Co z rozbudową Filharmonii Pomorskiej? Pytamy ministerstwo kultury
Dodano: 21.01.2024 | 11:29Na zdjęciu: Tak ma wyglądać rozbudowany gmach Filharmonii Pomorskiej.
Fot. Kozień Architekci
W maju miną cztery lata od rozstrzygnięcia konkursu na projekt rozbudowy Filharmonii Pomorskiej. Zarządzający nią urząd marszałkowski na razie nie otrzymał dofinansowania niezbędnego do rozpoczęcia prac budowlanych; jesienią marszałek Piotr Całbecki krytykował za to ministra kultury Piotra Glińskiego, co spotkało się z odpowiedzią polityka PiS. Czy zmiana władzy pozwoli na przyznanie środków na wielką inwestycję? Zapytaliśmy o to ministerstwo kultury.
28 maja 2020 roku Filharmonia Pomorska rozstrzygnęła międzynarodowy konkurs na wizję rozbudowy Filharmonii Pomorskiej. Pierwsza nagroda (w wysokości 150 tysięcy złotych) trafiła do krakowskiej pracowni Kozień Architekci. Już wówczas wskazywano, że inwestycja nie będzie realizowana zbyt szybko; ówczesny harmonogram prac zakładał, że do końca 2022 roku filharmonia będzie dysponowała pozwoleniem na budowę, a modernizacja miałaby zakończyć się w 2025 roku. Już wiadomo, że te deklaracje zderzyły się z realiami.
Rok po rozstrzygnięciu konkursu dyrektor FP Maciej Puto podpisał umowę z pracownią Kozień na wykonanie dokumentacji projektowej. Samorząd województwa wydał na nią z własnego budżetu 14 milionów złotych. We wrześniu 2022 roku Filharmonia uzyskała co prawda pozwolenie na budowę, lecz od tego czasu trwa oczekiwanie na start prac. Rozbudowa nie rozpoczęła się w trakcie setnej rocznicy urodzin znamienitego dyrektora placówki Andrzeja Szwalbego, a na początku 2024 roku samorząd województwa wciąż szuka środków niezbędnych do rozpisania przetargu i wyłonienia wykonawcy robót budowlanych.
W ubiegłym roku marszałek Piotr Całbecki podjął próbę uzyskania pieniędzy w trybie pozakonkursowym z rządowego programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko w latach 2021 – 2027. Urząd zawnioskował o 350 milionów złotych, lecz aplikacja została odrzucona. Marszałek nie krył zaskoczenia decyzją ministerstwa kultury, na czele którego stał wówczas wicepremier Piotr Gliński. – Jego decyzja jest dla mnie niezrozumiała. To brzydkie zejście ze sceny politycznej – komentował Całbecki i zapowiedział, że będzie apelował do nowego szefa resortu, aby jeszcze raz pochylił się nad projektem i docenił strategiczne znaczenie bydgoskiej instytucji dla polskiej kultury.
– Mamy wszystkie niezbędne do realizacji inwestycji dokumenty, pozwolenie na budowę, opracowaną koncepcję i zarezerwowane środki własne w budżecie województwa – zapewniał w listopadzie marszałek i przyznał, że urząd z siedzibą w Toruniu jest gotowy do natychmiastowego działania. – Nie możemy pozwolić na to, aby gotowy do realizacji projekt pozostał bez środków centralnych – tym bardziej że Filharmonia Pomorska jest instytucją współprowadzoną przez ministerstwo – dodał.
Komentarz Całbeckiego doczekał się riposty Piotra Glińskiego. – Nie wiem, co się stało marszałkowi Całbeckiemu, że tak brzydko atakuje ministra kultury – stwierdził polityk PiS we wpisie na swoim profilu na X (dawny Twitter). I dodał, że projekt ma szanse wsparcia z FEnIKS-a w normalnym konkursie. – Marszałek wie też, że pula pozakonkursowa, przyznawana nie przez ministra, a UE wynosiła 400 mln zł; sam projekt rozbudowy FP to koszt 350 mln zł – pisał Gliński. Odniósł się także do przynależności partyjnej marszałka. – On wie również, że szefowa departamentu, który rozdziela granty, to była wiceminister rządu PO-PSL. Raczej by Pana nie skrzywdziła. Więc po co ten zakłamany atak? Kolejna odsłona systemu medialnych kłamstw Tuska…?
Od 13 grudnia 2023 roku ministrem kultury jest Bartłomiej Sienkiewicz, który na początku swojego urzędowania zajął się przede wszystkim przejęciem mediów publicznych z rąk PiS. Czy poza tym zamierza się jednak pochylić nad losem rozbudowy bydgoskiej filharmonii? Na początku stycznia zapytaliśmy resort kultury, kiedy planowane jest ogłoszenie konkursu FENiKS w „normalnym” trybie oraz czy inwestycja ma szansę na dofinansowanie z budżetu państwa. Odpowiedź przyszła po ponad dwóch tygodniach.
– Zgodnie z informacją zawartą w harmonogramie naborów projektów w ramach FEnIKS 2021-2027 zamieszczonym na stronie internetowej, ogłoszenie kolejnego naboru wniosków w trybie konkurencyjnym jest planowane na 30 kwietnia 2024 roku. Kolejny (ostatni) nabór wniosków w trybie konkurencyjnym zostanie ogłoszony w 2025 roku. Szczegółowe zasady wsparcia w ramach naboru konkurencyjnego zostaną opublikowane w ogłoszeniu o naborze – przekazało centrum informacyjne MKiDN.
PRZECZYTAJ NASZ WYWIAD Z WOJEWODĄ KUJAWSKO-POMORSKIM MICHAŁEM SZTYBLEM
Na stronie feniks.gov.pl czytamy, że pula pieniędzy w naborze na rozwój infrastruktury kultury (zabytkowej i niezabytkowej) oraz ochronę i podniesienie atrakcyjności turystycznej obiektów dziedzictwa kulturowego wynosi miliard złotych. Zwycięskie wnioski poznamy latem.
Filharmonia Pomorska w nowej odsłonie ma zyskać nie tylko nową salę kameralną na około 350 osób, ale również rozbudowane foyer czy strefę gastronomiczną. W planach jest ponadto budowa parkingu podziemnego czy sali prób dla pełnego składu orkiestry. Nowa część budynku będzie połączona z istniejącym gmachem, który zostanie zmodernizowany.
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024