Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Gminny Program Rewitalizacji do konsultacji. Mieszkańcy zabiorą głos w maju

Dodano: 26.04.2018 | 20:59

Na realizacje projektów inwestycyjnych i społecznych przeznaczono kilkaset milionów złotych.

Na zdjęciu: Gminny Program Rewitalizacji obejmuje m. in. Śródmieście.

Fot. Stanisław Gazda

4 maja rozpoczną się konsultacje w sprawie Gminnego Programu Rewitalizacji. Niebawem poznamy też członków specjalnego komitetu, którzy będą brali udział w przygotowaniu, przeprowadzeniu i ocenie rewitalizacji na terenie Bydgoszczy.

Gminny Program Rewitalizacji to dokument strategiczny, służący zaplanowaniu i realizacji procesu rewitalizacji. Dokonuje się w nim pogłębionej diagnozy obszaru rewitalizacji oraz planuje i koordynuje działania służące poprawie jakości życia mieszkańców. Pod koniec 2016 roku rada miasta przyjęła uchwałę ustanawiająca obszary objęte GPR. Są nimi następujące jednostki: Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, Okole i Wilczak-Jary, Stary Fordon oraz Zimne Wody i Czersko Polskie.

Na to, co zostanie ostatecznie zrealizowane w ramach GPR, będą mieli wpływ mieszkańcy Bydgoszczy. Zastępca prezydenta Bydgoszczy Maria Wasiak podkreśla, że jednym z zadań rewitalizacji jest wzrost aktywności społecznej. – Miasto, które jest budowane tylko przez władze, a nie zawiera aktywności społecznej, nie jest celem ustawy o rewitalizacji. Dlatego będzie ona realizowana z udziałem organizacji pozarządowych – powiedziała Wasiak.


PRZECZYTAJ: Gminny Program Rewitalizacji: Znamy projekty, które otrzymają dofinansowanie


W ramach GPR przewidziano realizację 43 projektów inwestycyjnych o wartości 220 milionów złotych, 54 projektów społecznych, które pochłoną 55 milionów złotych i 26 projektów uzupełniających. Wśród zadań inwestycyjnych, które zostaną wykonane ze środków programu, są m. in. przebudowa rynku w Starym Fordonie czy centrum organizacji pozarządowych przy ulicy Gdańskiej 5. Wasiak stwierdziła, że centrum jest odpowiedzią na zapotrzebowanie środowisk społecznych, które jest słyszalne m. in. na debatach poświęconych aktualizacji strategii rozwoju Bydgoszczy. – Bardzo nam zależało na tym, by do tego miejsca można było dojść, a nie dojeżdżać i wejść z ulicy. Dobrze zrewitalizowana ulica to ulica różnorodna, a nie taka, na której są tylko banki czy tylko sklepy – powiedziała zastępca prezydenta.


CZYTAJ WIĘCEJ: Jak będzie wyglądał rynek w Starym Fordonie? [ZOBACZ WIZUALIZACJE]


Niektóre projekty zapisane na liście programów głównych GPR – takie jak termomodernizacja Pałacu Młodzieży czy rewaloryzacja Parku Witosa – są już w trakcie realizacji. Zanim jednak ruszą pozostałe, ratusz zaplanował konsultacje społeczne w tej sprawie. Rozpoczną się one 4 maja i potrwają do 5 czerwca. Można w nich wziąć udział za pośrednictwem formularza na stronie internetowej Bydgoskie Konsultacje. Ponadto, na terenach objętych programem odbędą się trzy spotkania otwarte:

• 8 maja o godz. 18 w Urzędzie Miasta Bydgoszczy (sala sesyjna, ul. Jezuicka 1)
• 15 maja o godz. 18 w siedzibie Rady Osiedla Zimne Wody – Czersko Polskie (ul. Równa 1)
• 22 maja o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 4 (ul. Wyzwolenia 4)

Podczas konsultacji GPR ratusz zamierza też zebrać uwagi grup przedstawicielskich – Bydgoskiej Rady Seniorów, Rady Działalności Pożytku Publicznego, Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy, rad osiedli i Bydgoskiej Lokalnej Grupy Działania „Dwie Rzeki”. Warto dodać, że wraz z początkiem konsultacji utworzony zostanie komitet rewitalizacji – w jego skład wejdą członkowie Rady Miasta, pracownicy MOPS, PUP, ZDMiKP, ADM, placówek oświatowych, straży miejskiej, a także mieszkańcy obszarów objętych GPR, reprezentanci podmiotów branżowych związanych z architekturą, urbanistyką lub planowaniem rozwoju miasta oraz przedstawiciele prezydenta.

Radni mogą zająć się programem GPR już podczas czerwcowej sesji, lecz ten termin może ulec zmianie. Dość szybki tryb zmian wynika z tego, że ratusz chciałby, by już w III kwartale istniała możliwość składania wniosków o dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych w ramach ZIT.

Błażej Bembnista