Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Bydgoszczy pojawiły się EKOmaty Żabki. Można w nich zwracać butelki i puszki

Dodano: 18.12.2022 | 20:52

Na zdjęciu: EKOmat pojawił się m.in. przy Żabce na osiedlu Przylesie w Fordonie (ul. Rupniewskiego 11).

Fot. BB

Przy sklepach sieci Żabka w Bydgoszczy pojawiły się EKOmaty – maszyny umożliwiające oddawanie pustych butelek plastikowych i puszek po napojach. Znamy ich lokalizację.

Automaty służące do przyjmowania opakowań z tworzyw sztucznych i metalu pojawiły się w mijającym tygodniu przy ośmiu bydgoskich Żabkach. EKOmaty zostały wdrożone przez sieć już w zeszłym roku, początkowo pojawiły się w Poznaniu i Warszawie, a później w Łodzi.

EKOmaty Żabki w Bydgoszczy. Gdzie się znajdują?

W ramach pilotażowego projektu „Zielona Odnowa”, od poniedziałku 19 grudnia przy ośmiu Żabkach w Bydgoszczy stanęły EKOmaty. Umożliwiają one selektywną zbiórkę opakowań po napojach z plastiku i metalu. Był to pierwszy etap pilotażu, w drugim Żabka ustawiła maszyny przy wszystkich bydgoskich sklepach.


EKOmaty Żabki w Bydgoszczy. Kliknij i poznaj listę sklepów, w których znajdziesz automaty


Zebrany w ten sposób surowiec zostanie przetworzony na granulat, z którego producent opakowań wytworzy preformy kolejnych butelek. W ten sposób nie tylko ogranicza się produkcję plastiku, ale także zmniejsza emisję CO₂ do środowiska – informuje sieć.

Jak działają EKOmaty Żabki?

Do EKOMatów można zwracać można butelki oraz puszki po napojach (nie tylko z asortymentu sklepów sieci Żabka) o pojemności do 2.5 litra. Opakowanie musi posiadać czytelny kod kreskowy, gdyż na tej podstawie opakowanie jest rozpoznawane przez EKOmat. Oddawane opakowania PET lub puszki ALU nie muszą być umyte, lecz ze względów higienicznych powinna być czysta, bez zawartości czy śladów silnych zabrudzeń. Automat ocenia bowiem ich stan i w razie nieprawidłowości uniemożliwia zwrot.

Oddawanie butelek oznacza zysk dla klientów sieci – za oddanie pustych opakowań zostaną nagrodzeni dodatkowymi punktami lojalnościowymi w aplikacji Żappka, czyli tzw. żappsami. Za każdą butelkę lub puszkę można otrzymać 50 żappsów za każde zwrócone opakowanie. EKOmaty będą dostępne w godzinach między 5:30, a 23:30, czyli pół godziny przed otwarciem i pół godziny po zamknięciu sklepu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pan Gość
Pan Gość
1 rok temu

Na rogu Skłodowskiej Curie i Bałtyckiej też stoi EKOmat

Ania
Ania
1 rok temu

Super że stoją a ile można na tym zarobić?? W Niemczech są też takie maszyny i zawsze parę groszy się odzyska. Niby nic ale zachętą do segregacji.?

Witek
Witek
1 rok temu

nie można zarobić jedynie zyskuje się „żappsy”
„Za każdą butelkę lub puszkę można otrzymać 50 żappsów”

Magda
Magda
1 rok temu

Fajna inicjatywa. Szkoda że nie dopracowane. Chcieliśmy oddać butelki, niestety automat przepełniony i trzeba było wracać z pełnym workiem do domu 2 km…Jak to ma mieć rację bytu to trzeba opróżniać automaty ..

Asia
Asia
1 rok temu

Czy wiadomo co jaki czas ekomaty będą opróżniane? Byłam dziś specjalnie w paru żabkach z butelkami i wszędzie przepełnione.

Dawid
Dawid
1 rok temu

Na Sierocej zepsuty od 3 tygodni, ale to norma w Polsce