Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 8 • L 6
9C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPKP chcą zmodernizować dworzec Bydgoszcz Zachód [WIZUALIZACJE]
15.07.2021 | 09:58

PKP chcą zmodernizować dworzec Bydgoszcz Zachód [WIZUALIZACJE]

Na zdjęciu: Wizualizacja modernizacji dworca Bydgoszcz Zachód.

Fot. PKP

Poprawa estetyki i dostosowanie budynku do potrzeb wszystkich grup podróżnych – to główne założenia przebudowy dworca kolejowego Bydgoszcz Zachód. Polskie Koleje Państwowe S.A. zakończyły prace projektowe i ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych dla tej inwestycji.

Jak informuje PKP, planowana od dłuższego czasu przebudowa dworca na trasie kolejowej z Bydgoszczy do Nakła i Piły ma rozpocząć się jesienią tego roku. Kolejowa spółka ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie przebudowy budynku: termin składania ofert w postępowaniu mija 9 sierpnia.

Dzięki przebudowie dworzec stanie się bardziej nowoczesny i dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Budynek zmieni swoje oblicze, choć zachowa swoją pierwotną bryłę. Renowację przejdzie elewacja, która zyska nową kolorystykę. Przebudowane będzie wejście do dworca, które umieszczono w obrębie wysuniętej w kierunku peronu części budynku, zyskując tym samym zadaszoną powierzchnię przed poczekalnią. Na elewacji planuje się umieszczenie nowoczesnego zegara – przekazuje Bartłomiej Sarna z wydziału komunikacji PKP.
Znaczące zmiany przejdzie też wnętrze dworca – całkowicie na nowo zostanie zaaranżowana poczekalnia dla podróżnych. – Jasności wnętrzu dodadzą wysokie okna oraz przeszklenie w obrębie wejścia głównego, a także utrzymana w odcieniach bieli kolorystyka ścian, kontrastująca z szarym kolorem posadzki. Całość metamorfozy przestrzeni uzupełni nowoczesne oświetlenie w formie kasetonowych opraw podwieszanych do sufitu. W klimatyzowanej poczekalni podróżni znajdą również estetyczne ławki z wyprofilowanym i wygodnym oparciem, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż przy niej zostaną zlokalizowane toalety, które będą wyposażone w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi tj. np. przewijaki – wylicza Sarna.

Zobacz również:

Zmiany na przejeździe przy Przemysłowej. Kierowcy zaoszczędzą czas

Dworzec Bydgoszcz Zachód po przebudowie stanie się też bardziej ekologiczny i bezpieczny. Zamontowane zostanie energooszczędne oświetlenie w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Modernizacja obejmuje też ocieplenie budynku oraz wymianę stolarki drzwiowej i okiennej. – W celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wody zamontowane w budynku urządzenia i systemy będą nadzorowane przy pomocy systemu BMS (Building Management System) – przekazuje przedstawiciel PKP. By poprawić bezpieczeństwo podróżnych i pracowników, zainstalowane zostaną też nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych.

Metamorfozę przejdzie także najbliższe otoczenie budynku. Zaprojektowano pasujące do dworca oświetlenie oraz elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze. Zostanie również ułożona nowa nawierzchnia. Przy budynku zaplanowano miejsca postojowe dla samochodów osobowych.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel zaznacza, że mieszkańcy Bydgoszcz zasługują na dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. – Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją – mówi przedstawiciel resortu infrastruktury.

Przebudowa dworca kolejowego Bydgoszcz Zachód jest projektem realizowanym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKP – spółka przewiduje, że przewidywany termin udostępnienia dworca dla podróżnych po modernizacji to lato 2022 roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Benc Benc 12
Benc Benc 12
3 miesięcy temu

Pięknie , a co z budynkiem dworcowym Bydgoszcz Wschód ?

Powiązane treści