Bydgoszcz
12C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 13 • L 12
14C
Pon
12C
Wt
15C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeDwa baseny w budowie, trzy w planach. Bydgoszcz chce też kąpielisk
12.11.2018 | 08:36

Dwa baseny w budowie, trzy w planach. Bydgoszcz chce też kąpielisk

Na zdjęciu: Bydgoszczanie wkrótce będą mieli do dyspozycji nowe baseny.

Fot. SG

Wodna rekreacja to jeden z gorących tematów bydgoskich dyskusji. Obecnie trwają prace nad realizacją kilku miejsc, w których mieszkańcy będą mogli popływać.

Oczy wielu bydgoszczan są zwrócone na budowę Nowej Astorii powstającej w miejscu wyburzonego kompleksu sportowego. Przy ulicy Królowej Jadwigi powstaje basen o długości 50 metrów, a także sala rozgrzewkowa, pomieszczenia fitness, siłownia, jacuzzi i sauny. Przewidziano też miejsce na zaplecze, pomieszczenia biurowe i hangar dla kajaków, zlokalizowany przy bulwarach.

Realizacja basenu rozpoczęła się 1 sierpnia. Wykonawca – firma Alstal wykonała roboty ziemne i ściany szczelinowe, a w kolejnym etapie – montaż pali pod konstrukcję wypierającą ściany zewnętrzne. Na początku października zaczęto prowadzić odwodnienie wykopu i prace nad fundamentami nowej pływalni. Jak podkreśla urząd miasta, roboty przebiegają zgodnie z harmonogramem. Basen ma zostać otwarty w styczniu 2020 roku.

Na początku przyszłego roku swą działalność ma rozpocząć pływalnia na Kapuściskach. Obiekt powstający przy ulicy Szarych Szeregów będzie składał się z basenu pływackiego i rekreacyjnego oraz strefy wypoczynku. Inwestycja rozpoczęła się pod koniec września 2017 roku. Do tej pory udało się zrealizować konstrukcję basenu i fundamenty łącznika ze szkołą, a także rozpoczęto montaż niecki basenu i prowadzono prace nad instalacjami. Nie wiadomo jednak, czy umowny termin zakończenia robót – 28 grudnia – zostanie dotrzymany. Prace są bowiem prowadzone z poślizgiem. Wykonawca – Mostostal Warszawa – tłumaczy opóźnienia trudnościami w pozyskaniu podwykonawców.

W nadchodzących latach miasto zamierza zrealizować kolejne baseny osiedlowe. Pierwszy z nich ma powstać przy SP nr 67 w Fordonie. Obiekt będzie podobny do powstającej pływalni na Kapuściskach – ma łączyć funkcję sportowe z rekreacyjnymi. Atrakcjami basenu będą m.in. 60-metrowa zjeżdżalnia, trampoliny, rwąca rzeka i podwodny gejzer. Budowa miała ruszyć już we wrześniu, ale ze względu na przeciągające się procedury miasto jest dopiero na etapie wyboru wykonawcy. 23 listopada mamy poznać oferty firm zainteresowanych inwestycją. W przyszłym roku planowany jest start budowy oczekiwanej pływalni przy ulicy Pijarów na osiedlu Miedzyń – później mają zacząć się przygotowania do wzniesienia basenu przy VII LO na osiedlu Leśnym.

Poza basenami krytymi, w najbliższych latach w Bydgoszczy mają powstać miejsca do pływania pod gołym niebem. Między Nową Astorią a Brdą mają powstać otwarte baseny pływackie, strefa wodnej rekreacji, plaża z boiskami do siatkówki i plac zabaw z urządzeniami do ćwiczeń. Niedawno zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące koncepcji zagospodarowania tego terenu, w których mieszkańcy wspomnieli o stworzeniu basenów z ciepłą wodą, dostępnych również po sezonie. W najbliższych miesiącach reaktywowane zostanie też kąpielisko nad Balatonem – zbiornikiem wodnym na osiedlu Bartodzieje, a kolejnym miejscem do pływania ma powstać nad Brdą – w Parku Centralnym.


Powiązane treści