Bydgoszcz
15C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 15 • L 14
19C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
14C
Sr
13C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportEugeniusz Nowak: Pierwotnie miało być dziewięć spotkań młodzieżowego mundialu w Bydgoszczy [STUDIO METROPOLIA]
04.01.2019 | 06:00

Eugeniusz Nowak: Pierwotnie miało być dziewięć spotkań młodzieżowego mundialu w Bydgoszczy [STUDIO METROPOLIA]

Rozmawiał Szymon Fiałkowski | s.fialkowski@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Eugeniusz Nowak to szef KPZPN i wiceprezes PZPN.

Fot. Szymon Fiałkowski

Jaki był 2018 rok w kujawsko-pomorskiej piłce? Jak jej szef zapatruje się na sprawę wycofania się Wdy Świecie z III ligi i jakie imprezy piłkarskie odbędą się w naszym regionie? O tym w pierwszym w 2019 roku wywiadzie w cyklu Studio Metropolia opowie szef Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej i wiceprezes PZPN Eugeniusz Nowak.

Szymon Fiałkowski: Powróćmy na chwilę do zakończonego 2018 roku. Jaki on był dla kujawsko-pomorskiej piłki nożnej?
Eugeniusz Nowak (prezes K-P ZPN): To zależy jak na to spojrzeć, czy od strony sportowej czy organizacyjnej.

Rozpocznijmy od strony sportowej.
To nie był najlepszy rok. Spadek Olimpii Grudziądz z I ligi, ale z drugiej strony został zrównoważony awansem do II ligi toruńskiej Elany, ale nie mamy w najwyższych klasach rozgrywkowych żadnego klubu. Sami widzimy też, jak wygląda sytuacja w III lidze, gdzie dwa nasze zespoły są w strefie spadkowej.
W rozgrywkach młodzieżowych, to niestety też nie mamy sukcesów, bo Elana gra w Centralnej Lidze Juniorów, pozostałe drużyny zanotowały spadek i wypadły z rozgrywek centralnych. W kadrach wojewódzkich jest trochę optymizmu, bowiem nasze zespoły są na wysokich pozycjach w tabeli i z realnymi szansami na awans do finałów.

Czy to co się dzieje w ostatnich dniach wokół Wdy Świecie i sprawy związanej z wycofaniem się klubu z III ligi nie boli prezesa?
Oczywiście, że mnie boli. Proszę też pamiętać, że Wda nas reprezentowała na tym szczeblu półcentralnym (trzykrotnie wygrywała też wojewódzki Puchar Polski – dop. red.), mówiąc o szczeblu ligi. Koledzy z Wdy próbowali ratować klub, chcieli zakontraktowania graczy o wysokim poziomie umiejętności i w przyszłości utrzymania klubu w III lidze, ale doszli do wniosku, że wymagania tych zawodników przerosły oczekiwania Wdy, a nie dają gwarancji utrzymania i stąd podjęto z bólem serca decyzję racjonalną.

Co się z tym wiąże?
Wda od sezonu 2019/2020 będzie mogła grać w klasie okręgowej i tutaj będzie miała podwójne zabezpieczenie, bo przysługuje im gra o dwie klasy rozgrywkowe niżej, ale proszę też pamiętać, że w A klasie gra drugi zespół Wdy, który jest w tej chwili w tabeli na drugiej pozycji.

Mówimy o złej stronie piłki, to teraz chwilę o tej dobrej. Zwłaszcza, jeśli popatrzymy na odbudowującego swoją pozycję na piłkarskiej mapie regionu Zawiszy.
Niczego nie możemy przesądzać, ale realnie patrząc na tabelę i poziom prezentowany przez Zawiszę, to ten zespół awansuje do IV ligi, będziemy też patrzeć co dalej będzie się działo w tym klubie, bo to byłby trzeci z rzędu awans.

Jak dobrze pamiętam, to właśnie pan był jednym z ojców tego słynnego już porozumienia między CWZS Zawisza i SP Zawisza.
Wolę do porozumienia musiały wyrazić obydwie strony. Ja byłem takim „spiritus movens” tego przedsięwzięcia, które się udało. Zarówno CWZS i SP muszą teraz dograć pewne sprawy tej umowy.

Powróćmy do 2018 roku, tyle że przejdźmy do tej strony organizacyjnej. Jak tutaj te dwanaście miesięcy wyglądało?
Organizowaliśmy kilka pojedynków międzynarodowych w kategorii młodzieżowej. Mieliśmy wysoko oceniony przez UEFA turniej kwalifikacyjny do mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet, który odbył się na trzech stadionach: w Toruniu, Włocławku i Inowrocławiu.

Maj i czerwiec. Mistrzostwa świata U-20 w Bydgoszczy.Z jakimi nadziejami przystępuje miasto do organizacji tego turnieju?
W pierwotnej wersji kalendarza turnieju, na stadionie przy ul. Gdańskiej 163 miało odbyć się dziewięć spotkań, jednak FIFA dokonała korekt w kalendarzu imprezy. Odbędzie się u nas sześć pojedynków grupowych oraz jeden mecz 1/8 finału.

Czy już coś możemy powiedzieć w stronę kibiców, tj. jak będzie prowadzona dystrybucja wejściówek na mecze tego turnieju?
Na pewno główna sprzedaż będzie prowadzona przez stronę internetową światowej federacji piłkarskiej, natomiast ja dzisiaj (rozmowa w czwartek – dop. red.) wróciłem z Warszawy, gdzie była rozmowa na ten temat i dość mocno optowałem za takim rozwiązaniem, aby bilety były też dostępne w kasach, bo wielu ludzi przychodzi na stadion w ostatniej chwili, a wówczas zakup internetowy dla nich mógłby być utrudniony.

Jakie imprezy poza mundialem nas czekają w regionie?
Podejmiemy się pewnie w tym roku organizacji turnieju kwalifikacyjnego w piłce nożnej U-17, który miałby się odbyć na przełomie września i października. Również odbędzie się on na trzech stadionach i rozegranych będzie sześć spotkań, na każdym po dwa mecze, w tym jeden z udziałem polskiej reprezentacji.


Powiązane treści