Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dlaczego basen w Osielsku został zamknięty? Urzędnicy wyjaśniają

Dodano: 04.03.2023 | 09:46

Na zdjęciu: W ferie basen w Osielsku był zamknięty.

Fot. pixabay

Część mieszkańców gminy z rozgoryczeniem przyjęła informacje, że basen w Osielsku na czas ferii zimowych został zamknięty. O powody dopytywali również radni.

W połowie stycznia Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji poinformował, że od 30 stycznia do 5 marca basen w Osielsku będzie nieczynny z powodu prac konserwacyjnych. Przypomnijmy, że w tym okresie trwały w naszym województwie ferie. Część mieszkańców miało żal do władz, że przerwa nastąpi właśnie w tym okresie.

Wójt gminy Osielsko Wojciech Sypniewski wyjaśniał nam w rozmowie, że w niecce basenu wykryto usterkę. Nie da się przełożyć prac w czasie. Jednocześnie zapewnił nas, że w  okresie letnim nie planuje się już przerwy technicznej i basen będzie funkcjonował normalnie.

O sprawę dopytywali również radni. – Nie chcieliśmy tego robić, czekaliśmy – mówił podczas sesji zastępca wójta Krzysztof Lewandowski. – Też ubolewam nad tym, że basen nie funkcjonuje w okresie ferii. Natomiast z naszych analiz wynikało, że zainteresowanie raczej byłoby mniejsze. Podkreślam, nie było to zrobione celowo, tylko po prostu w wyniku zaistniałej sytuacji byliśmy do tego zmuszeni. Dlaczego pięć tygodni? Bo prace są dosyć duże. Tam są zbrojenia, które uległy degradacji. To naprawdę trzeba zrobić raz, a dobrze – dodał.

Radny Andrzej Wiekierak złożył w tej sprawie oficjalne pismo. –  Dlaczego przerwa nie została zaplanowana na miesiące wakacyjne? – pytał radny. –  Doszły mnie głosy o jakiś przeciekach. Chciałbym uzyskać informację, jakiego typu są uszkodzenia i ewentualnie z jakimi kosztami ta naprawa się wiąże – dodał.

– Informuję, iż bezpośrednią przyczyną przyspieszenia przerwy konserwacyjnej był przeciek stropu pomiędzy halą basenową a podbaseniem, gdzie zlokalizowane są wszystkie urządzenia odpowiedzialne za utrzymanie należytych parametrów wody basenowej i powietrza – przekazał w odpowiedzi wójt Sypniewski.

– Przeciek pojawił się jesienią, początkowo myśleliśmy, że uda się uniknąć zamknięcia basenu w ferie zimowe, ale przeciek się nasilał i nie można było zwlekać z naprawą – wyjaśnia natomiast dyrektor GOSiR Katarzyna Sierant.

–  Woda spływała również po jednym z filarów podtrzymujących nieckę basenową. O tej sytuacji poinformowano bezzwłocznie Zastępcę Wójta Gminy Osielsko oraz przystąpiono do poszukiwań specjalistycznej firmy, aby nie dopuścić do degradacji elementów konstrukcyjnych obiektu. Ze względu na bezpieczeństwo budynku wspólnie uznano, że sytuacja wymaga pilnego działania. W styczniu bieżącego roku zawarto stosowną umowę na wykonanie robót naprawczych z firmą „IZOBET”. Koszt samego uszczelnienia to 29.397 zł brutto.  Aby prace były przeprowadzone  należycie, niezbędne było wyłączenie obiektu z użytku. Mając na względzie, że w ramach zajęć wychowania fizycznego gminne szkoły korzystają z basenu we wszystkie dni robocze, podjęto decyzję aby część prac wykonać w czasie ferii. Zmniejszyło to problem organizacji pracy szkół. Także kluby korzystające z naszego basenu na okres ferii w większości zawieszają zajęcia – twierdzi dyrektor GOSiR.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
1 rok temu

Nie piszecie kto spierdolił robotę i kto to nadzorował. Gdyby tak pan Sypniewski obciążył takiego kosztami to by się taki zastanowił za co bierze i od kogo bierze pieniądze. Mam pytanie na jak długo to wytrzyma.