Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleFunkcjonariusze z Bydgoszczy zatrzymali ciężarówkę. Ważyła ponad dwie tony za dużo
29.05.2021 | 15:04

Funkcjonariusze z Bydgoszczy zatrzymali ciężarówkę. Ważyła ponad dwie tony za dużo

Na zdjęciu: Zatrzymany pojazd ważył 5,9 tony.

Fot. mat. KAS

Funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali przeciążony samochód dostawczy, który mógł stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.  Od początku roku, tylko w Bydgoszczy, KAS ukarała mandatami 12 kierowców, których pojazdy przekroczyły dopuszczalną masę całkowitą.

Przed kilkoma dniami funkcjonariusze bydgoskiego oddziału KAS postanowili skontrolować zgłoszenia pod kątem wagi przewożonego towaru. Z dokumentacji wynikało, że masa towaru znajdującego się na jednym z kontrolowanych samochodów dostawczych przekraczała 2 000 kg. Dlatego mundurowi podjęli decyzję o zważeniu pojazdu z towarem.

– Po zważeniu okazało się, że pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony ważył wraz z przewożonym ładunkiem 5,9 tony. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 500 zł, a towar przeładowano na inny środek transportu – mówi Kinga Błażyńska z KAS.

Po ponownym zważeniu samego auta dostawczego okazało się, że jego waga z zabudową oraz windą nadal nie zgadza się z wagą określoną w dokumentacji pojazdu. Samochód ważył 3700 kg i znacznie przekraczał masę własną widniejącą w dowodzie rejestracyjnym, która powinna wynosić 2780 kilogramów. Ostatecznie interwencja zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Przekroczenie maksymalnej masy pojazdu wpływa negatywnie na zdolność szybkiego reagowania w sytuacji krytycznej na drodze. To może doprowadzić do kolizji, a nawet przewrócenia samochodu, jeśli pojazd jest duży i bardzo obciążony – ostrzega Błażyńska.

Od początku roku w Oddziale Celnym II w Bydgoszczy ujawniono 12 przypadków przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów do 3,5 tony. W każdym z nich kierowcom wymierzone zostały mandaty karne.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści