[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pojawią się kolejne ekrany akustyczne na S10 w Białych Błotach. Mają być gotowe do marca 2024 roku

Dodano: 25.01.2023 | 11:02

Na zdjęciu: Finalnie w rejonie Zielonki pojawi się osiem ekranów - po cztery po obu stronach drogi.

Fot. Szymon Makowski

W gminie Białe Błota przy obwodnicy S10 pomiędzy węzłami Bydgoszcz Południe a Bydgoszcz Błonie stanie osiem nowych ekranów akustycznych. Na razie trwa faza projektowa zadania.

Odcinek drogi ekspresowej S10 przebiegający przez gminę Białe Błota został oddany do użytku w 2010 roku. Od tego momentu źródłem kontrowersji wśród mieszkańców stało się natężenie hałasu, dobiegającego z trasy. Po zbadaniu poziomu dźwięku okazało się, że wszelkie normy zostały przekroczone, a liczba zamontowanych ekranów nie jest wystarczająca, by zapewnić mieszkańcom komfort.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podkreśla, że w przypadku dróg istniejących, decyzję o lokalizacji ekranów podejmuje właściwy miejscowo marszałek województwa, starosta, prezydent miasta, burmistrz lub wójt. Decyzja podejmowana jest na podstawie wyników analizy akustycznej. – Wysokość ekranów zależy m.in. od rodzaju zabudowy podlegającej ochronie, od poziomu przekroczenia norm hałasu czy odległości zabudowy od drogi. Ekrany powstają w oparciu o wiążące nas decyzje, pozwolenia i ścisłe wytyczne – zaznacza dyrekcja.

Jak podkreśla „Gazeta Wyborcza”, kontrola natężania dźwięku w rejonie Zielonki została zlecona na polecenie starosty bydgoskiego i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy dwa razy – w 2010 i 2011 roku. W związku z jej wynikami, dwa lata później starosta wydał decyzję zobowiązującą Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do wykonania ekranów akustycznych. Decyzja została podtrzymana przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bydgoszczy i wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 2019 roku. Po długiej batalii decyzja starosty stała się prawomocna na początku marca 2020 roku – z czasem realizacji wynoszący cztery lata.

Osiem nowych ekranów dźwiękochłonnych powstanie na odcinku drogi ekspresowej S10 między Stryszkiem a Białymi Błotami

„GW” informuje, że obecnie trwają przygotowania do postawienia ekranów. W maju 2022 roku drogowcy podpisali umowę na zaprojektowanie i nadzór nad realizacją przedsięwzięcia. Wykonawcą zostało Biuro Projektów Trasa z Poznania. Koszty samego projektu wyniosły blisko 367 tysięcy złotych.

Finalnie w rejonie Zielonki pojawi się osiem ekranów – po cztery po obu stronach drogi. Dwa z nich będą miały 4 metry wysokości, a pozostałe będą o pół metra wyższe. GDDKiA deklarowało, że zakończenie zadania planowane jest na grudzień 2023 roku, jednak już wiadomo, że prace trochę się przeciągną.

Do końca lutego planujemy zakończenie prac projektowych i pozostałych formalności związanych z etapem przygotowawczym. Przetarg na budowę ekranów ma zostać ogłoszony w pierwszej połowie tego roku. W przypadku dokonania wyboru i podpisania umowy realizacja zadania będzie mogła nastąpić do wyznaczonego terminu – informuje „Wyborczą” Julian Drob, rzecznik bydgoskiego oddziału GDDKiA. Zgodnie z wyrokiem WSA termin, o którym wspomina rzecznik bydgoskiego GDDKiA, to marzec 2024 roku.

CZYTAJ TAKŻE: S10 Bydgoszcz – Toruń z kompletem umów. Teraz czas na budowę

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments