Przebudowa dworca Bydgoszcz Zachód: Znamy oferty w przetargu
Dodano: 23.02.2022 | 10:37Na zdjęciu: Przebudowa dworca Bydgoszcz Zachód ma potrwać niespełna rok. Zostanie ukończona jeszcze przed rozpoczęciem modernizacji linii kolejowej Bydgoszcz - Piła, planowanej na okres po 2023 roku.
Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum
Cztery firmy zgłosiły się do przetargu na przebudowę dworca Bydgoszcz Zachód. PKP chcą przeznaczyć na ten cel 3,3 miliona złotych – najtańsza oferta opiewa na 3,7 miliona złotych.
Planowana od dłuższego czasu przebudowa dworca na trasie kolejowej z Bydgoszczy do Nakła i Piły jest jednym z elementów Programu Inwestycji Dworcowych PKP. Budynek zachowa swoją pierwotną bryłę, ale odnowiona zostanie elewacja i przebudowane będzie także wejście do dworca. – Na elewacji planuje się umieszczenie nowoczesnego zegara – przekazuje Bartłomiej Sarna z wydziału komunikacji PKP.
Znaczące zmiany przejdzie też wnętrze dworca. Całkowicie na nowo zostanie zaaranżowana poczekalnia dla podróżnych: znajdą się w niej ławki, gabloty z rozkładami i elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. – Tuż przy niej zostaną zlokalizowane toalety, które będą wyposażone w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi tj. np. przewijaki – wylicza Sarna.
PKP chcą zmodernizować dworzec Bydgoszcz Zachód. ZOBACZ WIZUALIZACJE
Przebudowa budynku na Flisach miała rozpocząć się w 2021 roku – w lipcu spółka rozpisała przetarg. Miesiąc później okazało się jednak, że do postępowania nie zgłosiła się żadna firma. Kilka tygodni później PKP rozpoczęły ponowne poszukiwania wykonawcy modernizacji dworca Bydgoszcz Zachód. Na początku października dowiedzieliśmy się jednak, że i to postępowanie musiało zostać unieważnione: tym razem jednak nie z powodu braku chętnych, a popełnionych przez kolejową spółkę błędów formalnych. Jak poinformowała Agnieszka Jurewicz z wydziału współpracy z mediami PKP S.A., przyczyną unieważnienia są zmiany prawne, wynikające z wejścia w życie nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym.
W styczniu tego roku PKP ogłosiły trzecie postępowanie. Tym razem zgłosiły się w nim cztery firmy – 21 lutego poznaliśmy ich oferty. Najtańszą złożył Zakład Usług Budowlanych Robert Łukasik (3,7 miliona złotych). Kolejna propozycja firmy AGAD z Torunia opiewa na 4,4 miliona złotych. Kwoty dwóch pozostałych ofert (bydgoskiej spółki Kor-Pol oraz warszawskiej A-Projekt) przekroczyły sześć milionów złotych.
PKP podało, że na sfinansowanie zamówienia zamierza przeznaczyć 3,3 miliona złotych. Przy ocenie ofert przedstawiciele spółki zarządzającej dworcami będą brać pod uwagę wyłącznie cenę. Zamawiający w celu wyboru oferty najkorzystniejszej może przeprowadzić dogrywkę polegającą na przeprowadzeniu licytacji elektronicznej lub negocjacji cenowych. Warto dodać, że zwycięzca przetargu będzie miał 47 tygodni na wykonanie prac.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Miasto chce uchylenia pozwolenia na budowę Nordic Astrum. A karuzela z tramwajami na Babiej Wsi trwa
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024