razy! – dodaje Kwiatoń.

W zbiorczych rezultatach plebiscytu bezkonkurencyjne okazało się słynne anime – Dragon Ball, które zebrało 765 głosów. Ulica Dragon Balla miałaby zastąpić ulicę Teodora Duracza. Ponad 600 wskazań powędrowało na konto ulicy Londyńskiej (w zamian za ulicę Stanisława Lehmana). Także przeszło 600 osób chce, aby park Zbigniewa Załuskiego na osiedlu Leśnym przemianować na park Obi-Wana Kenobiego. Szeroko komentowane współcześnie – i politycznie – postacie znalazły się poza pierwszą dziesiątką. Najwyżej z nich – Władysław Bartoszewski oraz żołnierze wyklęci. Co ciekawe, przedziela ich Clint Eastwood oraz… Karol Marks.

Niemal 2400 głosów opowiedziało się przeciwko jakimkolwiek zmianom. Na niemal wszystkich ulicach ta opcja zajmowała drugie miejsce. Wyjątki – ulica Planu 6-letniego, gdzie chęć pozostawienia nazwy wskazało najwięcej głosujących (ponad 200) oraz Bolesława Rumińskiego. Ta ostatnia została dołączona do głosowania jako ostatnia. I cieszyła się najmniejszym powodzeniem, oddano na nią jedynie 18 głosów. To efekt informacji, że zespół ds. nazewnictwa miejskiego przygotował dla niej już wcześniej nową nazwę – ulica Kowalska. W plebiscycie oddano na nią… jeden głos.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dekomunizacja idzie zbyt wolno. Wojewoda ponagla samorządy

Wyniki głosowania trafią teraz do bydgoskiego ratusza. Przewodniczący Kwiatoń liczy, że prezydent i radni nie zlekceważą głosu mieszkańców, mimo że część ich propozycji nosi nawet znamiona żartu. – Liczymy na rzeczową dyskusję w tym temacie – zaznacza. Czasu na zmiany pozostało jednak niewiele – zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej powinny zostać one wprowadzone do 2 września.

Najczęściej wskazywane propozycje nazw ulic w ramach plebiscytu na www.dekomunizacjafordon.pl

Bolesława Rumińskiego

Inżynierska – 10 głosów
Tadeusza Nalepy – 4


Romana Chłodzińskiego

Kazimierza Deyny – 428
bez zmian – 327
Louisa Armstronga – 307


Teodora Duracza

Dragon Balla – 765
bez zmian – 149
Zbigniewa Bońka – 147

Józefa Powalisza

Dywizjonu 303 – 327
bez zmian – 257
Żołnierzy Wyklętych – 233

Armii Ludowej

Tęczowa – 315
bez zmian – 273
Legionów Polskich – 205           

Zygmunta Berlinga

Clinta Eastwooda – 261
bez zmian – 215
Władysława Bartoszewskiego – 172

park Zbigniewa Załuskiego

park Obi-Wana Kenobiego – 629
bez zmian – 274
Jana Bytnara – 137

Planu 6-letniego

bez zmian – 227
Lecha Wałęsy – 198
Wisławy Szymborskiej – 183

Oskara Langego

Bohaterów – 352
bez zmian – 313
Cudne Manowce – 289

Stanisława Lehmana

Londyńska – 634
bez zmian – 355
Jeremiego Przybory – 338