Ekspert ceniony na rynku pracy
Dodano: 09.08.2018 | 14:53Na zdjęciu:
Fot.
Większość pracowników chciałaby mieć status eksperta w swojej branży. Fachowca, który jest rozchwytywany przez pracodawców lub przynajmniej nie musi obawiać się o znalezienie satysfakcjonującego go zajęcia. Dobra informacja jest taka, że wiele osób może stać się takimi cenionymi ekspertami. Wymaga to jednak poświęcenia czasu, energii i zatroszczenia się o szczegóły determinujące zawodową przyszłość.
Zorientowanie w branży
Każda branża rządzi się swoimi prawami. W niektórych zmiany zachodzą wolniej, w innych nowoczesne technologie pojawiają się regularnie. Bez względu na to, w której z nich działa się zawodowo, konieczne jest trzymanie ręki na pulsie. Podążanie za nowinkami to jedno, szukanie ciekawych rozwiązań problemów drugie. Na współczesnym rynku pracy warto sporo wiedzieć, niemniej jednak trzeba też mieć dopracowaną specjalizację. Dlatego doradcy zawodowi zachęcają do szukania pracy w interesujących jednostkę sektorach. Najlepiej bowiem, jeżeli do wykonywania zawodowych obowiązków można wykorzystać swój talent oraz pasję. Łatwiej wówczas także z zaciekawieniem podążać za trendami branżowymi. Nie mówiąc już o odniesieniu sukcesu, który jest zdecydowanie bardziej prawdopodobny w przypadku pasjonatów.
Rozwój kompetencji
Bycie ekspertem zobowiązuje. Codzienna rzetelna praca to zazwyczaj za mało, aby utrzymać ten status. Konieczny jest natomiast nieustanny rozwój zawodowy. Chodzi tu nie tylko o poszerzanie kompetencji twardych, czyli uzupełnianie wykształcenia i zdobywanie doświadczenia. Kluczowa jest również praca nad kompetencjami miękkimi. Cechami i umiejętnościami przydatnymi w wykonywaniu obowiązków. Do tych najbardziej kluczowych należy współcześnie chociażby praca w grupie, ale też zdolność jasnego wyrażania poglądów czy kreatywnego podchodzenia do różnych wyzwań. Nie tylko tych zawodowych. Utrzymanie pozycji szanowanego eksperta wymaga jeszcze więcej pracy niż jej zdobycie. Zwłaszcza że współczesny świat to dynamicznie zmieniające się miejsce. Chcąc odnieść sukces, trzeba być na bieżąco z nowinkami branżowymi.
Nowe wyzwania
Jednym ze sposobów na stawanie się coraz lepszym jest podejmowanie nowych wyzwań. Owszem, bywają źródłem niepokoju i stresu, a czasami prowadzą do porażki. Niemniej jednak tylko dzięki nim człowiek ma realną szansę rozwoju zawodowego. Owe wyzwania mogą być jednak bardzo różne. Czasami wystarczy poszukać takiej możliwości w ramach zajmowanego stanowiska. Jednak jak pokazują badania, zdecydowana większość ekspertów nieustannie kontroluje, co dzieje się w ich branży. Nie ograniczają się do lektury książek i czasopism. Przeglądają także oferty pracy konkurencji. Po to, by nie przegapić szansy na pozytywną zmianę oraz z chęci sprawdzenia, jakie kompetencje są obecnie na rynku pracy najbardziej cenione.
Trzeba się sporo napracować, aby uzyskać status eksperta. Wbrew pozorom nie jest on jednak zarezerwowany dla wąskiego grona wyjątkowo utalentowanych ludzi. W pierwszej kolejności decyduje tu bowiem nie talent, ale gotowość do ciężkiej pracy i konsekwencja działania.
- O co warto zapytać podczas rozmowy o pracę? - 9 sierpnia 2018
- Praca zdalna – wady i zalety - 9 sierpnia 2018
- Ekspert ceniony na rynku pracy - 9 sierpnia 2018