Fordońskie Las Palmas i specjalny wiceprezydent. Łukasz Schreiber i jego plan dla Fordonu
Dodano: 15.03.2024 | 14:39Na zdjęciu: Łukasz Schreiber i kandydaci Bydgoskiej Prawicy do rady miasta zaprezentowali postulaty dla Fordonu na rynku w Starym Fordonie.
Fot. BB
Rodzinny Fordon to istotne miejsce dla Łukasza Schreibera. Na odnowionym Rynku, wraz z kandydatami Bydgoskiej Prawicy do rady miasta, zaprezentował plan dla tej części Bydgoszczy. Jednym z jego elementów byłoby ustanowienie wiceprezydenta miasta odpowiedzialnego za Fordon; kandydaci postulowali też o zachowanie terenów Górek Fordońskich przed ingerencją deweloperów czy stworzenie… fordońskiego Las Palmas.
Łukasz Schreiber i kandydaci do rady miasta wystąpili na Rynku w Starym Fordonie, rzecz jasna z widokiem na mural ozdabiający ścianę fordońskiego aresztu – jak podkreślił lider Bydgoskiej Prawicy, powstał on dzięki jego inicjatywie. Podkreślał, że jego przodek, wiceburmistrz Fordonu Franciszek Schreiber był jednym z inicjatorów budowy obecnego kościoła św. Mikołaja, a ta część Bydgoszczy ma dla niego szczególne znaczenie. Następnie zaczął wymieniać elementy planu dla Fordonu.
– W naszych deklaracjach padło już parę istotnych punktów dla Fordonu. To niewątpliwie alternatywne połączenie Fordonu z centrum, czyli nowa droga do Armii Krajowej; mówimy też o Parku Akademickim czy realizacji przystani na Wiśle – mówił poseł PiS. Następnie zobowiązał się do stworzenia w Fordonie ratusza z prawdziwego zdarzenia i ustanowienia wiceprezydenta miasta, odpowiedzialnego za sprawy Fordonu. Pomysły kandydata na prezydenta chwalił współtwórca Bydgoskiej Prawicy Marcin Sypniewski. – Nie ma bardziej wiarygodnej osoby w sprawach Fordonu niż Łukasz Schreiber, bo tutaj się wychował – mówił polityk Konfederacji.
CZYTAJ WYWIAD Z PREZYDENTEM RAFAŁEM BRUSKIM: „We wszystkich głosowaniach w sprawach, w których decydowały się finanse, poseł Schreiber był przeciwko Bydgoszczy”
Wojciech Bielawa – lider listy Bydgoskiej Prawicy w Fordonie – jest związany z osiedlem Bajka, stąd też opisał swoją wizję na zagospodarowanie dawnej szkoły przy ulicy Gawędy. Jego zdaniem miejska koncepcja adaptacji budynku na Centrum Kultury Fordon wymaga zmian. – Samo centrum kultury to za mało. Powinno tam powstać także centrum sportu i dom seniora. Na osiedlach mamy coraz więcej osób starszych, które nie mają gdzie spędzać wolnego czasu – powiedział. Zamiast sali widowiskowej, Bielawa proponuje pozostawienie sali gimnastycznej. – Kiedyś na Bajce były cztery boiska do piłki nożnej, teraz nie ma ani jednego. Trzeba też zadbać o stadion przy ulicy Sielskiej – dodał, postulując remont boiska i trybun, jak i zaplecza technicznego.
– Stwórzmy w Fordonie Las Palmas! – rzucił Paweł Sieg, numer 2 na fordońskiej liście Bydgoskiej Prawicy Łukasza Schreibera. Przedstawiciel Nowej Nadziei chciałby reaktywować Plażę Fordon, lecz z większym rozmachem. – To będzie wyjątkowa strefa wypoczynkowa, która mogłaby powstać na niezagospodarowanym terenie za Galerią Fordon i Kauflandem. Moja propozycja to relaks w cieniu palm na wygodnych leżakach i możliwość aktywnego spędzenia czasu poprzez wyznaczenie miejsca pod letnie gry – wymieniał. Sieg objaśniał, że przy ulicy Pelplińskiej mogłyby znaleźć się boiska do minipiłki nożnej, gry w bule czy siatkówkę.
– Fordońskie Las Palmas byłoby idealną strefą do legalnego grillowania. Nie zabrakłoby także atrakcji dla dzieci; to miejsce tworzyłoby bowiem pewną harmonię – zarówno dla tych, którzy chcą odpocząć, jak i aktywnie spędzić czas z rodzinami czy przyjaciółmi. Relaks spotykałby się z rozrywką i koncertami lokalnych artystów – kreślił wizję kandydat z „dwójką”. Na pustej przestrzeni w okolicy targowiska widziałby także parking dla jego klientów oraz wybieg dla psów. Sieg widzi też potencjał w fordońskim lodowisku i chce inwestować w obiekt i jego otoczenie.
Radny Wojciech Bartoszek (nr 8 na liście) apelował o zachowanie Górek Fordońskich przed zabudową. – Współpracuję ze Stowarzyszeniem Miłośników Górek Fordońskich. Obawiam się projektów zabudowy wielorodzinnej na tym terenie, dlatego chcę zachowania zieleni – podkreślił. Zwrócił też uwagę, że inwestycje deweloperów coraz bardziej ingerują w tereny zielone na fordońskich osiedlach.
Jak widać po konferencji Łukasza Schreibera, jak i wcześniejszych Joanny Czerskiej-Thomas czy Rafała Bruskiego, kandydaci wnikliwie czytali opinie i pomysły padające na fordońskich grupach dyskusyjnych. Schreiber i obecny prezydent chcą budowy przystani w Starym Fordonie; wśród kandydatów na radnych padają postulaty dotyczące ochrony Górek Fordońskich czy stworzenia fordońskiego Central Parku; Trzecia Droga i PiS zbieżnie patrzą na budowę i przebudowę połączeń Fordonu z Centrum. Czy mimo różnic politycznych, przyszli reprezentanci obszaru liczącego 60 tysięcy mieszkańców będą walczyć o fordońskie sprawy i realizować społeczny interes? Oby z kampanijnych obietnic zostało coś więcej niż tabliczka z postulatami.
CZYTAJ TAKŻE: Plan Trzeciej Drogi na Fordon. Ochrona Górek, ratusz i nowe drogi
AKTUALIZACJA: Po godzinie 19:00 sztab Rafała Bruskiego przesłał komentarz do konferencji, którego autorem jest fordoński radny i kandydat w tegorocznych wyborach Lech Zagłoba-Zygler. Ten podkreśla, że w ostatnich latach „wspólnie dokonaliśmy” dla Fordonu wielu istotnych inwestycji, które znacząco przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz rozwoju tej części Bydgoszczy. – Ważnym krokiem było uruchomienie nowej linii tramwajowej, która łączy Centrum z Fordonem. Rozpoczęta w październiku 2013 roku budowa przemieniła osiedla Bydgoszcz Wschód, Nowy Fordon i Tereny Nadwiślańskie w wielki plac budowy. Po dwóch latach prac, nowoczesna infrastruktura stała się najwygodniejszym i najszybszym sposobem podróży dla około 46 tysięcy pasażerów dziennie – opisuje radny.
Zagłoba-Zygler wspomina też o ożywieniu Starego Fordonu poprzez kompleksową rewitalizację. – Przebudowa Rynku, ulicy Bydgoskiej oraz stworzenie nabrzeża przy Wiśle to tylko niektóre elementy zrealizowanego projektu. Dodatkowo, na bulwarze nad Wisłą powstały miejsca rekreacji i rozrywki, a ulica Promenada zyskała nowy ciąg pieszo-rowerowy. Wszystkie te działania pochłonęły ponad 60 mln zł – dodaje. Kolejnymi wymienianymi osiągnięciami ekipy Bruskiego są: nowa siedziba SP nr 9, remont pięciu placówek oświatowych czy budowa basenu przy SP 67.
Lider fordońskiej listy Koalicji Obywatelskiej przypomniał też o obietnicach obecnej władzy na kolejne pięć lat – stworzenie wspomnianego centrum kultury na Bajce, kontynuację budowy Wielkiej Pętli Fordonu i jej połączenie z Osielskiem, przebudowę przystanku Bydgoszcz Fordon (choć to zadanie zarządcy sieci kolejowej, czyli państwowej PKP PLK) czy również przytaczanej przez team Schreibera przystani. – Planujemy również remonty kolejnych Ekoszkół, w tym SP nr 27, SP nr 4, SP nr 17, Zespołu Szkół nr 5, aby zapewnić uczniom bardziej komfortowe warunki do nauki i rozwoju – kończy Zagłoba-Zygler.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024