Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
70% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 7 • L 5
8C
Sob
7C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoGołębie brudzą ławki na Starym Rynku. Miasto apeluje o niedokarmianie ptaków
11.05.2019 | 07:42

Gołębie brudzą ławki na Starym Rynku. Miasto apeluje o niedokarmianie ptaków

Na zdjęciu: Problematyczny murek, na którym często goszczą gołębie...

Fot. BB

Ptasie odchody niszczą niedawno powstały murek z ławkami w zachodniej części remontowanego Starego Rynku. Miasto deklaruje walkę z estetycznym problemem i apeluje do bydgoszczan o niedokarmianie gołębi.

Koncepcja przebudowy płyty Starego Rynku autorstwa GM Architekci zakładała, że w miejscu dawnej zachodniej pierzei powstanie murek, na którym zostaną umieszczone siedziska i źródła światła. Konstrukcja powstała już kilka miesięcy temu i powoli zaczynała być używana przez mieszkańców. Szybko jednak to miejsce upodobały sobie gołębie, które upstrzyły odchodami nowe siedziska. Murek przestał być atrakcyjnym siedziskiem, a stał się problemem.

Urząd miasta deklarował, że będzie regularnie usuwał ptasie odchody z konstrukcji – położonej zresztą tuż przy samym ratuszu. Na razie jednak apeluje do bydgoszczan, aby nie dokarmiali gołębi na Starym Rynku. – Karmienie ptaków chlebem i innymi produktami, które zawierają sól, zakwasza ich organizm i powoduje wiele schorzeń – mówi dr inż. Piotr Indykiewicz, ornitolog z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Doktor podkreśla, że gołębie przenoszą wiele bakterii, które są niebezpieczne dla człowieka.

Dopóki będziemy dokarmiać gołębie np. na Starym Rynku, dopóty będą one tam mieszkać – mówi cytowany przez stronę urzędu miasta Indykiewicz. I dodaje, że zaniechanie częstowania ich chlebem czy ciastkami wpłynie na ich rozmnażanie. W obrębie rynku pojawiła się też tablica informująca o niedokarmianiu ptaków.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści