Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Enea Bydgoszcz Triathlon 2023. Sportowa rywalizacja i wiele atrakcji dla wszystkich

Dodano: 07.07.2023 | 16:10

Na zdjęciu: Na medalach z zawodów znalazły się w tym roku Młyny Rothera.

Fot. Szymon Fiałkowski

Blisko 4500 uczestników wystartuje w 9. edycji Enea Bydgoszcz Triathlon. Organizatorzy zapowiadają rekord frekwencji, a także wiele atrakcji dla zawodników oraz osób towarzyszących.

Impreza zyskała już ogromną renomę w całym kraju oraz miano największego i najpopularniejszego wydarzenia triathlonowego w Polsce. Startują w niej nie tylko mieszkańcy miasta i regionu, ale także wiele osób przyjezdnych. Około połowa uczestników pochodzi spoza Bydgoszczy. Wielu z nich przyjeżdża z osobami towarzyszącymi, nocuje w Bydgoszczy i przy okazji poznaje miasto.

– Pamiętam, jak pierwszy raz przyszli do mnie organizatorzy i powiedzieli, że chcą zrobić największa imprezę triathlonową w Polsce. Dobrze im wtedy z oczu patrzyło – wspominał z uśmiechem prezydent Rafał Bruski podczas piątkowej konferencji prasowej, podczas której zapowiadano zawody. – Cieszę się, że ten projekt został zrealizowany i dalej jest rozwijany.

Już od siedmiu lat imprezę wspiera Enea. – Jestem bydgoszczaninem i cieszę się, że taka impreza odbywa się w naszym mieście. Myślę, że od kiedy działamy razem, impreza nabrała innego kształtu. Dlatego teraz wspieramy także triathlon w Żninie oraz Enea Pałuki Tour – mówił Mirosław Jamroży, wiceprezes ds. organizacyjnych Enea Pomiary.

Rywalizacja sportowa na Enea Bydgoszcz Triathlon

Zawody odbędą się w samym centrum miasta, z metą w okolicy hali Immobile Łuczniczka. Uczestnicy najpierw zmierzą się z pływaniem w rzece Brda, następnie ruszą na rower (ul. Toruńską oraz Jana Pawła II aż do węzła w Stryszku), a ostatnią konkurencją będzie bieg, którego trasa została wyznaczona wzdłuż bulwarów (po obu stronach rzeki) z widowiskowym przebiegiem przez ulicę Mostową.

– W tym roku pogoda dopisała nawet w 110 procentach. To będą chyba najgorętsze warunki w historii naszej imprezy – mówił Aleksander Skorecki, jeden z organizatorów wydarzenia.

Oprócz rywalizacji indywidualnej, organizatorzy przygotowali także rywalizację sztafet i drużyn oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Lekarzy i Prawników, a także – w tym roku to nowość – mistrzostwa policji.

Ponownie odbędą się też zmagania w quadrathlonie, czyli triathlonie połączonym z kajakarstwem. – Rok temu w Bydgoszczy oglądaliśmy mistrzostwa świata, a tym razem rywalizacja prowadzona będzie w ramach Pucharu Świata – wyjaśnia dyrektor sportowy imprezy Jakub Kubiński.

Około połowa uczestników startujących w Enea Bydgoszcz Triathlon to debiutanci, dla których jest to pierwszy start w triathlonie. Poziom jednak z roku na rok jest coraz wyższy i w tym roku także ujrzymy na starcie czołowych polskich zawodników.

Transmisja LIVE z kilkunastu kamer wraz z komentarzem będzie dostępna na stronie www.BydgoszczTriathlon.pl oraz na profilu Enea Bydgoszcz Triathlon na Facebooku.

Dystanse:

  • 1/8, dystans super krótki (475 m pływania/ 19 km jazdy rowerem/ 5,5 km biegu).
  • 1/4, dystans krótki (950 m pływania/ 36 km jazdy rowerem/ 10,8 km biegu).
  • 1/2, dystans średni (1900 m pływania/ 90 km jazdy rowerem/ 22 km biegu).
  • Super Sprint, dedykowany debiutantom (240 m pływania z nurtem rzeki/ 19 km jazdy na rowerze/ 4,25 km biegu)
  • Puchar Świata w Quadrathlonie, czyli triathlon z czwartą dyscypliną: kajakiem (475 m pływania/ 19 km jazdy rowerem/ 4km kajaka/5,5 km biegu).

Plan startów

SOBOTA, 8 lipca 2023
8:00 – Super Sprint
10:00 – dystans 1/4

NIEDZIELA, 9 lipca 2023
7:00 – dystans 1/2 (start z Rybiego Rynku)
11:55 – Puchar Świata w Quadrathlonie
12:00 – dystans 1/8

Wydarzenia towarzyszące

Enea Bydgoszcz Triathlon to nie tylko rywalizacja sportowa, ale także wiele atrakcji dla mieszkańców Bydgoszczy, kibiców oraz rodzin zawodników.

− Od siedmiu lat dodajemy energii zawodnikom na trasie Enea Bydgoszcz Triathlon, ale zawsze pamiętamy też o kibicach. Wiemy, że bez ich gorącego dopingu nie byłoby tak wyjątkowej atmosfery na zawodach. W tym roku stworzyliśmy kilka Stref Enei, w których można m.in. odpocząć, zrobić sobie zdjęcie w fotobudce 360° czy uczestniczyć we wspólnej zabawie z elementami nauki, rozrywki i sportu. Zapraszamy do kibicowania i udziału w Enea Bydgoszcz Triathlon! – powiedziała Berenika Ratajczak, rzecznik prasowy Enei, która sama także wystartuje w zawodach triathlonowych

ENEA TRI-Fun

Najmłodszych fanów sportu organizatorzy zapraszają do zabawy i rywalizacji w zawodach dla dzieci i młodzieży: Enea Tri-Fun. Zostaną one rozegrane w sobotę, 8 lipca 2023 r., o godzinie 17:00

Zawody są bezpłatne. Nie trzeba się wcześniej rejestrować.

Konkurencje i klasyfikacje:
BIEG I – (2023 – 2018) – Bieg dystans ok. 150 m, DYSTANS KRÓTKI
BIEG II – (2017 – 2012) – Bieg dystans ok. 300 m, DYSTANS ŚREDNI
BIEG IV – (2011 – 2007) – Bieg dystans ok. 1500 m (2 pętle), DYSTANS DŁUGI

STREFY ENEI

Strefa Mocy Enei będzie dostępna dla wszystkich uczestników  Enea Bydgoszcz Triathlon. Stanie w niej mosiężny dzwon, w który uderzyć będzie mógł każdy zawodnik, odnotowując swój debiutancki start, pobicie rekordu lub po prostu świętując ukończenie zawodów. Nie zabraknie specjalnie przygotowanej ścianki, na tle której będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Strefa Energii Enei to miejsce przygotowane szczególnie z myślą o kibicach. Już od piątku nie zabraknie tam eksperymentów naukowych, gier czy zajęć sportowych z symulatorami (m.in. kolarski i bieżnia). Będzie też automat do koszykówki, cymbergaj, chmurka do surfowania, okulary VR i wiele, wiele innych atrakcji. Dla biorących aktywny udział w zabawach Enea przygotowała gadżety pomagające w głośnym kibicowaniu. Będzie też nowość – fotomozaika: prawie 2,5 tysiąca fotografii uczestników Enea Bydgoszcz Triathlon trafi na specjalną tablicę tworząc jedno, wyjątkowe zdjęcie z wydarzenia.

Atrakcji od sponsora tytularnego nie zabraknie także w Strefie Expo – tutaj będzie można dzięki fotobudce 360° nagrać pełne energii video, a następnie odpocząć w miejscu relaksu.

Strefa Energii i Expo będą otwarte w piątek od 17:00 do 21:00, w sobotę od 9:00 do 21:00 oraz w niedzielę od 9:00 do 17:00. Strefa Mocy Enei w sobotę od 8:00 do 15:00 i w niedzielę od 11:00 do 16:00.

Akcja charytatywna “Biegnę dla…:

W tym roku zawodnicy rywalizujący będą mogli wziąć udział w akcji charytatywnej „Biegnę dla” i pomóc 6-letniemu Natankowi. Wystarczy zgłosić się do stoiska PKO Banku Polskiego, zlokalizowanego na terenie Biura Zawodów, zrobić sobie zdjęcie z kartką z napisem „biegnę dla Natanka” oraz umieścić je na swoim profilu Facebook lub Instagram dodając hasztag #biegnędlanatanka.

Dzięki zaangażowaniu zawodników Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na leczenie chłopca. 6-letni Natanek jako 4-miesięczne dziecko doznał urazu głowy, który spowodował wiele powikłań zdrowotnych m.in. encefalopatię pourazową, padaczkę i niepełnosprawność. Dla chłopca niezbędna jest specjalna rehabilitacja.

Food Truck Festiwal

Food Truck Festiwal będzie odbywać się na parkingu przed Lodowiskiem Torbyd od piątku 7 lipca do niedzieli 9 lipca. Pojawi się na nim kilkanaście food-trucków i innych punktów gastronomicznych, które będą serwować dania kuchni z całego świata, napoje i desery.

Targi sportowe EXPO

Przed lodowiskiem TORBYD swoją ofertę zaprezentują czołowi producenci i dystrybutorzy sprzętu sportowego. W strefie targowej pojawi się blisko 30 wystawców, z szeroką ofertą nie tylko dla zaawansowanych triathlonistów.

Godziny otwarcia Expo:
7 lipca, piątek: 17:00 – 21:00
8 lipca, sobota: 9:00 – 21:00
9 lipca, niedziela: 9:00 – 15:00

Zmiany w komunikacji

O utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji przeczytasz TUTAJ.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments