Bydgoszcz
14C
Słonecznie
56% wilgotność
Wiatr: 8km/h WNW
H 14 • L 12
10C
Sob
12C
Nd
15C
Pon
17C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaOsielskoInwestycje w OsielskuGmina Osielsko wybuduje oczyszczalnię? Wójt: Rozwiąże ona nasze problemy
28.09.2020 | 11:38

Gmina Osielsko wybuduje oczyszczalnię? Wójt: Rozwiąże ona nasze problemy

Na zdjęciu: Sprzeciw wobec realizacji oczyszczalni na terenie gminy Osielsko wyraża radny Paweł Kamiński.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Czy na terenie Niw powstanie oczyszczalnia ścieków? Wójt Osielska Wojciech Sypniewski w odpowiedzi na interpelację radnego Pawła Kamińskiego podkreśla, że w obliczu trwającego sporu gminy z bydgoskimi wodociągami realizacja takiej inwestycji jest jedną z rozważanych opcji. Kwestia budowy oczyszczalni ma być tematem dzisiejszego (28 września) zebrania w sołectwie Niwy-Wilcze.

Spór pomiędzy miejską spółką a gminą Osielsko dotyczy faktur za dostarczanie do bydgoskich oczyszczalni złej jakości ścieków. MWiK twierdzi, że wartości siarkowodoru czy zawiesiny ogólnej znajdujące się w nieczystościach znacznie przekraczają dopuszczalne normy. Gmina uważa jednak, że żądania wodociągów są bezpodstawne.


CZYTAJ WIĘCEJ: Bruski mediatorem w sporze Osielska i MWiK


W opublikowanym w czerwcu raporcie o stanie gminy wójt Wojciech Sypniewski przypominał, że ścieki komunalne z terenu gminy są odprowadzane do oczyszczalni ścieków „Fordon”, a jego zdaniem kary naliczane przez MWiK są bezpodstawne. – Na dzień 31 grudnia 2019 r., począwszy od 2018 r., wysokość opłat, łącznie z 12 faktur, wynosi 6,2 miliona złotych. Jak informowałem GZK odsyłał faktury uznając naliczone opłaty za bezpodstawne. MWiK uzyskał sądowy nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym na kwotę 1,09 miliona złotych. Gmina wniosła w tej sprawie powództwo przeciwko MWiK. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy skierował strony do mediacji i wyznaczył mediatora podał Sypniewski.

Gmina Osielsko wybuduje oczyszczalnię? Wójt: Rozwiąże ona nasze problemy

Zobacz również:

Wystartowała Metropolia za pół ceny! Zniżki w Bydgoszczy i Osielsku

Konflikt z bydgoską spółką sprawił, że gmina powraca do pomysłu budowy oczyszczalni, która według wcześniejszych planów miała powstać na terenie Niw, nieopodal ulicy Krakowskiej. Stanowczy sprzeciw wobec inwestycji wyraża radny Paweł Kamiński. – Jestem całkowicie przeciwny budowie oczyszczalni i będę bronił gminę przed tą decyzją – napisał w interpelacji do wójta. Jak uzasadniał, inwestycja stanowi ogromne zagrożenie ekologiczne dla mieszkańców. – Mając oddalony o kilkanaście kilometrów duży bydgoski ośrodek, decyzja o inwestycji we własnym zakresie jest w moich oczach nieroztropna, a dołączając do tego historię o uporze władz zakładu w Bydgoszczy zdaje się być niespotykana i przedziwna – argumentował radny.

Kamiński, pytając o to czy gmina faktycznie myśli o budowie oczyszczalni przytoczył też wypowiedź wójta Sypniewskiego ze zebrania wiejskiego, które odbyło się w styczniu 2019 roku w Wilczu. – W kontekście oczyszczalni ścieków przy ulicy Krakowskiej informuję, że jej tam nie będzie – mówił wówczas wójt.

W odpowiedzi na interpelację Kamińskiego wójt Osielska poinformował, że lokalizacja oczyszczalni ścieków w Niwach jest „jedną z opcji, które są obecnie rozważane”. – Jednocześnie trwają rozmowy z MWiK Bydgoszcz, mające na celu nawiązanie dalszej współpracy. Jeśli rozmowy zakończą się pomyślnie to nie dojdzie do budowy oczyszczalni ścieków w naszej gminie – napisał wójt. Dodaje jednak, że przy negocjacjach z bydgoskimi wodociągami gmina wspomaga się „zewnętrznymi instytucjami państwowymi”, a rozmowami kieruje „kancelaria prawna, która ma duże doświadczenie w takich sprawach”.

– Mając na uwadze dobro naszych mieszkańców musimy podejmować działania, które zabezpieczą nas w przypadku niepomyślnego zakończenia rozmów z MWiK Bydgoszcz

– nie ukrywa Sypniewski. Owym zabezpieczeniem ma być ewentualna budowa oczyszczalni, która według niego nie jest zagrożeniem ekologicznym. – Wręcz przeciwnie: gwarantuje ona stabilne dla gminy rozwiązanie problemów odprowadzenia ścieków bytowych. Przy obecnie stosowanej technologii oczyszczalnia nie będzie dla nikogo uciążliwa – przekonuje w odpowiedzi na pismo Kamińskiego. I podkreśla, że jej powstanie ma także uzasadnienie ekonomiczne – ze względu na niskie koszty ścieków bytowych, a także daje gminie niezależność od innych podmiotów.

Nadmienię, że nie jesteśmy jedyną gminą ościenną do Bydgoszczy, która posiada lub chce posiadać własną oczyszczalnie ścieków. Gmina Brzoza zrealizowała już inwestycję budowy oczyszczalni ścieków – argumentuje wójt. Sypniewski, odpowiadając na zapytanie Kamińskiego dotyczącego mocy przerobowych bydgoskiej oczyszczalni podkreślił, że są one wykorzystywane w stu procentach.

Wójt stara się jednak uspokoić mieszkańców. – Dołożymy wszelkich starań, aby lokalizacja, która nie jest jeszcze wyznaczona nie budziła kontrowersji ze strony mieszkańców. Związane jest to również z szeroko pojętą ochroną środowiska – spuentował odpowiedź.

Temat ewentualnej budowy oczyszczalni ma pojawić się na dzisiejszym (28 września) zebraniu sołectwa Niw i Wilcza. Odbędzie się ono o godz. 18:00 w sali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Osielsku przy ul. Tuberozy 2.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
1 rok temu

Proponuję by oczyszczalnia powstała w Bożenkowie w pobliżu domu Pana Wójta.