Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleDo lasów pod Bydgoszczą podrzucono kolejne beczki z chemikaliami. Wyznaczono nagrodę za pomoc w ujęciu sprawców
beczki lasy łabiszyn
11.06.2021 | 18:30

Do lasów pod Bydgoszczą podrzucono kolejne beczki z chemikaliami. Wyznaczono nagrodę za pomoc w ujęciu sprawców

Na zdjęciu: Strażacy podczas zabezpieczania podrzuconych beczek w Buszkowie.

Fot. Nadleśnictwo Szubin

Do lasu niedaleko Łabiszyna ponownie podrzucono beczki z chemikaliami. To kolejny tego typu przypadek w rejonie Bydgoszczy – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wyznaczył wysoką nagrodę za pomoc w ujęciu osób, które dokonują tego procederu.

Od kilkunastu dni strażacy z miejscowości położonych pod Bydgoszczą przekazywali informacje o odnalezieniu pojemników z nieznanymi substancjami chemicznymi. Były one podrzucane do lasów, przede wszystkim w rejonie Łabiszyna. Pod koniec maja i na początku czerwca tamtejsi ochotnicy poinformowali o podejrzanych znaleziskach, na które natrafiono niedaleko Antoniewa (miejscowość znajduje się na trasie drogi wojewódzkiej 254), w Buszkowie – wsi oddalonej o 12 kilometrów od Żnina – oraz we Władysławowie.
Na kolejne znaleziska natrafiono w lesie niedaleko Piecek. 1 czerwca OSP Brzoza poinformowała o podrzuceniu paletopojemników wypełnionych nieznanymi substancjami. Jak podało Bydgoszcz 998, takie same pojemniki odkryto również w lesie pomiędzy Zamościem a Łochowem. To jednak nie koniec – wczoraj (10 czerwca) przy drodze wojewódzkiej 246 Szubin – Łabiszyn odkryto kolejne pojemniki.


CZYTAJ WIĘCEJ: Do podbydgoskich lasów podrzucono beczki z tajemniczymi chemikaliami 


Sprawą podrzucenia metalowych beczek wypełnionych chemikaliami w okolice Łabiszyna zajęła się Komenda Powiatowa Policji w Żninie. W obliczu odkryć, nadleśnictwo Szubin wyznaczyło nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych za pomoc w ujęciu sprawcy. Wszelkie informacje w tej sprawie należy kierować do straży leśnej w Nadleśnictwie Szubin – telefon 530 053 133. Sprawą tajemniczych odpadów zajmuje się również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

W związku z licznymi przypadkami podrzucenia beczek z nieznaną substancją w kujawsko-pomorskich lasach, nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych za pomoc w ujęciu sprawcy bądź sprawców tego procederu wyznaczył dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. – W ostatnich dniach na terenach nadleśnictw Szubin, Bydgoszcz i Gniewkowo nieznany sprawca porzucił w lesie beczki o różnej pojemności z substancją, która może zagrażać ludziom i środowisku, zanieczyszczając wodę i glebę. Łącznie do lasów trafiło 11360 litrów nieznanej, potencjalnie niebezpiecznej substancji – podkreśla dyrektor Bartosz Michał Bazela.

Jak dodaje Bazela, w lasach całego województwa uruchomiono dodatkowe patrole policji i straży leśnej oraz zamontowano sprzęt monitorujący, a teren objęty potencjalnym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi został objęty czasowym zakazem wstępu do lasu. W wypadku natrafienia na kolejne porzucone beczki bądź posiadania informacji o sprawcach procederu należy skontaktować się z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych – 606 856 811.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści