Bydgoszcz
29C
Słonecznie
38% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 29 • L 29
27C
Pt
27C
Sob
27C
Nd
28C
Pon
27C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaFordońska szkoła ma zmienić siedzibę. Decyzję podejmą radni
centrum kultury fordon
28.01.2019 | 13:44

Fordońska szkoła ma zmienić siedzibę. Decyzję podejmą radni

Na zdjęciu: XIII Liceum Ogólnokształcące mieści się obecnie w budynku przy ulicy Gawędy 5 na osiedlu Bajka.

Fot. JW/archiwum

Jednym z punktów środowej sesji rady miasta będzie podjęcie uchwały w sprawie zmiany siedziby XIII Liceum Ogólnokształcącego. Przenosiny szkoły były jednym z najgorętszych tematów w trakcie ustalania nowej siatki placówek oświatowych w 2017 roku.

XIII Liceum Ogólnokształcące mieści się w Fordonie, w budynku przy ulicy Gawędy 5 na osiedlu Bajka. Wcześniej funkcjonowała tam szkoła podstawowa oraz wygaszane obecnie gimnazjum. Na początku 2017 roku, kiedy urząd miasta ogłosił plan nowej siatki placówek oświatowych, które miały powstać w wyniku wprowadzenia w życie reformy oświaty, okazało się, że ratusz zamierza funkcjonowanie „trzynastki” w dotychczasowym miejscu. Obiekt na Bajce miał zmienić przeznaczenie na Fordońskie Centrum Kultury oraz szkoły muzycznej I stopnia.

– Utworzenie Centrum Kultury w Fordonie jest odpowiedzią na liczne głosy mieszkańców o potrzebie funkcjonowania w tej części miasta ośrodka kulturotwórczego. Zgodnie z koncepcją przygotowaną przez Miejskie Centrum Kultury, ideą filii w Fordonie byłoby angażowanie w podejmowane działania lokalnych liderów społecznych, artystów i organizacji pozarządowych. Filia byłaby obiektem wielofunkcyjnym działającym w wielu obszarach: muzyki, filmu, teatru, tańca, służyłaby również  seniorom i realizacji spotkań oraz projektów międzypokoleniowych. Z kolei  szkoła muzyczna I stopnia, realizująca swoje zadania w godzinach popołudniowych, stworzyłaby możliwość kształcenia artystycznego uzdolnionym muzycznie dzieciom uczącym się w obwodowych szkołach podstawowych w klasach I-VI bez konieczności podróżowania do centrum miasta. Edukację muzyczną absolwenci tej szkoły mogliby kontynuować w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy – wyjaśniali dwa lata temu przedstawiciele bydgoskiego ratusza.

Z planami urzędu miasta nie zgadzali się pracownicy szkoły oraz część mieszkańców Fordonu. Rozpoczęli oni akcję, mającą na celu przekonanie władz do pozostawienia XIII LO w budynku przy Gawędy oraz utworzenia w nim nowej szkoły podstawowej. Swoją propozycję uzasadniali przede wszystkim tym, że fordońskie liceum jest szkołą wyjątkową, posiadającą oddziały terapeutyczne i integracyjne, a jej nauczyciele posiadają szereg kwalifikacji, pozwalających na nauczanie w tego typu oddziałach. Ponadto, w budynku na Bajce ulokowano Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną nr 2, by lepiej współpracować z uczniami.


CZYTAJ WIĘCEJ: Centrum Kultury w budynku szkoły na Bajce? Mieszkańcy są przeciw


Temat przenosin wzbudził spore emocje. Ostatecznie, pomimo spotkań z radnymi i przedstawicielami środowisk kulturalnych, radni zadecydowali o nieutworzeniu nowej szkoły podstawowej w budynku XIII LO. Na najbliższej sesji rady miasta (środa, 30 stycznia) ma za to zostać podjęta uchwała o zamiarze przenosin liceum do nowej lokalizacji. Uchwała ma mieć charakter intencyjny – jej przyjęcie pozwoli na rozpoczęcie procedury poinformowania zainteresowanych stron oraz uzyskania wymaganych opinii.

Z treści projektu uchwały dowiadujemy się, że XIII LO ma od 31 sierpnia 2020 roku znajdować się w budynku przy ulicy Aleksandra Fredry 3. Wcześniej mieścił w nim Zespół Szkół nr 11, w którego skład wchodziło Gimnazjum nr 25 i Szkoła Podstawowa nr 39 Sportowa. Od 1 września 2012 roku w budynku funkcjonuje wyłącznie gimnazjum – obecnie kontynuują w nim naukę ostatnie oddziały gimnazjalne uczniów klas trzecich oraz uczniowie klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej. Jednak od września 2019 roku uczniowie klasy siódmej zostaną przeniesieni do Szkoły Podstawowej nr 2, a sam obiekt pozostanie pusty.

Zdaniem twórców projektu uchwały, przeniesienie XIII LO do obiektu przy ulicy Fredry „będzie szansą na zwiększenie naboru uczniów do tej placówki”. Obecnie uczy się w niej 60 osób – jak czytamy w projekcie, nowa lokalizacja w centrum Bydgoszczy poprawi warunki dojazdu do szkoły, także z sąsiednich gmin. Ponadto, obiekt dysponuje 15 dużymi salami lekcyjnymi, salą gimnastyczną, siłownią, świetlicą i kuchnią.


CZYTAJ TAKŻE: W bydgoskich szkołach odbędą się specjalne lekcje. Temat – mowa nienawiści


Przenosiny zaplanowano dopiero na rok 2020 – w najbliższych miesiącach nowa siedziba ma bowiem zostać przystosowana do potrzeb młodzieży licealnej, w tym uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. – Planuje się prace adaptacyjne i remontowe m. in. sal lekcyjnych, korytarzy, toalet, zaplecza kuchennego, a także przebudowę wejścia i zamontowanie windy. Koncepcja modernizacji będzie przygotowywana w ścisłej współpracy Wydziału Inwestycji Miasta Urzędu Miasta Bydgoszczy z dyrektorem XIII Liceum i jego pracownikami, co gwarantuje stworzenie jak najlepszych warunków do nauki i pracy w nowej lokalizacji – czytamy w projekcie. Przenosiny nie mają wpłynąć na zatrudnienie nauczycieli i pracowników administracji. Majątek fordońskiej szkoły, po inwentaryzacji, także ma zostać przeniesiony do nowej siedziby.

A co stanie się z budynkiem w Fordonie? Urząd miasta nie rezygnuje z pomysłu utworzenia tam szkoły muzycznej i centrum kultury – chęć realizacji tego pomysłu zostały zawarte w projekcie uchwały. Zdaniem urzędników, funkcjonowanie „trzynastki” w tak dużym obiekcie wydaje się „nieracjonalne”, dlatego też postuluje się utworzenie wyżej wymienionego centrum wraz ze szkołą muzyczną. –  Będzie to odpowiedź na liczne głosy mieszkańców wskazujących na potrzebę funkcjonowania w tej części miasta ośrodka kulturotwórczego – twierdzą projektodawcy. Na razie jednak nie słyszymy dalszych konkretów w tej sprawie – wiemy, że przedstawiciele Rady Osiedla Nowy Fordon odbyli rozmowy z zastępczynią prezydenta miasta Iwony Waszkiewicz na temat centrum kultury. Wśród fordońskiej społeczności kwestia przenosin szkoły i lokalizacja w jej budynku placówki kulturalnej wciąż budzi emocje.


Powiązane treści