Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Inwestycje drogowe wokół Bydgoszczy. Opóźnienia i oczekiwanie

Dodano: 03.07.2023 | 09:56

Na zdjęciu: Największą inwestycją drogową w okolicach Bydgoszczy jest przebudowa DW254 na odcinku Brzoza - Łabiszyn.

Fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Jak wygląda realizacja rozpoczętych i planowanych modernizacji dróg wojewódzkich w rejonie Bydgoszczy? Z ostatniej informacji przekazanej radnym sejmiku wynika, że prace na drodze Brzoza – Łabiszyn potrwają dłużej, a takie zamierzenia jak przebudowa DW244 w Żołędowie czy modernizacja trasy Łabiszyn – Barcin nadal czekają na dopełnienie formalności.

W sąsiedztwie Bydgoszczy realizowanych bądź planowanych jest kilka inwestycji na drogach zarządzanych przez samorząd województwa. Po latach oczekiwania, w styczniu rozpoczęła się przebudowa pierwszego odcinka drogi wojewódzkiej nr 254 z Brzozy do Łabiszyna. Obecnie dla ruchu zamknięty jest odcinek Kobylarnia – Łabiszyn, a na odcinku Brzoza – Kobylarnia występują zwężenia jezdni i wahadła. Wykonawca – firma Transpol – prowadzi roboty ziemne, rozbiórkowe oraz budowę kanalizacji deszczowej oraz konstrukcji jezdni.

Wiadomo już, że prace potrwają dłużej: Transpol złożył wniosek o przedłużenie terminu związania umową z uwagi na kłopoty w trakcie projektowania. Według majowych informacji na stronie urzędu marszałkowskiego, wykonawca zakładał zakończenie większości podstawowych prac na odcinku Brzoza – Łabiszyn jeszcze w tym roku, a prace wykończeniowe realizowane będą w pierwszej połowie 2024 roku.

Nadal nie wystartowała natomiast przebudowa fragmentu z Łabiszyna do Barcina – ta inwestycja również realizowana jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. W lutym złożono wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, który nadal jest rozpatrywany. Urząd marszałkowski przyznaje, że decyzja ma zostać wydana w lipcu bądź sierpniu.

CZYTAJ TAKŻE: Rowerzyści manewrują przy ruchliwej drodze. Czy powstanie dodatkowy fragment ścieżki?

ZDW rozstrzygnęło też zapowiadany przetarg na remont nawierzchni odcinka drogi wojewódzkiej nr 244 od wiaduktu nad drogą S5 do Bożenkowa. 15 maja podpisano umowę z firmą Drogomex – prace mają zakończyć się po dwóch miesiącach. Pochłoną one 2,4 miliona złotych.

Wciąż trwają prace projektowe związane z przebudową 600-metrowego fragmentu ulicy Garbary w Solcu Kujawskim wraz z powiązaniem komunikacyjnym tej trasy z drogą wojewódzką nr 249. Odcinek przy stacji kolejowej czeka na przygotowanie dokumentacji: po jej uzyskaniu ZDW ogłosi przetarg na roboty budowlane. Pod koniec roku nastąpi natomiast koniec prac przy budowie drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Leśnej w Solcu.

13 milionów złotych pochłoną wakacyjne remonty odcinków dróg wojewódzkich nr 243 Mrocza-Drzewianowo i nr 237 Mąkowarsko – Pruszcz. Poza położeniem nowej nawierzchni i poprawą odwodnienia, zaplanowano wiele dodatkowych robót, takich jak odtworzenie poboczy, regulację istniejących skrzyżowań i zjazdów, odtworzenie rowów przydrożnych, odtworzenie oznakowania poziomego czy wymianę oznakowania pionowego i słupków z odblaskami. – Zakończenie prac na wszystkich odcinkach planowane jest już w wakacje. Po odbiorach drogi będą objęte pięcioletnią gwarancją – obiecują urzędnicy.

Co z przebudową ulicy Jastrzębiej w Żołędowie w ciągu DW244? ZDW podkreśla, że oczekuje obecnie na wydanie decyzji ZRID przez wojewodę. Po jej uzyskaniu ogłoszony zostanie przetarg na wybór wykonawcy modernizacji ważnej drogi na terenie gminy Osielsko. Bez zmian pozostaje też kwestia obwodnicy Białych Błot: gmina nadal proceduje nowe założenia do utworzenia studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego i deklaruje, że ogłosi kolejny przetarg na jego wykonanie – nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi. Dodajmy też, że trwa przygotowywanie dokumentacji rozbudowy DW244 we Wtelnie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments