Bydgoszcz
11C
Niebo częściowo zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 11 • L 10
12C
Nd
15C
Pon
16C
Wt
18C
Sr
18C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje w BydgoszczyDwie jezdnie Grunwaldzkiej oddane do użytku. Kiedy koniec wszystkich prac?
grunwaldzka bydgoszcz
29.04.2020 | 09:16

Dwie jezdnie Grunwaldzkiej oddane do użytku. Kiedy koniec wszystkich prac?

Na zdjęciu: Ulica Grunwaldzka na odcinku leśnym.

Fot. ZDMiKP Bydgoszcz

Od piątku, 24 kwietnia kierowcy mogą korzystać z dwóch jezdni ulicy Grunwaldzkiej na całym przebudowywanym odcinku – zakończyły się bowiem prace na fragmencie od Flisackiej do Filtrowej. Firma Budimex wciąż jednak prowadzi roboty wykończeniowe, które wedle zapowiedzi ZDMiKP będą miały swój finisz w maju.

Udostępnianie do użytku obu jezdni Grunwaldzkiej rozpoczęło się pod koniec 2019 roku – wtedy to otwarto drugą jezdnię ulicy Grunwaldzkiej na odcinku leśnym oraz uruchomiono buspas w kierunku centrum. 20 marca otwarto ruch na dwóch jezdniach na fragmencie od granicy miasta do ulicy Kolbego. W minionym tygodniu zakończono natomiast prace na wysokości Czyżkówka – od piątku, 24 kwietnia kierowcy mogą zatem korzystać z obu jezdni na całym przebudowywanym odcinku ulicy.

Wykonawca inwestycji – firma Budimex – nadal jednak prowadzi prace budowlane. Większość z nich będzie prowadzonych już poza pasem jezdni. Jak wylicza Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, kontynuowane będą roboty przy drogach rowerowych i chodnikach oraz drogach dojazdowych. Realizowane będą też dalsze nasadzeniu krzewów i prace porządkowe na przyległym terenie.

– Zakończenie wszystkich robót na ul. Grunwaldzkiej planowane jest do czerwca bieżącego roku. W wakacje zamierzamy wystąpić o pozwolenie na użytkowanie, które umożliwi rozliczenie całego zadania

– informują drogowcy. Powyższe poprzedzi procedura odbioru inwestycji i wskazanie elementów, wymagających poprawki. Mieszkańcy już wskazują, że studzienki na drodze dla rowerów są zapadnięte (ZDMiKP wyjaśnia, że prace przy infrastrukturze rowerowej nadal trwają); podobna sytuacja panuje także na jezdni – zwłaszcza na pasie od ulicy Kolbego w kierunku granicy Bydgoszczy. Zwrócono także uwagę na wykonanie podjazdów na podwyższenia skrzyżowań na jezdni serwisowej od ulicy Koronowskiej do Chojnickiej.

Rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej do dwóch jezdni objęła odcinek o długości 4,5 kilometra. Prace rozpoczęły się na przełomie 2017 i 2018 roku – w ich ramach powstał również buspas w kierunku centrum, rozpoczynający się przy skrzyżowaniu z ulicą Kolbego oraz drogi dla rowerów. ZDMiKP podaje, że koszt inwestycji wynosi obecnie ok. 90 milionów złotych – wcześniej podawano 76 milionów złotych. Warto dodać, że inwestycja ma kilkumiesięczne opóźnienie.

ZDMiKP przypomina także, że na ulicy Kolbego rozpoczęły się pierwsze prace związane z budową buspasa. Zacznie się on na skrzyżowaniu z ulicą Kormoranów i będzie prowadził aż do ulicy Grunwaldzkiej, gdzie połączy się z pasem dla autobusów, który powstał w ramach rozbudowy ulicy Grunwaldzkiej. Dodatkowy pas o długości 800 metrów ma ułatwić wyjazd z Osowej Góry autobusom linii nr 61 i 71. Projekt przewiduje gruntowną przebudowę konstrukcji nawierzchni, korektę geometrii łuków poziomych, przebudowę skrzyżowań, budowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych, miejsc parkingowych oraz zatok autobusowych. Inwestycja jest realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – jej koszt to 11 milionów złotych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments