[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Miały być Mieszkania Plus, będzie deweloperka. Miasto sprzeda działkę w Fordonie

Dodano: 22.11.2022 | 08:47

Na zdjęciu: Miasto będzie szukać nowego właściciela działki przy ulicy Ostromeckiej.

Fot. BB

Na środowej (23 listopada) radni miasta przegłosują zgodę na sprzedaż działek przy ulicy Ostromeckiej w Fordonie. Teren położony nieopodal pętli Niepodległości miał być przeznaczony na rządowe Mieszkania Plus. Wobec fiaska programu, ratusz postanowił się go pozbyć.

Latem 2017 roku bydgoski magistrat przekazał, że do programu Mieszkanie Plus zgłosił działkę w Fordonie o powierzchni 1,5 hektara, położoną w okolicy ulic Wyzwolenia, Gryfa Pomorskiego i Ostromeckiej. Ze strony miasta partnerem rządowej inicjatywy miało być Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Rok później rada miasta wyraziła zgodę na przekazanie BTBS działki w drodze aportu na cele realizacji zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z mieszkaniami na wynajem w ramach mieszkaniowego programu rządowego.

Mieszkanie Plus okazało się jednak fiaskiem. Mimo rozmów prowadzonych przez BTBS z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a później z PFR Nieruchomości, w styczniu 2021 roku poinformowano o niekontynuowaniu projektu inwestycyjnego w Bydgoszczy. – W uzasadnieniu swojego stanowiska podano, iż budowa dostępnych cenowo mieszkań na wynajem jest misją PFR Nieruchomości, dlatego stawki czynszu w realizowanych przez ten podmiot inwestycjach mieszkaniowych muszą być niższe niż rynkowe, przy jednoczesnym zagwarantowaniu w pełni ich komercyjnego charakteru. Oznacza to, iż rzeczywiste koszty pozyskania przedmiotowej nieruchomości do rządowego programu mieszkań okazały się zbyt wysokie i nie gwarantowały uzyskania stosownych zysków z ich wynajmu przy zastosowaniu stawki czynszu niższej niż rynkowa – przekazuje ratusz.

Miejscy urzędnicy postanowili, że atrakcyjna działka w rejonie pętli Niepodległości, przeznaczona w planie miejscowym pod budowę mieszkań, zostanie wystawiona na sprzedaż w drodze przetargu nieograniczonego. Na najbliższej (23 listopada) sesji bydgoscy radni wyrażą na to zgodę; tym samym uchwała z 2018 roku o wniesieniu do BTBS aportu w postaci nieruchomości zostanie uchylona. Mając na uwadze, że przychylni prezydentowi Rafałowi Bruskiemu radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy mają większość, przegłosowanie uchwały jest formalnością.

Powstaje jednak pytanie, czy działka nie mogła zostać przeznaczona pod inwestycje BTBS. Spółka nie ukrywa, że wzrost rat kredytów hipotecznych i trudności z ich otrzymywaniem sprawią, że coraz więcej bydgoszczan będzie zainteresowanych mieszkaniami na wynajem – w Fordonie, i to w pobliżu opisywanej działki, znajduje się kilkaset lokali Towarzystwa. Za jakiś czas przy ulicy Ostromeckiej zapewne powstaną mieszkania – ale komercyjne.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kibic
Kibic
17 dni temu

Niech wam Św. Paweł błogosławi.