Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dlaczego oznaczono drzewa na terenie Centrum Onkologii? Sprawdzamy i wyjaśniamy

Dodano: 01.08.2021 | 15:32

Na zdjęciu: Oznaczenia drzew rosnących na terenie Centrum Onkologii wzbudziło niepokój mieszkańców.

Fot. BB

Mieszkańcy Fordonu żyją obecnie planowanymi przez miasto i Fordońską Spółdzielnię Mieszkaniową wycinkami drzew. Zaniepokoił ich zatem fakt, że na sosnach i brzozach porastających tereny przy Centrum Onkologii pojawiły się oznaczenia. Jak zapewnia spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, to jedynie inwentaryzacja drzewostanu – nie jest ona równoznaczna z przeznaczeniem ich do wycinki.

W lutym tego roku Centrum Onkologii zapowiedziało rozpoczęcie prac projektowych nad rozbudową szpitala. Koncepcja zakłada zarówno powstanie nowych budynków, jak i modernizację tych już istniejących. Kluczowe ma być wzniesienie budynku Innowacyjnych Terapii Lekowych na tyłach obecnego głównego gmachu centrum. Powstanie tam przede wszystkim nowa izba przyjęć z podjazdem dla karetek. Znajdą się tam ponadto: ambulatorium chemioterapii, pracownia cytostatyczna oraz oddział kliniczny onkologii z ponad 50 nowymi miejscami dla pacjentów. Drugi nowy budynek planowany jest po wschodniej stronie budynku głównego, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się wnęka. Tam z kolei znajdą swoje miejsce między innymi nowe punkty badań USG, pracownia tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Obecny główny budynek zostanie rozbudowany chociażby o nowe sale operacyjne, poszerzony dział anestezjologii i intensywnej terapii, dodatkową przestrzeń zyska apteka szpitalna czy Zakład Endoskopii.

Dlaczego oznaczono drzewa na terenie Centrum Onkologii? Sprawdzamy i wyjaśniamy

Zobacz również:

Centrum Onkologii szykuje się do rozbudowy

Za projekt rozbudowy CO odpowiadają firmy spod szyldu BBC Best Building Consultants. Kompletem dokumentów, w tym pozwoleniem na budowę, spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne (zarządzająca w imieniu marszałka województwa szpitalami w regionie i zajmująca się ich inwestycjami), ma dysponować do połowy kwietnia przyszłego roku. Prace na terenie bydgoskiego szpitala mają pochłonąć blisko 300 milionów złotych – na razie nie jest znany dokładny termin ich rozpoczęcia, ale przedstawiciele samorządu województwa podkreślali, że chcieliby zakończyć je w 2025 roku.

Jak można było sprawdzić w koncepcji inwestycji, wzniesienie budynku Innowacyjnych Terapii Lekowych – czyli najbardziej spektakularna część zadania – miała obejmować zabudowę terenu podjazdu i obecnej izby przyjęć (nieopodal niej obecnie mieści się punkt testów wykrywających zakażenie koronawirusem). Plany nie przewidywały ingerencji w znajdujący się między budynkiem głównym centrum, a ulicą Akademicką las. Mieszkańcy Fordonu alarmują jednak, że w ostatnich dniach na drzewach znajdujących się zza płotem CO pojawiły się oznaczenia wykonane farbą w sprayu – i to w różnych kolorach. Ponumerowanie drzewa zazwyczaj oznaczały jego wycinkę – a obecnie fordoniacy są niezwykle wyczuleni na ten temat. Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa planuje bowiem usunąć ponad 40 drzew rosnących na osiedlach Bohaterów, Szybowników i Bajka, a niebawem rozpocznie się wyręb części lasu przy ulicy Korfantego – to wstęp do budowy parkingu P&R.

Dlaczego drzewa przy Centrum Onkologii zostały oznaczone? Próbowaliśmy ustalić to w samym szpitalu, lecz po serii przekierowań pomiędzy jego poszczególnymi jednostkami ostatecznie odesłano nas do spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. – Na wymienionym terenie rzeczywiście została przeprowadzona inwentaryzacja około tysiąca dwustu drzew, nie jest to jednak równoznaczne – i tu chcę to bardzo mocno podkreślić – nie jest to równoznaczne z przeznaczeniem ich do wycinki – wyjaśnia Małgorzata Tkacz, główny specjalista ds. informacji i promocji marszałkowskiej spółki.




Jak dodaje Tkacz, rozbudowa Centrum Onkologii „pociągnie za sobą prawdopodobnie konieczność usunięcia niewielkiej części ze zinwentaryzowanych drzew z obszaru bezpośrednio sąsiadującego z obecnymi budynkami centrum”. – Za usunięte drzewa, zgodnie z przepisami, zostaną nasadzone nowe – tzw. nasadzenia zastępcze. Otrzymaliśmy także zapewnienie od projektanta prowadzącego prace nad projektem przebudowy i rozbudowy CO o minimalizacji liczby drzew podlegającej ewentualnej wycince w przyszłości w związku z inwestycją – uzupełnia przedstawicielka Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych.

Należy jednak zwrócić uwagę na możliwe zagospodarowanie terenu leśnego przy szpitalu, zapisanych w dokumentach planistycznych miasta. Obowiązujący plan miejscowy „Fordon – Centrum Onkologii” zachowuje co prawda las na terenie CO, ale przewiduje możliwość budowy drogi dojazdowej w miejscu obecnej ścieżki przy szpitalnym płocie, a także ewentualną realizację parkingu po południowej stronie ulicy Roentgena – drogi prowadzącej do hospicjum Sue Ryder czy ulokowanie usług po obu stronach ulicy Romanowskiej przy skrzyżowaniu z Akademicką. Możliwą ingerencję zakładają też zapisy konsultowanego obecnie przez miasto projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, zakładające m.im. przekształcenie lasu przy CO na rzecz rozbudowy szpitala.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments