Fragment Akademickiej stanie się aleją Światła Alberta Michelsona? Decyzję podejmą bydgoscy radni
Dodano: 16.09.2021 | 06:50Na zdjęciu: Aleja Światła Alberta Michelsona - taką nazwą ma zostać nazwany krótki odcinek ulicy Akademickiej pomiędzy Jasiniecką a Rejewskiego, na wysokości Decathlonu.
Fot. Błażej Bembnista
Radni miasta na wrześniowej sesji mają zająć się projektem uchwały w sprawie zmiany nazwy fragmentu ulicy Akademickiej – pomiędzy Jasiniecką a Rejewskiego – na aleję Światła Alberta Michelsona. Propozycję upamiętnienia fizyka pochodzącego ze Strzelna kilka lat temu przedstawił Jarosław Chrostowski – dziennikarz i redaktor naukowy i popularyzator osiągnięć wybitnych postaci pochodzących z regionu. Idea zyskała poparcie pobliskiej Politechniki Bydgoskiej.
Albert A. Michelson urodził się w Strzelnie, mieście w linii prostej leżącym mniej niż 50 km od południowych granic Bydgoszczy. To jedyny noblista związany rodzinnie z miastem – jego ojciec urodził się w Fordonie. To jeden z najwybitniejszych fizyków eksperymentalnych w dziejach.
Inicjatorem nazwania jednej z ulic imieniem Michelsona jest Jarosław Chrostowski – bydgoski dziennikarz i redaktor naukowy, który od wielu lat promuje wpływ postaci z miasta i regionu na losy świata. Jak podkreślał, Michelson jest dla światowej nauki mniej więcej tak ważny, jak Szekspir dla światowej literatury. Wniosek o to, by noblista był patronem ulicy, został złożony przez Chrostowskiego w 2018 roku. Wówczas wskazywał on na to, by imieniem Michelsona nazwać fragment ulicy Akademickiej w Fordonie, na odcinku od Jasinieckiej do ulicy Kaliskiego.
Jak przyznawał rok później Chrostowski, propozycja złożona w bydgoskim ratuszu spotkała się z przychylnym przyjęciem zespołu do spraw Nazewnictwa Miejskiego. – Sugerowana nazwa została przy tym zmieniona na bliższą propozycji prof. Adama Gadomskiego, prorektora UTP – podkreślał na swoim fanpage „Bydgoszcz w moich oczach”. Propozycja ta to „Aleja Światła Alberta Michelsona”. Ostatecznie – jak wynika z projektu uchwały, którą mają zająć się radni na wrześniowej sesji – tą nazwą ma zostać nazwany krótki odcinek ulicy Akademickiej pomiędzy Jasiniecką a Rejewskiego, na wysokości Decathlonu.
W uzasadnieniu uchwały wymieniono szereg osiągnięć naukowych noblisty urodzonego w Strzelnie – m.in. budowę interferometru, czyli przyrządu optycznego do rewolucyjnie dokładnych pomiarów długości. Za jego wynalezienie i dokonane nim pomiary za Michelson otrzymał w 1907 roku Nagrodę Nobla – pierwszego naukowego nobla w dziejach amerykańskiej nauki. – Bez interferometru Michelsona nie byłoby wielu współczesnych, spektakularnych odkryć naukowych, takich jak detekcja fal grawitacyjnych czy zaobserwowanie fluktuacji mikrofalowego promieniowania kosmicznego tła – czytamy w projekcie.
Michelson dokonał także wielokrotnych (z niespotykaną wcześniej precyzją) pomiarów prędkości światła, czy przeprowadził eksperyment Michelsona-Morleya, który po raz pierwszy dowiódł, że prędkość światła nie zależy od ruchu Ziemi na orbicie wokół Słońca (stałość prędkości światła była jedyną eksperymentalną przesłanką, na której Albert Einstein sformułował szczególną teorię względności). Był też odpowiedzialny za pierwsze pomiary sztywności globu ziemskiego czy średnicy gwiazdy innej niż Słońce (czym po raz pierwszy dowiedziono, że gwiazdy są innymi słońcami, a nie świecącymi punktami na sferze niebieskiej).
– Bydgoszcz i znajdujący się wokół niej makroregion mają ogromny wkład w naukowo-techniczny kształt współczesnej ludzkości. Jednym z celów utworzenia alei Światła Alberta Michelsona jest zainicjowanie zmian służących uformowaniu nowego wizerunku miasta i otaczającego go makroregionu. Propozycja utworzenia ulicy Alberta A. Michelsona zyskała przychylne stanowisko obecnej Politechniki Bydgoskiej, największego użytkownika terenu w pobliżu postulowanej ulicy
– podkreślono w projekcie uchwały. Obecnie jest ona opiniowana m.in. przez Radę Osiedla Nowy Fordon. Warto dodać, że propozycja zmiany nazwy fragmentu Akademickiej na Michelsona spotkała się z poparciem ówczesnej ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzego Duszyńskiego, wiceadmirała Waltera E. Cartera Jr., kierującego Akademią Marynarki Wojennej USA w Annapolis (której Michelson był absolwentem) oraz laureatów Nagrody Nobla – profesorów Kipa Thorne’a, Johna C. Mathera, Anthony’ego Leggetta, Klausa von Klitzinga i Carlo Rubbia.
Chrostowski podkreślał, że pomysł „Alei Światła” prof. Gadomskiego rozbudował o sugestię zamontowania prostej instalacji laserowej wzdłuż ulicy, na już istniejących słupach. – Odpowiednio zaprojektowane, wiązki laserowe mogłyby tworzyć nad Aleją Światła najprawdziwszą aleję światła, długą niemal na dwa kilometry. Wydaje się sensowne, aby projekt takiej instalacji został przygotowany w ścisłej współpracy między środowiskami studentów i miłośników Bydgoszczy, a wykonany przy istotnym udziale sił UTP. Niech młodzi ludzie studiujący w Bydgoszczy mają powód do dumy! Aleja Światła byłaby najdłuższą strukturą dekoracyjną Bydgoszczy, nocą stając się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu miasta – na osiedlu tych elementów niemal całkowicie pozbawionym. Tak zbudowana struktura byłaby unikatem wręcz w skali świata – kreślił wizję redaktor naukowy.
CZYTAJ TAKŻE: Politechnika Bydgoska rozpoczyna współpracę z sanepidem. To szansa na rozwój kierunków okołomedycznych
Warto dodać, że dzięki staraniom Chrostowskiego w najbliższy poniedziałek (20 września) w gmachu Opery Nova w Bydgoszczy fizycy z Polski i zagranicy uroczyście zainaugurują 47 Zjazd Fizyków Polskich. Wezmą w nim udział nobliści i wybitni naukowcy z kraju i zagranicy. Obecność fizyków nad Brdą będzie widoczna jednak nieco wcześniej. W piątek, 17 września na Placu Teatralnym w Bydgoszczy zostanie otwarta wystawa o naukowcach światowego formatu wywodzących się z miasta i regionu. Z kolei w niedzielę i poniedziałek ze Starego Rynku i Wyspy Młyńskiej wystartują dwie unikatowe sondy stratosferyczne. Więcej na temat zjazdu już niebawem na MetropoliaBydgoska.PL.
- Miliardy z KPO dla samorządów. Bydgoszcz złożyła wniosek o wielomilionową pożyczkę - 7 października 2024
- Tragiczny finał wędkowania na Wiśle. Nie żyją dwie osoby - 7 października 2024
- Śmiertelny wypadek motocyklisty na Jagiellońskiej. Znamy przyczyny - 7 października 2024