Bydgoszcz
16C
Słonecznie
36% wilgotność
Wiatr: 6km/h ENE
H 18 • L 15
16C
Sr
19C
Czw
24C
Pt
17C
Sob
13C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaDużo zmian w organizacji ruchu i wzmocniona komunikacja miejska. W związku z 1 listopada
28.10.2018 | 18:23

Dużo zmian w organizacji ruchu i wzmocniona komunikacja miejska. W związku z 1 listopada

Zmiany zaczną obowiązywać od środy, 31 października i potrwają do piątku, 2 listopada.

Na zdjęciu: 1 listopada wzmocnione zostanie kursowanie komunikacji miejskiej. Autobusy linii 52 będą kursowały tego dnia z częstotliwością co około 12 minut.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Od najbliższej środy zmieni się organizacja ruchu wokół największych bydgoskich cmentarzy. Ponadto wzmocniona zostanie komunikacja, z której korzystanie 1 listopada będzie darmowe.

Zmiany w organizacji ruchu dotyczyć będą siedmiu bydgoskich nekropolii. Zostaną wprowadzone w środę 31 października o 20:00 i potrwają do godziny 1:00 w nocy w piątek 2 listopada.

Organizacja ruchu w pobliżu cmentarzy 
I tak w obrębie cmentarza przy ul. Kcyńskiej wprowadzony będzie ruch jednokierunkowy na ul. Łabiszyńskiej (dopuszczony odcinek ruchu Szubińska-Kcyńska) oraz ul. Kcyńskiej (odcinek od skrzyżowania z ul. Łabiszyńską do skrzyżowania z ul. Żwirki i Wigury, gdzie dopuszczony kierunek ruchu to Łabiszyńska-Żwirki i Wigury z wyjazdem na ul. Żwirki i Wigury wyłącznie w kierunku ul. Szubińskiej). Ruch jednokierunkowy obowiązywać będzie również na odcinku od skrzyżowania z ul. Łabiszyńską do skrzyżowania z ul. Gnieźnieńską, dopuszczony kierunek ruchu Łabiszyńska-Gnieźnieńska.

Zmiany w organizacji ruchu także w pobliżu cmentarza przy ul. Jaskółczej. Na ul. Jaskółczej wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy i obowiązywać będzie na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Żwirki i Wigury a skrzyżowaniem z ul. Gnieźnieńską, a dopuszczony kierunek ruchu to Żwirki i Wigury-Gnieźnieńska. Takie samo rozwiązanie będzie obowiązywało przy ul. Kossaka. Ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Gnieźnieńską a skrzyżowaniem z ul. Żwirki i Wigury, dopuszczony kierunek ruchu Gnieźnieńska-Żwirki i Wigury. Po stronie północnej ul. Jaskółczej oraz południowej na ul. Kossaka wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się.

W pobliżu cmentarza przy ul. Chojnickiej wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się po obu stronach jezdni na ul. Wiejskiej (odcinek od skrzyżowania z ul. Chełmżyńską do skrzyżowania z ul. Deszczową). Podobne rozwiązanie zostanie wprowadzone w okolicy cmentarza przy ul. Toruńskiej. Tam zakaz zatrzymywania się będzie obowiązywał na ul. Spokojnej i Bełzy (na odcinku od skrzyżowania z ul. Cienistą do skrzyżowania z ul. Spokojną).

Jak dojechać na cmentarz przy ul. Wiślanej? Na samej ul. Wiślanej wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy (obowiązywać będzie na odcinku od skrzyżowania z ul. Fordońską do skrzyżowania z ul. Więcka, a dopuszczony kierunek ruchu od ul. Fordońskiej w kierunku cmentarza), a także na ul. Więcka (od skrzyżowania z ul. Wiślaną do skrzyżowania z ul. Skandynawską, dopuszczony kierunek ruchu Wiślana-Skandynawska). Na ul. Fordońskiej (od skrzyżowania z ul. Kapliczną do skrzyżowania z Wiślaną) zostanie wprowadzony zakaz zatrzymywania się, który obowiązywać będzie także po stronie wschodniej ul. Wiślanej oraz na ul. Więcka. Przy ul. Wiślanej (odcinek od posesji nr 4 do ul. Więcka) zostaną wyznaczone miejsca parkingowe ze sposobem parkowania równolegle do krawężnika. Drogowcy wprowadzą także alternatywny objazd dla ul. Fordońskiej, który prowadzić będzie ulicami Przemysłową, Witebską i Wyszogrodzką. Czasowo zlikwidowane zostaną ścieżki rowerowe.

Najwięcej zmian będzie wprowadzonych w obrębie nekropolii przy ul. Artyleryjskiej i Ludwikowo. Na ul. Artyleryjskiej nie będzie można się zatrzymywać, na ul. Pileckiego, Artyleryjskiej, Zaświat i Z. Augusta czasowo zlikwidowana zostanie ścieżka rowerowa. Na ul. Rynkowskiej zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy (dopuszczony kierunek ruchu Pileckiego-Putza), a po zachodniej stronie ulicy (na odcinku od skrzyżowania z ul. Pileckiego do wjazdu na cmentarz) oraz wschodniej (od wjazdu na cmentarz do ul. Putza) obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania. Takie samo rozwiązanie będzie obowiązywało także na ul. Putza (po obu stronach jezdni) i Ludwikowo. Odcinek ul. Ludwikowo (od Putza do wjazdu do zakładów Pesa) zostanie całkowicie wyłączony z ruchu, a dla pojazdów wyjeżdżających z obszaru przy cmentarzu przy ul. Rynkowskiej zostanie wyznaczony jednokierunkowy objazd lasem. Na ul. Zaświat wygrodzony zostanie skraj rampy kolejowej, a na ul. Rynkowskiej wyznaczone zostaną miejsca parkingowe ze sposobem parkowania równolegle do krawężnika (po stronie zachodniej ulicy na odcinku od Putza do wjazdu na cmentarz). Niemożliwe będzie przejście torami kolejowymi na odcinku pomiędzy cmentarzami przy ul. Zaświat i Ludwikowo, zaś możliwość parkowania pojazdów będzie możliwa również na terenie zakładów Pesa, która na ten dzień (podobnie jak w latach wcześniejszych) udostępni swój parking.

Jedna zmiana wprowadzona zostanie w pobliżu nekropolii przy ul. Stawowej. Na tej ulicy zostaną wyznaczone miejsca parkingowe ze sposobem parkowania równolegle do krawężnika (na odcinku od przystanku autobusowego do ul. Lotników).

Komunikacja miejska
Zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów zaczną obowiązywać od najbliższej środy. 31 października uruchomione zostaną trzy linie (kursować będą do 2 listopada): 108 (na trasie Kapuściska – Wojska Polskiego – trasa Uniwersytecka – Dworzec Autobusowy – Ogińskiego – Powstańców Wielkopolskich – Wyszyńskiego (cmentarz Bielawy) – Modrzewiowa -Sułkowskiego -dworzec Leśne), 109 (trasa Tatrzańskie – Pelplińska – Twardzickiego – Korfantego – Akademicka – Kaliskiego – Fordońska – Kamienna – Pileckiego – Grunwaldzka – Kolbego – Rekinowa) i 110 (trasa Błonie – Szubińska – Kruszwicka – Focha – węzeł Garbary – Królowej Jadwigi – Warszawska (Dworcowa) – Dworzec Główny – Zygmunta Augusta – Zaświat – Pileckiego – Pileckiego/Żeglarska). W dniu Wszystkich Świętych autobusy tych linii wyjadą na trasy w godzinach 8:00 – 18:00. Autobus linii 108 będzie kursował z częstotliwością co ok. 20 minut, 109 – co ok. 15 minut (pomiędzy kursami linii 83) i 110 – co ok. 7,5 minuty (pomiędzy kursami linii 54). 1 listopada (z częstotliwością co ok. 7,5 minuty) wyjedzie autobus linii 107, który kursować będzie na trasie Wyścigowa – Fordońska – Rejewskiego – Akademicka – Przylesie.

W czwartek według standardowych rozkładów jazdy na niedziele kursować będą tramwaje na liniach 1, 2, 3, 4, 6, 7 i 10, zaś linie 5 i 8 będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością (co około 10 minut), a na liniach 1, 2 i 7 pojadą składy powiększone.

Z kolei autobusy linii 51, 54, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 66, 71, 77, 80, 81, 82, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98 i za T4 będą kursowały bez zmian. Zwiększona zostanie częstotliwość innych linii w godzinach 9:00 – 18:00. I tak, co ok. 5 minut kursować będą na trasach autobusy na liniach 69 i 89, co ok. 7,5 minuty – autobus linii 65, co ok. 10 minut – 79 i za T8, co ok. 12 minut – linie 52, 53, 64, 67, 68 i 74, co ok. 15 minut – linie 55, 83, a co ok. 60 minut – linia 73. W godz. 9:00 – 18:00 uruchomiona zostanie linia 62 na trasie Garbary – Lisia, autobus na tej trasie będzie kursował z częstotliwością co 20 minut (pomiędzy kursami linii 56). Na liniach nr 57, 64, 80 i 83 pojadą autobusy „długie” – przegubowe. Wszystkie autobusy linii nr 74 przez cały dzień będą kursowały na trasie podstawowej, tj. z pętli Wyścigowa do pętli Tatrzańskie, w związku z tym, zawieszone będzie tego dnia funkcjonowanie pętli Dworzec Fordon dla wariantu 74D.

Od 31.10.2018 r. do 2.11.2018 r. dla wszystkich linii autobusowych przebiegających ul. Fordońską obowiązywać będą przystanki Fordońska/Kapliczna. Na potrzeby komunikacji miejskiej zostanie udostępniona nieczynna do tej pory zatoka autobusowa przy skrzyżowaniu ulic Sułkowskiego-Modrzewiowa. Zorganizowany przystanek będzie funkcjonował w dniach 31.10-2.11 2018 r. W związku z powyższym parkowanie w tym miejscu będzie w tym czasie niemożliwe. Jednocześnie 1 listopada korzystanie z komunikacji miejskiej będzie darmowe.

2 listopada (w dzień zaduszny), autobusy i tramwaje komunikacji miejskiej wyjadą na trasy według tzw. szkolnego rozkładu jazdy. W godz. 9:00 – 18:00 uruchomione zostanie kursowanie specjalnych linii autobusowych nr 108 (z częstotliwością kursów co ok. 35 minut), 109 (co ok. 35 min., pomiędzy kursami linii 83) i 110 (co ok. 30 min., pomiędzy kursami linii 54).