Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Trzy nowe drogi rowerowe w Bydgoszczy. Teraz konsultacje, a za rok budowa

Dodano: 26.06.2023 | 13:25

Na zdjęciu: Nowa infrastruktura rowerowa ma już w 2024 roku powstać po obu stronach ulicy Sułkowskiego na osiedlu Leśnym.

Fot. BB

W przyszłym roku w Bydgoszczy mają powstać trzy nowe drogi dla rowerów: przy ulicy Sułkowskiego, Sudeckiej + Wyzwolenia i Pelplińskiej oraz przy Kieleckiej i Toruńskiej. Ratusz ogłosił konsultacje społeczne, w których mieszkańcy będą mogli wyrazić swoją opinię dotyczącą koncepcji inwestycji.

Bydgoszcz chce być miastem przyjaznym rowerzystom, stąd też ciągle inwestujemy w poszerzanie sieci dróg dla rowerów – podkreślił podczas poniedziałkowej (26 czerwca) konferencji prasowej zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. Dziś wystartowały konsultacje społeczne dotyczące budowy kolejnych odcinków infrastruktury dla rowerzystów. Gdzie powstaną?

Leśne zyska trasę wzdłuż Sułkowskiego

Według zatwierdzonego w 2021 roku planu inwestycji rowerowych na kolejne cztery lata, jedną z ważnych inwestycji ma być połączenie osiedla Leśnego z centrum miasta. W zeszłym roku wybrano wykonawcę koncepcji inwestycji, która powstanie wzdłuż ulicy Sułkowskiego, po jej obu stronach na odcinku od dworca Bydgoszcz Leśna do ulicy Kamiennej (jako wydzielone drogi rowerowe), a na odcinku pomiędzy Kamienną a Sułkowskiego (po stronie wschodniej) zaprojektowano natomiast jednokierunkowy pas rowerowy.

Infrastruktura, którą w tej chwili konsultujemy, domknie nam odcinki, które będą stanowiły spójną sieć – podkreślił zastępca dyrektora ZDMiKP ds. inwestycji Maciej Gust.

Wyczekiwany ciąg w Fordonie będzie połączony z pierwszym etapem Wielkiej Pętli Fordonu

Kolejną trasą poddaną pod konsultacje społeczne jest wyczekiwane od lat połączenie drogi dla rowerów na terenie gminy Osielsko (kończy się ona przed tablicą z napisem „Bydgoszcz”), czyli odcinek wzdłuż ulic Sudeckiej, Wyzwolenia i Pelplińskiej. Nowa infrastruktura zostanie połączona z ciągiem pieszo-rowerowym, który powstanie wzdłuż ulicy Geodetów i Wierchowej w ramach Wielkiej Pętli Fordonu (będzie to jej pierwszy zrealizowany odcinek), co pozwoli połączyć Wyzwolenia z rejonem pętli tramwajowej Łoskoń.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ: Od 1 lipca Gdańska zamknięta dla tramwajów! Wielkie zmiany w komunikacji [LISTA]

Nowa droga dla rowerów powstanie na północnej części Sudeckiej, wschodniej stronie Wyzwolenia (przy komisariacie) oraz po obu stronach Pelplińskiej. Warto jednak dodać, że wzdłuż Wyzwolenia pomiędzy komisariatem policji oraz ul. Geodetów projektowany jest wspólny ciąg pieszo-rowerowy.

ZDMiKP w ramach zadań własnych zaprojektował ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Geodetów, łącznie z ulicą Wierchową. W tej chwili wysłaliśmy projekt do konsultacji z gestorami sieci; jeśli tylko otrzymamy pozytywne rekomendacje, to wówczas złożymy wniosek o pozwolenie na budowę w trybie zgłoszenia. Realizacje odcinka wzdłuż Geodetów i Wierchowej planujemy zacząć we wrześniu tego roku – powiedział Gust.

Będzie połączenie Spornej z Chemiczną

Ratusz chce też wykonać oczekiwaną przez pracowników terenów przemysłowych w rejonie dawnego Zachemu infrastrukturę wzdłuż ulic Kieleckiej (po zachodniej stronie) i Toruńskiej (po południowej stronie jako ciąg pieszo-rowerowy). Pozwoli to na połączenie istniejących odcinków wzdłuż Spornej i Dachtery/Chemicznej, które zapewniłby bezpieczny dojazd np. dla osób z Fordonu.

Gust dodał, że obecnie trwa również poszukiwanie wykonawcy koncepcji przebudowy Wiaduktów Warszawskich i Węzła Wschodniego, która obejmie m.in. budowę drogi dla rowerów na nowych wiaduktach.

Kiedy powstaną nowe drogi rowerowe wzdłuż Kieleckiej, Sudeckiej i Sułkowskiego?

Według wicedyrektora ZDMiKP, po konsultacjach i wprowadzeniu uwag mieszkańców do koncepcji, zarząd zleci przetarg na projekty budowlane, tak by w 2024 roku ruszyć z budową nowych dróg dla rowerzystów.

Konsultacje społeczne ws. dróg dla rowerów w Bydgoszczy potrwają do połowy lipca

Konsultacje ws. nowej infrastruktury rozpoczęły się dziś (26 czerwca) i potrwają do 17 lipca. Będą miały zasięg ogólnomiejski i są skierowane do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Swoje opinie mieszkańcy będą mogli wyrazić za pomocą karty konsultacyjnej (w wersji elektronicznej dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/rowery) lub przekazać na adres ZDMiKP (ul. Toruńska 174a, 85-844 Bydgoszcz).

Dodatkowo, w czwartek, 6 lipca o godzinie 16:30 odbędzie się spotkanie on-line dla mieszkańców na profilu Bydgoskie Konsultacje na Facebooku: www.facebook.com/bydgoskiekonsultacje. Pliki do pobrania z proponowanymi rozwiązaniami projektowymi znajdują się TUTAJ.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rowerzysta
Rowerzysta
10 miesięcy temu

A kiedy będzie droga dla rowerów na całej długości ulicy Curie Skłodowskiej, Fordońskiej, Jagiellońskiej, Toruńskiej czy Nakielskiej? Wielkie miasto aspirujące do miana metropolii powinno wzorem innych dużych miast inwestować więcej w drogi dla rowerów. Fajnie ze coś się ruszyło ale to kropla w morzu potrzeb. Nie wierzycie jeździe do podobnych wielkosciowo miast jak Gdańsk czy Poznań.

Tomas
Tomas
9 miesięcy temu

Dobrze by było gdyby taka ścieżkę rowerową z ulicy Dachtery przedłużyć przez las bezpośrednio na teren bppt. Oraz pytanie kiedy zostanie dokończony kilkumetrowy odcinek ścieżki pieszorowerowej na ul chemicznej tuż przy pętli tramwajowej na wojska polskiego – brakuje asfaltu.