Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zamknięte drzwi Hali Targowej. Operator wyjaśnia, czemu jeszcze nie została otwarta

Dodano: 18.06.2023 | 17:28

Na zdjęciu: Na datę otwarcia Hali Targowej Bydgoszcz musimy jeszcze poczekać.

Fot. Szymon Fiałkowski

Hala Targowa wciąż nie jest otwarta. O to, kiedy bydgoszczanie będą mogli skorzystać z jej oferty zapytał radny Szymon Róg. W odpowiedzi zastępca prezydenta Michał Sztybel deklaruje, że obiekt przy Magdzińskiego zostanie niebawem otwarty. Konkretna data wciąż jednak pozostaje tajemnicą. Głos w sprawie zabrał też operator obiektu.

Hala Targowa została odkupiona przez urząd miasta od Bydgoskiej Spółdzielni Spożywców w 2016 roku. Kwota transakcji opiewała na pięć milionów złotych. Po czterech latach ratusz ogłosił przetarg na dzierżawę wnętrz zabytkowego, ponad stuletniego gmachu.

Adaptacją zabytkowej hali (wcześniej miasto za 2,3 miliona złotych zleciło odnowienie jej od zewnątrz) podjęła się firma Net2B, należąca do Marcina Frątczaka – bydgoskiego biznesmena i właściciela kilku kamienic znajdujących się w rejonie Starego Miasta. Zainwestowała ona w pomysł, lansowany przez pochodzącego z Poznania, a mieszkającego w Gdańsku biznesmena Patryka Maćkowiaka, który wraz z żoną prowadzi biznes w kilku miastach Polski. To do niego należący jeden z najpopularniejszych lokali na bydgoskim Starym Mieście – Lumi Shot Bar.

CZYTAJ TAKŻE: Miał być termin, na razie jest zagadka. Co z otwarciem Hali Targowej?

W 2021 roku prezydent Rafał Bruski przekazał Maćkowiakowi pozwolenie na budowę obiektu. Czas mijał, a podawane – orientacyjne, a nie konkretne – terminy otwarcia były przesuwane. Hala nie została otwarta ani na przełomie 2022/2023 roku, ani wiosną. Sprawą zainteresował się radny Szymon Róg, który skierował interpelację do władz miasta. Zapytał w niej m.in. o koszty remontu, wpływy dla miasta z dzierżawy obiektu oraz rzecz jasna daty otwarcia hali. Podniósł też kwestię wyegzekwowania od operatora zapisów umowy – mieszkańców niepokoi bowiem gastronomiczny charakter hali, która zgodnie z wytycznymi miała też zawierać lokale handlowo-usługowe.

Sztybel odpowiada na interpelację Roga ws. hali targowej

Do pisma Roga odniósł się zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. W kwestii wydatków poniesionych przez miasto na modernizację obiektu przy Magdzińskiego odpowiedział, że do tej pory wyniosły one ponad 3,5 miliona złotych. – W ramach tych prac wykonano m.in. remont konserwatorski, przyłącza kanalizacyjne oraz wymieniono świetlik na dachu obiektu. Zwracam uwagę, że są to wydatki w majątek miasta, a hala – mimo zarządzania przez prywatnego operatora – jest własnością miasta – dodaje.

Firma Net2B płaci miastu czynsz za dzierżawę. Stawka bazowa wynosi 41,9 tysięcy złotych netto na miesiąc – jest ona waloryzowana co rok w oparciu o wskaźnik cen, towarów i usług konsumpcyjnych publikowanych przez prezesa GUS. Zgodnie z umową z miastem, przez pierwsze 18 miesięcy został on obniżony o 90% (z uwagi na konieczność adaptacji hali i związane z tym wydatki), a potem o 50% – nie dłużej niż do chwili, gdy łączna wartość tak udzielonej bonifikaty osiągnie 100% wartości nakładów koniecznych. – Rozliczeniu będą podlegać tylko te nakłady, które zostały wykonane w ciągu 24 miesięcy od momentu wydania nieruchomości dzierżawcy – wyjaśnia Sztybel.

Zastępca prezydenta przyznaje, że miasto nie wyznaczyło prywatnemu operatorowi daty otwarcia Hali Targowej. – Umowa jest tak skonstruowana, aby ze względu na ponoszone koszty dążył on do jak najszybszego otwarcia obiektu – przekonuje Sztybel w odpowiedzi na interpelację radnego klubu PiS. I radzi, by pytania o opóźnienia kierować właśnie do firmy Net2B.


SPRAWDŹ TAKŻE: Rzeka Muzyki 2023 przepłynie przez Bydgoszcz. Kto wystąpi? [PROGRAM]


Co z kwestią handlu? W piśmie do władz Bydgoszczy Róg nawiązał do pojawiających się doniesień o tym, że w hali będzie funkcjonować wyłącznie gastronomia (dotąd operator nie ogłosił żadnego innego lokalu poza tymi, które serwują jedzenie), a przestrzeń pod ziemią ma być zaadaptowana na klub. – Oczekiwaniem bydgoszczan, ale i wedle jeszcze zeszłorocznych zapowiedzi władz Bydgoszczy, obiekt miał stanowić uzupełnienie oferty na Starym Mieście, a nie być mitycznym koniem trojańskim stanowiącym istotne zagrożenie dla dotychczasowych przedsiębiorców funkcjonujących w przestrzeni starówki – podkreślił Róg. Jak dodał radny, poza zapisami przetargu zasadne jest, by operator „czuł presję i wypełnił powzięte zobowiązania, na których wypełnienie otrzymał preferencyjną ofertę”.

Według wiceprezydenta, umowa dopuszcza możliwość jej rozwiązania, gdyby operator używał obiektu przy Magdzińskiego niezgodnie z przeznaczeniem, ale… – Umowa jest zawarta na czas określony, a miasto pozostaje właścicielem hali. Jeśli nie będziemy zadowoleni, to po prostu w przyszłości nie będzie możliwości przedłużenia umowy – zaznacza Sztybel. Argumentuje jednak, że Net2B było jedynym oferentem przetargu, organizowanym w okresie pandemii.

Co z datą otwarcia? – Według posiadanej przeze mnie informacji, hala zostanie niebawem otwarta – pisze Sztybel. Głos w kwestii wyczekiwanego terminu zabrał też sam operator, który na facebookowym profilu Hali Targowej Bydgoszcz umieścił oświadczenie.

Operator: Hala jest gotowa do otwarcia, czekamy na odbiory

W ostatnim czasie najczęściej pojawiającym się pytaniem jest” „Kiedy będzie otwarcie?”, a plotek i domysłów nie ma końca – czytamy w komunikacie operatora. Ten zapewnia, że „obiekt Hali Targowej jest już gotowy do otwarcia pod względem technicznym”. – Część foodhallu skończyliśmy modernizować w całości (będą jeszcze kolejne etapy nad obiektem, otwierane w czasie, takie jak część handlowa, rozrywkowa itp. – deklaruje. Nie ukrywa jednak, że pierwsza gotowa przestrzeń to kilkanaście konceptów gastronomicznych.

Dzisiaj jedynym pozostałym niezrealizowanym elementem potrzebnym do otwarcia są aspekty formalne. Od kilku miesięcy przebywamy w fazie odbiorów. Ze względu na specyfikę naszego obiektu i złożoność projektu, istnieje wiele instytucji, które muszą zatwierdzić i wydać swoją zgodę, zanim otworzymy nasze drzwi – przekonuje operator hali. Wśród nich wymienia sanepid, miejskiego konserwatora zabytków, straż pożarną, Urząd Dozoru Technicznego czy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Aktualnie wszystko jest w trakcie procedowania i mamy nadzieję, że wkrótce otrzymamy zatwierdzenie obiektu, a formalności będą za nami.Dzisiaj pozostaje wszystko w rękach urzędników, nawet my nie znamy jeszcze dokładnej daty. Kiedy wszystko zostanie sprawnie zatwierdzone, będziemy mogli cieszyć się tym latem wraz z Wami i wspólnie piać z zachwytu – przekonuje Net2B.

Hala Targowa Bydgoszcz. Jakie będą lokale gastronomiczne?

W Hali Targowej ma znajdować się 14 restauracji i lokali gastronomicznych. Według zapowiedzi wśród nich będą: Pizza Corner, Odd Dog, Mexicali Taco Bar, Pasta Miasta, Noto Ramen, Papito Cuban Food, Latto Gelato, Meraki, Burger Park, Yaki Maki Sushi (lokal twórców Sushi Garden), Fyrtel, I scream gelato oraz The Fry.

CZYTAJ WIĘCEJ: Hala Targowa w Bydgoszczy. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
stary dziad
stary dziad
11 miesięcy temu

Czego nie dotknie Rafcio, nasz lokalny prezydencik – nieudacznik, to musi być spieprzone….

Bydgoszczanin
Bydgoszczanin
11 miesięcy temu

Net2b chce kupić halę. Liczą, że miasto to sprzeda za pół darmo i tym samym nie będą musieli tam umieszczać handlu. Był chętny na handel, ale operator nie był zainteresowany

Oburzony
Oburzony
10 miesięcy temu

Z artykułu wynika, Umowa ma takie zapisy, że cały remont przedsiębiorcybzrobiki za darmo. Czyli inwestycja ich nie kosztuje nic… Sponsoruje to miasto, a zarabiać będą biznesmeni.
Naprawdę bardzo gospodarnie działa UM

Ruda Maruda
Ruda Maruda
10 miesięcy temu

Oburzony: nie dość, że miasto płaci za remont, wynajmuje po bardzo preferencyjnej stawce, to na dodatek nie wymaga spełnienia warunków umowy.