Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 11 • L 10
12C
Nd
15C
Pon
16C
Wt
18C
Sr
18C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIGęsina na św. Marcina. Wspólne gotowanie Anny Starmach i marszałka Piotra Całbeckiego [WIDEO]
02.11.2020 | 10:30

Gęsina na św. Marcina. Wspólne gotowanie Anny Starmach i marszałka Piotra Całbeckiego [WIDEO]

Serwowanie gęsiny podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości to tradycja w Kujawsko-Pomorskiem. Różne sposoby jej przygotowania można poznać w materiałach wideo zrealizowanych przez Urząd Marszałkowski w ramach akcji Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina.

W tym roku gościem podczas wspólnego gotowania jest Anna Starmach, a towarzyszy jej marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Wspólnie przygotowują oni dwa dania – lekki bulion na bazie gęsiny oraz risotto z gęsią, jabłkiem i gruszką. Gotowaniu towarzyszą rozmowy pełne ciekawostek dotyczących gęsiny i województwa kujawsko-pomorskiego.

W ramach obchodów – tak, jak w poprzednich latach – rozdano również gęsie tuszki dla mieszkańców województwa. Łącznie przekazano 2020 sztuk gęsiny z Kołudy Wielkiej (powiat inowrocławski), które można było wygrać we wrześniu w quizach i innych zabawach zamieszczanych na łamach gazet, w programach telewizyjnych i radiowych oraz na portalach internetowych.

Tegoroczna edycja akcji, z powodu epidemii koronawirusa została nieco przyśpieszona. Nagrody przekazywane były już 24 października w wyznaczonych punktach 20 miast województwa kujawsko pomorskiego: Aleksandrowa Kujawskiego, Brodnicy, Bydgoszczy, Chełmna, Chełmży, Golubia-Dobrzynia, Grudziądza, Inowrocławia, Lipna, Mogilna, Nakła, Radziejowa, Rypina, Sępólna Krajeńskiego, Świecia, Torunia, Tucholi, Wąbrzeźna, Włocławka i Żnina.

W Kujawsko-Pomorskiem udało nam się zbudować tradycję rodzinnego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości. Jej nieodłącznym elementem są domowe spotkania przy stole i serwowana podczas nich gęsina. Nasza kampania ożywiła obyczaj wspólnego celebrowania rocznicy odzyskania niepodległości, radośnie i z dumą, w otoczeniu najbliższych. Dziękuję Państwu, że jesteście częścią tej tradycji, że przekazujecie ją swoim dzieciom i wnukom. Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania 11 listopada – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

Więcej informacji o 12. edycji akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina” można znaleźć na stronie internetowej www.czasnagesine.pl


Powiązane treści