Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zabytki przy Fordońskiej sprzedane. Kupiła je firma spoza Bydgoszczy

Dodano: 22.04.2024 | 18:02

Na zdjęciu: Budynki przy Fordońskiej 438 i 440 mają nowego właściciela.

Fot. BB

Urząd miasta znalazł chętnego na zakup dwóch obiektów z muru pruskiego przy ulicy Fordońskiej, tuż obok mostu nad Wisłą. To spółka z województwa dolnośląskiego.

Obiekty położone pod adresem Fordońska 438 i 440 powstały w okresie budowy pierwszego mostu Fordońskiego, który oddano do użytku w 1893 roku. Początkowo służyły budowniczym pierwszego mostu Fordońskiego. – Jako że w królestwie Prus nic nie mogło się zmarnować, po zakończeniu inwestycji, zakwaterowano tam żołnierzy stanowiących obsadę wież wartowniczych – czytamy w opisie Damiana „Amona” Rączki ze Starofordońskiego Spichlerza Historii.

Później XIX-wieczne obiekty służyły jako mieszkania komunalne, lecz ostatni lokatorzy opuścili je kilka lat temu. W zeszłym roku ratusz (wykonując zadania z zakresu administracji rządowej) postanowił wystawić na sprzedaż nieruchomości będące własnością Skarbu Państwa. Jak czytamy w ogłoszeniu, budynki z XIX wieku są one wpisane do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz podlegają ochronie w ramach zapisów planu miejscowego „Fordon – Wyszogród”. Do pierwszego przetargu nie zgłosił się żaden chętny.

Druga próba sprzedaży zakończyła się sukcesem – ratusz sprzedał oba budynki za kolejno 591 i 455 tysięcy złotych. Kim jest nabywca? Wbrew pozorom nie jest to żaden lokalny inwestor, a spółka Tinarg Serwis, której siedziba mieści się na terenie… kopalni granitu w miejscowości Zimnik (powiat jaworski, województwo dolnośląskie). Prezesem zarządu jest Ruslan Batrukh, lecz głównym udziałowcem jest Elżbieta Kosowska, związana zarówno z kopalnią, jak i spółką Office 2012 z Wrocławia.

Firma Tinarg Serwis w ewidencji swojej działalności ma wpisane m.in. roboty budowlane w zakresie wznoszenia budynków czy wynajem i dzierżawę. Na razie jednak nie znamy żadnych szczegółów potencjalnych planów nowego właściciela XIX-wiecznych obiektów.