Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dwóch kandydatów na rektora UKW. Mendlik chce pokonać Woźnego

Dodano: 12.03.2020 | 10:56

Na zdjęciu: Obecny rektor UKW - prof. Jacek Woźny - będzie ubiegał się o kolejną kadencję.

Fot. Szymon Fiałkowski

24 marca społeczność Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego dokona wyboru nowego rektora uczelni. Rywalem dotychczasowego – prof. Jacka Woźnego – będzie prof. Bernard Mendlik. W swoich programach wyborczych obaj kandydaci obiecują uruchomienie nowych kierunków studiów, poprawę współpracy z miastem i otoczeniem oraz rozbudowę uczelni.

Elekcja nowego rektora UKW ma odbyć się pomimo podjęcia działań profilaktycznych zapobiegających rozszerzeniu się epidemii koronawirusa, które poskutkowały wydaniem rozporządzenia o zawieszeniu zajęć na uniwersytetach. Uczelnie zostały zamknięte do 25 marca (w przypadku UKW – do 27 marca), ale ministerstwo nauki podkreśla, że ograniczenia wprowadzone rozporządzeniem nie wpływają na procedurę wyboru władz uczelni, która powinna być kontynuowana.


CZYTAJ WIĘCEJ: Zajęcia na uczelniach zawieszone. Co z legitymacjami?


Zgodnie z kalendarzem wyborczym bydgoskiej uczelni, do 9 marca środowisko akademickie mogło zgłaszać kandydatów na rektora, a także elektorów. We wtorek, 10 marca komisja wyborcza ogłosiła, że o to stanowisko będzie ubiegać się dwóch kandydatów – dotychczasowy rektor prof. Jacek Woźny oraz prof. Bernard Mendlik. Teraz 120 elektorów ma czas, aby zapoznać się z kandydaturami na rektora UKW. Jednym z elementów, który ma pomóc w podjęciu decyzji miało być zaplanowane na 19 marca spotkanie przedwyborcze, które ostatecznie zostało odwołane – zamiast niego wprowadzono możliwość zadawania kandydatom pytań za pośrednictwem poczty elektronicznej. Można je przesyłać do środy, 18 marca włącznie, do godziny 15:00 na adres wybory2020@ukw.edu.pl. – Lista pytań wraz z odpowiedziami zostanie opublikowana w piątek (20.03.2020 r.) na stronie Uczelni – zaznacza UKW.

Wybory nowego sternika uczelni mają odbyć się 24 marca o godz. 11:00 w Auli Atrium (Chodkiewicza 30). Na razie uczelnia nie ogłosiła, czy w związku z stanem zagrożenia epidemią koronawirusa termin wyborów nie zostanie przesunięty.

Woźny chce kontynuować misję

Już od początku lutego wiadomo, że o drugą kadencję będzie ubiegał się obecny rektor – prof. Jacek Woźny. Podsumowując swoje czteroletnie rządy podkreśla, że ich największym wyzwaniem były zmiany na uczelni związane ze wprowadzeniem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. – Pomyślnie dostosowałem nasze akty prawne do wymagań Ustawy 2.0. Powiązałem strukturę uczelni z nowym systemem klasyfikacji dyscyplin naukowych i artystycznych. Zintegrowałem badania w ramach dyscyplin, a kształcenie w Kolegiach i Szkole Doktorskiej. Uporządkowałem proces nadawania stopni w obszarach Rad Dziedzin – zauważa profesor.

Po stronie sukcesów Woźny wymienia też zarządzanie infrastrukturą (uczelni udało się sprzedać nieruchomości przy ulicy Chodkiewicza 11 i 13 i przy ulicy Mińskiej, a także otrzymać od miasta obiekty przy Powstańców Wielkopolskich 10 i Bośniackiej 3 – w zamian za budynki przy Przemysłowej 34 i Gałczyńskiego 23), wspieranie utworzenia nowych kierunków – takich jak prawo w biznesie czy kryminologia, stopniowe udostępnienie mieszkańcom Centrum Kultury Fizycznej i Sportu czy aktywizację partnerskiej współpracy z uczelniami w regionie poprzez podpisanie listów intencyjnych i umów dotyczących wspólnego prowadzenia kierunków studiów i badań naukowych.

Dwóch kandydatów na rektora UKW. Mendlik chce pokonać Woźnego

Zobacz również:

UKW i UTP współpracują. I oczekują wsparcia od miasta

Program obecnego rektora na następną kadencję zakłada utworzenie nowych kierunków studiów. Jednym z celów Woźnego jest uruchomienie kierunków z obszaru okołomedycznego. Te mają być realizowane we współpracy m.in. z Centrum Onkologii w Bydgoszczy, co wstępnie uzgodniono z dyrekcją CO. – Planuję także przygotowanie projektu studiów fizjoterapii, a w dalszej perspektywie – pielęgniarstwa we współpracy ze Szpitalem MSWiA w Bydgoszczy oraz 10. Wojskowym Szpitalem Klinicznym w Bydgoszczy. Wstępne rozmowy w tym zakresie zostały przeprowadzone w Kancelarii Premiera RP. Przystąpię równocześnie do działań wspierających uruchomienie na uniwersytecie kierunku prawa – zapowiada profesor.

Funkcjonowanie uczelni przez najbliższe cztery lata ma wpisywać się w założenia aktualizowanej Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku. – Rozwój na UKW innowacyjnych kierunków studiów, jak np. planowany unikatowy kierunek „fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki medycznej” wpisuje się w oczekiwaną przez nasze miasto wizję silnego ośrodka naukowego z rozwiniętymi badaniami oraz transferem wiedzy i innowacji – podkreśla obecny rektor. Po udostępnieniu obiektów sportowych, Woźny chce to samo uczynić z gmachem Biblioteki. I nie ukrywa, że komercjalizacja obiektu wzbudzi zainteresowanie podmiotów zewnętrznych, a zarazem wpłynie na znaczne zmniejszenie kosztów utrzymania tego budynku.

W kolejnej kadencji rektor chce też poprawić warunki działalności International School of Bydgoszcz (UKW jest jej organem prowadzącym). Międzynarodowa szkoła, kształcąca przede wszystkim dzieci żołnierzy NATO stacjonujących w Bydgoszczy, ma mieścić się w pozyskanym od miasta budynku przy ulicy Bośniackiej 3 – inwestycja, mająca na celu dostosowanie budynku ma rozpocząć się po podpisaniu umowy dotacyjnej z MON na finansowanie tego przedsięwzięcia. Woźny wspomina także o adaptacji dawnego internatu „budowlanki” przy ul. Pestalozziego 18a – to w nim początkowo miała mieścić się ISOB, ale według obecnych planów rektora obiekt ma zostać zaadaptowany na potrzeby kierunków okołomedycznych.

Planuję w następnej kadencji podjąć starania o dalsze środki zewnętrzne, wraz z wyasygnowaniem własnych środków finansowych na odnowienie elewacji w kilku budynkach uniwersyteckich (m.in. przy ul. Staffa, ul. Jagiellońskiej, Placu Kościeleckich, ul. Kopernika). W dalszej kolejności planuję relokację do głównego kampusu przy ul. Chodkiewicza jednostek organizacyjnych oddalonych od centrum (Wydział Językoznawstwa, ul. Grabowa) – kreśli wizję Woźny.

Przewiduję, że UKW w latach 2020-2024 rozwinie się w kierunku prężnego ośrodka naukowego o poszerzonej ofercie dydaktycznej, obejmującej oprócz klasycznych i ogólnoakademickich, także oczekiwane przez region, praktyczne kierunki studiów, w tym kolejne studia dualne, realizowane wspólnie z pracodawcami

– podsumowuje swój program obecny rektor uniwersytetu.

Mendlik chce przekonać studentów

W marcowych wyborach profesor Woźny będzie miał jednego kontrkandydata. Jest nim prof. Bernard Mendlik, dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW, a także pełnomocnik Rektora ds. Sportu i dyrygent Chóru Akademickiego uczelni. – W trakcie mojej wieloletniej pracy na naszej uczelni udało mi się zrealizować wiele wartościowych projektów – wspólnie z Urzędem Miasta Bydgoszczy, Urzędem Marszałkowskim, Miejskim Centrum Kultury i Akademickim Związkiem Sportowym – argumentuje Mendlik.

Poparcie dla kandydatury Mendlika wyrazili m.in. wokalistka Agnieszka Twardowska, pełnomocnik dyrektora Filharmonii Pomorskiej Elżbieta Krzyżanowska czy Marek Maciejewski z Miejskiego Centrum Kultury. Profesor deklaruje, że swój program wyborczy stworzył „w oparciu o otwarte, szczere rozmowy, które przeprowadził z przedstawicielami wszystkich grup tworzących społeczność uniwersytetu”.

Chcąc przekonać elektorów, Mendlik obiecuje poprawę warunków pracy na uczelni poprzez doposażenie sal dydaktycznych w niezbędny sprzęt oraz remonty „zapomnianych” budynków uniwersyteckich. Chce także wprowadzić e-learning i inne innowacyjne metody nauczania, gdyż zauważa, że wielu studentów podejmuje pracę zarobkową lub wyjeżdża za granicę, co ogranicza ich obecność na uczelni. Dodaje też, że nowoczesne formy przekazywania wiedzy zwiększą zainteresowanie UKW wśród młodzieży, która stoi przed podjęciem decyzji o swojej przyszłości.

Podobnie jak Woźny, Mendlik chciałby wyposażyć więcej obiektów uczelnianych w Wi-Fi, a także wyremontować i ponownie uruchomić zamkniętą stołówkę przy ulicy Chodkiewicza. Zapowiada też utworzenie punktów ładowania telefonów komórkowych i laptopów w budynkach uczelni oraz tworzenie wspólnych przestrzeni dla studentów w każdym obiekcie.


CZYTAJ TAKŻE: Jeden kandydat na rektora UMK


W programie profesora znajduje się także wdrożenie wieloletniego planu promocji i marketingu wszystkich kierunków studiów, a także stworzenie wspólnej strategii promocyjnej UKW i miasta Bydgoszcz. Mendlik głosi też konieczność powrotu do koncepcji budowy Collegium Novum na rogu ulic Ogińskiego i Sieńki, a także chce czynić starania o dalszą rewitalizację Ogrodu Botanicznego. Podobnie jak rywal, Mendlik proponuje „optymalne wykorzystanie bazy sportowej, koncertowej, wystawienniczej oraz zasobów bibliotecznych dla promocji UKW i potrzeb mieszkańców Bydgoszczy”. Przekonuje, że przez lata pracy w obszarze kultury i sportu nabył doświadczenie, które ułatwi uczelni współpracę z urzędem miasta czy instytucjami kulturalnymi. – Miasto może nam wiele dać, a uniwersytet też ma wiele do zaoferowania – przyznaje.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments