Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Festiwal Prapremier zagrożony? Dyrektor Teatru Polskiego prosi o wsparcie

Dodano: 16.06.2021 | 12:10

Na zdjęciu: Dyrektor Teatru Polskiego Wojciech "Faruga" Stefaniak nie ukrywa, że zbiórka została uruchomiona po nieprzyznaniu dotacji przez ministra kultury.

Fot. Szymon Fiałkowski

Dyrektor Teatru Polskiego Wojciech „Faruga” Stefaniak prosi o wsparcie Festiwalu Prapremier. Organizowane od 20 lat wydarzenie nie otrzymało wsparcia z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – stąd też teatr organizuje zbiórkę pieniędzy, która ma „ocalić” festiwal.

20. jubileuszowa edycja Festiwalu Prapremier ma odbyć się w Bydgoszczy w dniach 1 października – 4 grudnia 2021 roku. Jej hasłem przewodnim będzie „odzyskiwanie”, rozumiane jako przywrócenie zapomnianych i pominiętych tematów, tekstów, idei i form. – Mamy poczucie, że w ostatnich latach polski teatr bardzo mocno skręcił w stronę jednorazowości i doraźności. Teksty dramatyczne tworzone są w trakcie prób do spektakli i przeważnie wystawiane tylko raz – podkreśla Teatr Polski.




Jesienny festiwal ma stanąć w kontrze do „dominacji mód i trendów”, poruszanych przez współczesnych polskich twórców teatralnych, co sprawia, że wiele ważnych kwestii dla kultury jest pomijanych. – W ramach Festiwalu Prapremier zwrócić się do idei założycielskiej tej imprezy: poszukiwania nowych języków, form, idei i tematów obecnych w najnowszych tekstach dramatycznych – informuje bydgoska scena. W ramach „odzyskiwania” planowana jest m.in. prapremiera dramatu poświęconego zbrodni katyńskiej czy powstanie tekstu dramatycznego inspirowanego scenariuszami i filmami dokumentalnymi Krzysztofa Kieślowskiego. Organizatorzy nie ukrywają, że po latach „zapatrzenia” w teatr zachodni (zwłaszcza w niemiecki) chcą poszukać nowych inspiracji, zwracając się na Wschód.

Festiwal Prapremier zagrożony? Dyrektor Teatru Polskiego prosi o wsparcie

Zobacz również:

Więcej o dyrektorze Teatru Polskiego

Chcemy odzyskiwać naszą tożsamość związaną z położeniem Polski w Europie. Aktualnie w teatrach naszych sąsiadów: Białorusi, Ukrainy, Łotwy, a także państw byłego „bloku wschodniego”: Gruzji, Armenii czy Serbii zachodzą bardzo ciekawe procesy zmian – podkreśla bydgoski teatr. Należy wspomnieć, że państwami strategicznymi dla programowania Festiwalu Prapremier 2021 są Białoruś i Gruzja.

W ramach Festiwalu chcemy zorganizować turnusy rekonwalescencyjne dla artystek i artystów białoruskich, w obecnej sytuacji politycznej przeżywających każdego dnia sytuacje graniczne. Mamy głębokie przekonanie, że właśnie ten rodzaj pomocy jest teraz naszym przyjaciołom zza wschodniej granicy najbardziej potrzebny. Nie chcemy wykonywać symbolicznych gestów: korzystając z zasobów Teatru chcemy dać potrzebującym bezpieczną przestrzeń – informuje bydgoska instytucja kultury.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu zorganizowany zostanie międzynarodowy konkurs dramaturgiczny o Aurorę – nagrodę dramaturgiczną miasta Bydgoszczy, przeznaczoną dla autorów z Europy Środkowo-Wschodniej. Teksty zgłaszane w ramach otwartego naboru będą oceniane przez specjalnie utworzoną Kapitułę, laureatami nagrody mogą zostać twórcy polscy i zagraniczni. W jury konkursu zasiądą m.in. Swiatłana Aleksijewicz (pisarka białoruska, Laureatka Nagrody Nobla), Davit Gabunia (uznany pisarz i dramatopisarz gruziński), Julia Holewińska (dramatopisarka polska, wicedyrektorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy) czy Marius Ivaskevicius (wybitny dramatopisarz litewski).

Jubileuszowa edycja Festiwalu Prapremier ma jednak problem organizacyjny. Jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce w bieżącym roku nie otrzymało wsparcia z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

– Teatr Polski odwołał się od negatywnej decyzji – bezskutecznie. W tym roku na 18 złożonych przez nas do ministerstwa aplikacji grantowych żadna nie uzyskała dofinasowania

– nie ukrywa Wojciech „Faruga” Stefaniak, dyrektor Teatru Polskiego. I dodaje, że instytucja złożyła także wniosek do Instytutu Adama Mickiewicza. – Mimo tego, że projekt ten wpisuje się w obchody urodzin wybitnego artysty, a także jest efektem wieloletniej pracy i nakładów finansowych IAM nad wypracowaniem kontaktów polsko-gruzińskich, nie uzyskał finansowania – podkreśla dyrektor.

W celu „ocalenia” festiwalu instytucja organizuje zbiórkę środków na portalu Zrzutka. Środki z niej mają zostać przeznaczone na wspominane turnusy rekonwalescencyjne dla Białorusinów. – Wśród zaproszonych spektakli zaprezentujemy spektakl Niezależnej Grupy Teatralnej Kupałowcy (były zespół Teatru Narodowego im. Janki Kupały w Mińsku poddany represjom po wyborach na Białorusi w sierpniu 2020) – dodaje Stefaniak.


CZYTAJ TAKŻE: „Miasto” wchodzi do kin. Film był kręcony w Bydgoszczy [WIDEO]


Z uwagi na rangę wydarzenia oraz konieczność zachowania ciągłości w 20-letniej tradycji, będziemy niezmiernie wdzięczni za pomoc w udostępnianiu informacji o zbiórce. Wierzymy, że również dzięki Państwa sieci kontaktów jesteśmy w stanie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i ocalić jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce, jakim jest Festiwal Prapremier – apeluje szef bydgoskiej sceny.

Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/x3vaca