Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Od 1 lipca Gdańska zamknięta dla tramwajów! Wielkie zmiany w komunikacji [LISTA]

Dodano: 26.06.2023 | 11:29

Na zdjęciu: Od 1 lipca do 31 sierpnia tramwaje znikną z ulicy Gdańskiej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Gdańska i Chodkiewicza zamknięte dla tramwajów, zmiana tras linii 71 i 77 oraz spore utrudnienia dla kierowców – to skutki rozpoczęcia od 1 lipca kolejnych prac przy budowie kanalizacji deszczowej w Śródmieściu.

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy rozpoczęły budowę kolejnych zbiorników retencyjnych. Od kilkunastu dni trwają roboty m.in. na placu Wolności. Z uwagi na konieczność połączenia zbiorników z istniejącą kanalizacją, konieczne będą ogromne zmiany w komunikacji miejskiej. Pasażerowie nie będą zadowoleni, gdyż przez całe wakacje zamknięta dla ruchu tramwajów będzie ulica Gdańska. W weekendy nie będzie zatem kursowała świeżo przywrócona linia nr 1 i zabytkowa linia nr 0.

ZOBACZ WIĘCEJ: Początek zmian na placu Wolności. Zaczęli od deszczówki [ZDJĘCIA]

Prace kanalizacyjne będą prowadzone na ul. Gdańskiej w trzech miejscach: przy placu Wolności, Słowackiego oraz al. Mickiewicza. Roboty zostały skoordynowane tak, aby wykonać je przy jednym zamknięciu ulicy Gdańskiej. Wykonawcy aby wykonać prace muszą rozebrać fragmenty torowiska tramwajowego. Mają na to czas w okresie wakacyjnym – informuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Wakacje pod znakiem tramwajowej rewolucji. Cztery linie zawieszone, dwie zmienią trasy

Od soboty (1 lipca) dla ruchu tramwajowego zamknięte zostanie torowisko na Gdańskiej, Chodkiewicza + pętla Bielawy i pętla Las Gdański. Wprowadzone zostaną następujące zmiany w komunikacji tramwajowej.

– Linie nr 0 i 1 zostaną zawieszone;
– Linia nr 4 zostanie zawieszona (na odcinku od r. Jagiellonów do pętli Glinki zostanie zastąpiona linią nr 6);
– Linia nr 10 zostanie zawieszona (od r. Jagiellonów do pętli Niepodległości linia zostanie zastąpiona linią nr 2).

Nastąpią też zmiany w kursowaniu dwóch linii:

  • linia nr 2 jadąc z Kapuścisk zostanie skierowana od ronda Jagiellonów do pętli Niepodległości;
  • „szóstka” jadąc z Łęgnowa od ronda Jagiellonów zostanie skierowana do pętli Glinki. W te wakacje tylko linie 3, 5, 7, 8 i 9 będą kursowały na swoich dotychczasowych trasach.

Gdańska bez tramwajów. Będzie zastępcza komunikacja autobusowa

Na ulicy Gdańskiej uruchomione zostaną dwie linie autobusowe zastępcze za tramwaj:

– linia ZaT2 w relacji rondo Jagiellonów (przystanek w zatoce zlokalizowanej po północnej stronie ulicy Jagiellońskiej, przy UKW) – Gdańska – Las Gdański (w weekendy wydłużona do pętli Myślęcinek P&R);

– linia ZaT6 w relacji r. Jagiellonów (przystanek przy UKW) – Konarskiego – Gdańska – Chodkiewicza – pętla Bielawy.

UWAGA: Obie linie zastępcze w kierunku do r. Jagiellonów jechać będą ulicą Gdańską, Świętojańską, Pomorską, Śniadeckich – powrót na ul. Gdańską. Okoński dodaje, że linie ZaT2 i ZaT6 zatrzymywać się będą na wysokości istniejących przystanków tramwajowych.

Dodatkowo, od 1 lipca uruchomiona zostanie linia autobusowa W (weekendowa) z pętli Wilczak do pętli Myślęcinek przez rondo Jagiellonów. Linia będzie kursowała tylko w weekendy i święta – raz na godzinę – od ok. godz. 10:00 do ok. 18:00.

Linie 71 i 77 zmienią swoje trasy

Swoje trasy – w związku z pracami na Gdańskiej – zmienią też autobusy linii nr 71 i 77. Wyłączony z obsługi komunikacyjnej zostanie przystanek Gdańska/Cieszkowskiego w kierunku do ronda Jagiellonów.

Linie nr 71 i 77, jadąc w kierunku pętli Morska zostaną przekierowane z ulicy Śniadeckich w ulicę Krasińskiego do ronda Ossolińskich i dalej alejami Ossolińskich do placu Weyssenhoffa. Przystanki wyłączone z obsługi pasażerskiej: Gdańska/Cieszkowskiego i Mickiewicza/Teatr Polski. Przystanki na trasie objazdowej: Śniadeckich/Gdańska, Markwarta/3 Maja i plac Weyssenhoffa. Od ronda Wielkopolskiego powrót na stałą trasę.

Dodatkowo, w kierunku do r. Jagiellonów, linie 71 i 77 zatrzymywać się będą na przystankach: Gdańska/Świętojańska (przystanek tymczasowy) i Śniadeckich/Gdańska.

Zmiany na Gdańskiej. Kierowcy też muszą spodziewać się utrudnień

W związku z pracami na Gdańskiej, na odcinku przy placu Wolności (od Pomorskiej do posesji nr 25) oraz od skrzyżowania Gdańskiej ze Śniadeckich do Gdańskiej z aleją Mickiewicza poruszać się będą wyłącznie pojazdy budowy, zaopatrzenia, dojeżdżających do posesji, komunikacji publicznej oraz służb miejskich i rowerzystów. Na odcinku od ulicy Śniadeckich do alei Mickiewicza będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy.

Ponadto z ulicy Gdańskiej (część północna) możliwy będzie ruch pojazdów tylko w kierunku ul. Świętojańskiej (bez możliwości wjazdu w al. Mickiewicza). Ulica 20 Stycznia 1920 (odcinek przy parku Jana Kochanowskiego) oraz Słowackiego będą ulicami dwukierunkowymi, obsługującymi przyległe posesje, z możliwością wyjazdu tylko na al. Mickiewicza – dodaje Okoński.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Wielka przebudowa bydgoskiej kanalizacji deszczowej. Gdzie powstaną zbiorniki retencyjne? [LISTA]


Informacje dotyczące dojazdów do poszczególnych ulic:
• Dojazd do ul. Cieszkowskiego od ul. Pomorskiej będzie możliwy tylko dla pojazdów budowy, zaopatrzenia, dojeżdżających do posesji (także odcinkowo do ul. Gdańskiej) oraz pojazdów służb miejskich i rowerzystów;
• Dojazd do al. Mickiewicza od strony północnej będzie się odbywał ul. Kamienną, Sułkowskiego Al. Powstańców Wielkopolskich
• Dojazd do al. Ossolińskich z ul. Kamiennej będzie odbywał się przez ul. Sułkowskiego, Sieńki,
• Dojazd do ul. Dworcowej od strony ul. Jagiellońskiej będzie się odbywała ul.19 marca 1981r. oraz ul. Parkową a do ul. Gdańskiej powyżej Placu Wolności z wjazdem od ul. Konarskiego.

To nie koniec zmian w komunikacji

Jak informuje rzecznik prasowy ZDMiKP, planowane prace kanalizacyjne na ulicach: Ugory, Stawowej, Skorupki, Mickiewicza, Paderewskiego, Powstańców Wielkopolskich, Markwarta czy alejach Ossolińskich wpłyną na dalsze zmiany na liniach autobusowych. – O szczegółach poinformujemy niezwłocznie po uzyskaniu informacji od inwestora – Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy – przekazuje Okoński.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
Sebastian
11 miesięcy temu

Ogromne koszty i utrudnienia a zysk z tego nie wiadomo jaki. Takie zbiorniki można budować w miejscach mniej zurbanizowanych doprowadzając do nich rury z kanalizacji deszczowej co jest tańsze bo nie trzeba demolować połowy miasta (jeszcze rozbierać torowisko!). No ale im ten Miś jest droższy….

thorfi
thorfi
11 miesięcy temu

Sebastian chyba nawet nie zdajesz sobie sprawę, jaki farmazon wypisałeś. Zbiorniki to tylko jeden z elementów całego systemu modernizowanej kanalizacji deszczowej. Powstają one zresztą w całym mieście, nie tylko tam. Poza tym absurdem byłoby omijanie Śródmieścia przy poprawie kanalizacji deszczowej w mieście. Śródmieście miałoby być traktowane gorzej niż inne części miasta? Także naprawdę zanim zacznie się coś pisać w internecie to warto najpierw zapoznać się z tematem, bo potem jest widać jak w twoim przypadku, że nie masz o nim bladego pojęcia.

ŁUKASZ
ŁUKASZ
11 miesięcy temu

Będzie wielka porażka zamiast skończyć inne inwestycje które są realizowane teraz.
To lepiej rozkopać kolejne ulice niech bydgoszczanie się meczą.
nic by się nie stało jak by termin realizacji przesunęli są inne boczne ulice gdzie też trzeba to zrobić
Teraz ile czasu zabiera ten odcinek
Żeby przejechać ulica Sienkiewicza stronę fokusa porażka