Bydgoszcz
2C
Słonecznie
69% wilgotność
Wiatr: 4km/h N
H 2 • L 1
4C
Sob
2C
Nd
2C
Pon
-0C
Wt
3C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeDobre wieści dla bydgoskiego portu multimodalnego. Powołanie spółki celowej coraz bliżej
bydgoszcz emilianowo
09.06.2020 | 18:54

Dobre wieści dla bydgoskiego portu multimodalnego. Powołanie spółki celowej coraz bliżej

Na zdjęciu: Platforma multimodalna powstanie w Emilianowie - stacji na trasie magistrali węglowej ze Śląska do portów w Trójmieście.

Fot. Szymon Fiałkowski

Rząd przygotowuje się do utworzenia spółki celowej, odpowiedzialnej za budowę portu multimodalnego w Emilianowie. Potwierdza to zarówno szef komitetu stałego Rady Ministów Łukasz Schreiber, jak i nasze ustalenia.

Budowa węzłA multimodalnego, obsługującego porty w Gdańsku i Gdyni to jedna ze sztandarowych inwestycji, kluczowych dla rozwoju Bydgoszczy. Starania o ulokowanie jej opisywaliśmy wielokrotnie na łamach MetropoliaBydgoska.PL.

Najważniejszym krokiem do realizacji inwestycji nastąpił 17 września 2019 roku. Wtedy w Nowej Wsi Wielkiej doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Bydgoskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym, PKP S.A, gmina Nowa Wieś Wielka, Wojewodą Kujawsko-Pomorskim, zarządem Portu Morskiego w Gdyni, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz PKP Cargo S.A. Zgodnie z jego zapisami, miało ono doprowadzić do powołania spółki celowej i określenia jej zakresu działań, a także umożliwienia złożenie wniosku o uznanie tego przedsięwzięcia za rządową inwestycję strategiczną, co ułatwić ma pozyskiwanie środków finansowych.

Według wypowiedzi szefa komitetu stałego Rady Ministrów Łukasza Schreibera w „Rozmowie Dnia” TVP Bydgoszcz, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin złożył już podpis, umożliwiający utworzenie wspomnianej w porozumieniu spółki celowej. Potwierdzają to także nasze ustalenia, dokonane jeszcze przed wtorkowym programem w telewizji bydgoskiej.

– PKP S.A. wraz z partnerami pracują nad realizacją zapisów porozumienia o współpracy przy podejmowaniu działań na rzecz budowy terminala intermodalnego w Emilianowie koło Bydgoszczy. Podczas spotkań roboczych, które odbyły się w ramach tej inicjatywy, przedyskutowano założenia projektu oraz określono działania, które należy podjąć, aby stworzyć warunki do realizacji budowy terminala intermodalnego w Emilianowie. Prace zmierzają do powołania spółki celowej, która będzie odpowiadała za realizację projektu. Trwają też prace nad warunkową umową inwestycyjną związaną z realizacją projektu – przekazał MetropoliaBydgoska.PL Michał Stigler, rzecznik PKP S.A.

Również Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazuje pozytywne informacje dotyczące budowy platformy. – Po podpisaniu porozumienia powołano zespół złożony z przedstawicieli wszystkich stron porozumienia w celu powołania spółki terminal intermodalny Bydgoszcz Emilianowo. Do chwili obecnej przygotowano projekcję ekonomiczną inwestycji, warunkową umowę inwestycyjną, a KOWR zarezerwował środki w planie finansowym na 2020 r. na podstawowe dokumentacje terminala. Sygnatariusze uzyskali również stosowne zgody nadzorujących organów – przekazał nam rzecznik KOWR Wojciech Adamczyk.

Platforma multimodalna to węzeł umożliwiający przeładunek towarów z jednego środka transportu (np. z pociągu) na inny (np. na ciężarówkę). Z pojęciem multimodalności wiążę się też intermodalność – czyli przewóz towaru w tej samej jednostce ładunkowej przy udziale dwóch lub więcej rodzajów transportu. Przykładem takiej jednostki jest kontener, który można przewozić za pośrednictwem statku, a także koleją czy samochodem ciężarowym.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści