Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H -4 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaDwie drogi krajowe znikają z Bydgoszczy. Z powodu otwarcia drogi ekspresowej S5 [MAPA]
Wyszyńskiego Bydgoszcz
08.02.2021 | 16:37

Dwie drogi krajowe znikają z Bydgoszczy. Z powodu otwarcia drogi ekspresowej S5 [MAPA]

Na zdjęciu: Ulica Wyszyńskiego biegła dotąd po śladzie drogi krajowej nr 5. Teraz będzie nią przebiegała droga wojewódzka.

Fot. Szymon Fiałkowski

Ani droga krajowa nr 5, ani droga krajowa nr 25 nie przebiegają już formalnie w granicach miasta. Zamiast tego ustanowione zostaną dwie nowe drogi wojewódzkie. Z punktu widzenia utrzymania tras dla bydgoszczan nie zmieni się jednak nic.

Decyzję o ustanowieniu nowych dróg wojewódzkich podjął na poniedziałkowej sesji sejmik województwa. Było to następstwo oddania do użytku drogi ekspresowej S5 na odcinku stanowiącym północno-zachodnią obwodnicę Bydgoszczy. Przebiega ona od węzła Bydgoszcz Północ (dawniej Aleksandrowo) aż do węzła Bydgoszcz Błonie (dawniej Białe Błota). W ten sposób zdeklasyfikowana została droga krajowa nr 5 po starym śladzie biegnącym przez Osielsko i Bydgoszcz, ale także droga krajowa nr 25, która pomiędzy węzłem Bydgoszcz Opławiec (dawniej Tryszczyn) a węzłem Bydgoszcz Południe (dawniej Stryszek) będzie biegła po śladzie S5 i S10.

Starodroża dróg krajowych zostały zgodnie z prawem przekazane do samorządu województwa. A ten – właśnie na mocy wspomnianej decyzji sejmiku – ustanowił tam drogi wojewódzkie. Będą one biegły identycznie jak niedawne drogi krajowe. Nowa droga wojewódzka na śladzie dawnej DK 5 będzie przebiegała przez Osielsko, a dalej: aleję Armii Krajowej, Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II aż do Stryszka, natomiast droga na bazie DK 25 – od węzła Bydgoszcz Opławiec, przez Czyżkówko, ul. Grunwaldzką, Śródmieście, aż do ulicy Kujawskiej i dalej do granicy miasta przy węźle Bydgoszcz Lotnisko.

Obie drogi przejęte przez marszałka województwa mają łącznie 35 kilometrów. Ale jedynie niespełna połowa (ok. 15 km) będzie musiała być finansowana z budżetu województwa. Blisko 10,5 kilometra dawnej drogi krajowej nr 5 i ponad 9,5 kilometra dawnej DK 25 w granicach miasta nadal będzie (pomimo zmiany klasyfikacji) utrzymywane ze środków pochodzących z budżetu Bydgoszczy. Obowiązek utrzymywania wszystkich dróg (z wyjątkiem dróg ekspresowych i autostrad) nakłada na prezydentów miast na prawach powiatu ustawa o drogach publicznych.

Uchwała sejmiku oznacza, że konieczne będzie również złożenie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wniosku o nadanie numerów nowym drogom wojewódzkim.

DK5_DK25_nowy_przebieg_drogi_wojewodzkie_UMarszalkowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
beemwu
beemwu
9 miesięcy temu

Ten sukces było można zaobserwować wczorajszego popołudnia na ulicach jak obwodnica odciążyła miasto.

Beata
9 miesięcy temu

Porazka S5 miala usunąć tiry z ul Jana Pawła i jest jak było żenada!

Maciek
Maciek
9 miesięcy temu

Kiedy będzie wydany zakaz wjazdu samochodom ciężarowym do miasta?

Powiązane treści