Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Radni PiS przedstawili swoją kandydaturę do tytułu Honorowego Obywatela Bydgoszczy

Dodano: 10.03.2024 | 10:40

Na zdjęciu: Czy ceniony także przez przeciwników politycznych dr Stefan Pastuszewski zostanie Honorowym Obywatelem Bydgoszczy?

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości przedstawił swoje kandydatury do uhonorowania tytułem Honorowego Obywatela Bydgoszczy i Medalem Kazimierza Wielkiego. Czy do grona tak znamienitych postaci, jak Leonard Pietraszak czy Andrzej Szwalbe dołączy Stefan Pastuszewski?

Co roku, przy okazji kwietniowych urodzin miasta, na uroczystej sesji rady miasta wręczane są wyróżnienia dla zasłużonych bydgoszczan. Wnioski o uhonorowanie składają kluby radnych – w tym roku klub PiS przedstawił nazwiska dwóch kandydatów. Według opozycji, tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy (ostatnio nadany w 2018 Leonardowi Pietraszakowi) powinien otrzymać Stefan Pastuszewski – były radny, poseł i wiceprezydent miasta, obecnie kandydat z list Bydgoskiej Prawicy do rady miasta z okręgu obejmującego Błonie, Szwederowo, Górzyskowo i Wzgórze Wolności.

Stefan Pastuszewski – życiorys

Jak uzasadnia klub PiS, związany od lat ze środowiskami konserwatywnymi Pastuszewski „całe życie spędził w Bydgoszczy i jako twórca oraz animator kultury dokonał znacznych osiągnięć dla rozwoju naszego miasta”. Urodzony w 1949 doktor nauk historycznych jest absolwentem trzech uczelni wyższych – dzisiejszej Politechniki Bydgoskiej, UMK w Toruniu oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Rozprawę doktorską obronił natomiast na UKW. W latach 70. Stefan Pastuszewski był dziennikarzem Ilustrowanego Kuriera Polskiego, lecz odszedł z gazety po rozpoczęciu działalności opozycyjnej. – Po protestach robotniczych w czerwcu 1976 roku malował na murach hasła antykomunistyczne. Od 1976 do 1989 roku rozpracowywany i prześladowany przez organy bezpieki PRL – czytamy we wniosku.


CZYTAJ TAKŻE: Łukasz Schreiber przedstawił „kontrowersyjny” pomysł na Młyny Rothera


Na początku lat 80. Pastuszewski był redaktorem niezależnego pisma „Wolne Związki”. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany; uwolniono go w marcu 1982. Następnie pracował m.in. jako stróż nocny w Galerii Miejskiej BWA; cały czas był jednak zaangażowany w podziemną działalność wydawniczą, co doprowadziło do jego aresztowania w 1984 roku. Rok później został skazany za działalność polityczną (karę darowano na mocy amnestii). W okresie przełomu ustrojowego był zaangażowany w działania „Solidarności”, sprzeciwiał się jednak porozumieniu przy Okrągłym Stole.

Po 1989 roku Pastuszewski pełnił istotne funkcje: w latach 1991-1993 był posłem, a w latach 1990-1994 także przewodniczącym sejmiku województwa bydgoskiego. Od 1994 do 1998 roku wiceprezydent Bydgoszczy, następnie przez wiele lat zasiadał w radzie miasta.

Jest autorem licznych zbiorów opowiadań i tomików wierszy, tłumaczonych m.in. na język bułgarski, czeski, niemiecki i ukraiński. W 1998 założył miesięcznik literacki „Akant”, w którym objął funkcję sekretarza redakcji. Pracował też w Miejskim Ośrodku Kultury. Były radny jest też zaangażowany w Bractwo 18. Południka czy pomoc Polakom na Wschodzie oraz uchodźcom. Za swoje zasługi uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski czy Złotym Krzyżem Zasługi.


SPRAWDŹ TAKŻE: Listy Bydgoskiej Prawicy do rady miasta


Dr Stefan Pastuszewski jest wzorem lokalnego patrioty, organizatorem wielu wydarzeń wspierających rozwój kultury i sztuki i cieszący się powszechnym szacunkiem. W pełni zasługuje na nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Bydgoszczy – uzasadnia klub PiS. W przypadku Medalu Kazimierza Wielkiego radni tej formacji wytypowali Jana Raczyckiego – inicjatora powstania „Solidarności” w zakładach Makrum i więźnia politycznego w latach 80. – w 1996 roku był jednym z założycieli Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym „Przymierze”.

Uczestniczy we wszystkich uroczystościach patriotycznych w Bydgoszczy. Za swoją działalność niepodległościową i społeczną zasługuje na przyznanie zaszczytnego Medalu Kazimierza Wielkiego – podkreślają przedstawiciele PiS.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pamięć
Pamięć
4 miesięcy temu

A kandydat już odnalazł prawo jazdy, które utracił, a niby zgubił, a i tak jeździł? Kiedyś pisały o tym media, nie pamiętam finału tej sprawy. To honorowe nie było ????

Dariusz
Dariusz
4 miesięcy temu

A gdzie kandydatura najlepszego w dziejach ministra edukacji Czarnka???

Krzysztof
Krzysztof
4 miesięcy temu

O mój Boże ale wymyślili

Witold z Bydgoszczy
Witold z Bydgoszczy
4 miesięcy temu

Niczym specjalnym nie zasłynął. Honorowy tytuł obywatela Bydgoszcz powinna mieć „kobieta z walizką”. Ja to kojarzy każdy, a typa co wypisywał głupoty na ścianach, kto niby kojarzy?