Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Droga Łabiszyn – Barcin z pozwoleniem na budowę. Prace zaczną się w lipcu

Dodano: 11.07.2023 | 18:21

Na zdjęciu: Obecnie trwa przebudowa DW254 między Brzozą a Łabiszynem, a niebawem wystartuje remont odcinka Łabiszyn - Barcin.

Fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się pierwsze prace przy modernizacji ponad dziewięciokilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 254 pomiędzy Łabiszynem a Barcinem. To kolejny etap przebudowy tej ważnej trasy; od stycznia trwają już roboty między Brzozą a Łabiszynem.

Niedawno informowaliśmy, że planowana przebudowa odcinka DW254 pomiędzy Łabiszynem a Barcinem wciąż czeka na zielone światło od władz. W lutym złożono wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, który pod koniec czerwca wciąż był rozpatrywany. Urząd marszałkowski miał jednak nadzieję, że decyzja zostanie wydana w lipcu. I tak też się stało – 10 lipca urząd poinformował o zakończeniu prac projektowych i otrzymaniu ZRID. Wykonawcą zarówno projektu, jak i prac budowlanych jest firma Drogomex.

Jak przekazuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, wykonawca przejmie plac budowy jutro (13 lipca). Prace w pierwszym etapie prowadzone będą w sposób „połówkowy”. Oznacza to, że droga między Łabiszynem a Barcinem będzie przejezdna, ale roboty znacznie spowolnią tempo poruszania się aut. Pierwszych większych utrudnień należy spodziewać się w przyszłym tygodniu: wtedy to Drogomex rozpocznie rozbiórkę starej nawierzchni.

Przebudowa DW254 Łabiszyn – Barcin. Zakres prac

Projekt przebudowy odcinka drogi wojewódzkiej Brzoza – Wylatowo zakłada między innymi wzmocnienie jezdni do przenoszenia nacisku 11,5 tony na oś. – To zapobiegnie powstawaniu kolein i spękań na trasie, którą porusza się wiele ciężarówek – wyraża nadzieję Zarząd Dróg Wojewódzkich. W miejscowościach Kania i Augustowo planowane są wysepki, które poprawią bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zredukowania prędkości. Przebudowane zostaną skrzyżowania z drogami powiatowymi i gminnymi. – Przejścia dla pieszych zostaną oświetlone, dobudujemy także zatoki autobusowe. Na całej trasie planowane jest ułożenie tzw. „cichej nawierzchni”, która ograniczy hałas o kilka decybeli. Na koniec droga zyska nowe oznakowanie poziome i pionowe – wymienia ZDW.

Zakończenie prac budowlanych o wartości ponad 32,5 miliona złotych planowane jest w drugiej połowie 2024 roku. Szanowany koszt całego przedsięwzięcia (m.in. z wykupami gruntu, nadzorem, koncepcją) to niemal 50 milionów złotych. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Po odbiorach przebudowana droga będzie objęta siedmioletnią gwarancją.

Mieszkańcy będą mogli zapoznać się ze szczegółami przebudowy i procedurą wykupu nieruchomości podczas spotkania informacyjnego, które odbędzie się 13 lipca (czwartek) o godz. 17:00 w Miejskim Domu Kultury w Barcinie przy ul. Artylerzystów 8.

DW254. Trwają prace między Brzozą a Łabiszynem, a w planach kolejne inwestycje

DW254 łącząca Brzozę w powiecie bydgoskim z miejscowością Wylatowo ma długość 54 kilometrów. Przebiega przez pięć gmin: Nowa Wieś Wielka, Łabiszyn, Barcin, Dąbrowa i Mogilno oraz trzy powiaty: bydgoski, żniński i mogileński. Jak wspominaliśmy, z początkiem tego roku rozpoczęła się przebudowa 13-kilometrowego odcinka z Brzozy do Łabiszyna. Obecnie zrealizowano 40% zakresu rzeczowego, lecz wiemy już, że prace potrwają dłużej: prowadzący modernizację Transpol złożył wniosek o przedłużenie terminu związania umową z uwagi na kłopoty w trakcie projektowania.

Według majowych informacji na stronie urzędu marszałkowskiego, wykonawca zakłada zakończenie większości podstawowych prac na odcinku Brzoza – Łabiszyn jeszcze w tym roku, a prace wykończeniowe realizowane będą w pierwszej połowie 2024 roku. Obecnie prowadzone są roboty ziemne i rozbiórkowe; trwa też budowa kanalizacji deszczowej oraz konstrukcji jezdni. Ten etap modernizacji DW254 pochłonie prawie 46 milionów złotych.

Droga Łabiszyn - Barcin z pozwoleniem na budowę. Prace zaczną się w lipcu

Zlecamy również remonty odcinków z Barcina w kierunku drogi krajowej nr 15 – przekazują przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich. W tym roku zabezpieczono środki na remonty odcinków: Mogilno-Wiecanowo (powiat mogileński, długość 2,3 km, wartość zadania 2,1 mln zł, podpisana umowa z wykonawcą), Barcin-Krotoszyn – długość 1,1km (powiat żniński, wartość zadania 2,7 mln zł, podpisana umowa z wykonawcą) i Żabno-Wylatowo – długość 2,8 km (powiat mogileński, przygotowania do przetargu). – W tym roku zlecimy także prace związane z budową drugiego etapu obwodnicy Mogilna – dodają drogowcy.

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Bonus do S10. Jak będzie wyglądała przebudowana droga Stryszek – Brzoza? [WIDEO]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stanisław
Stanisław
9 miesięcy temu

Tragedia przejazd przez Łabiszyn jest masakra…