Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Halloween – dobra zabawa czy pogański zwyczaj? [SONDA]

Dodano: 31.10.2016 | 10:50

Ostatni dzień października wywołuje spore kontrowersje.

Na zdjęciu: Wycięcia w dyniach mogą być przeróżne.

Fot. wolny dostęp

Już od kilku dni restauracje, kluby i niektóre domy zdobią dynie z wyszczerbionymi zębami. Pojawiły się one z okazji przypadającego dzisiaj, 31 października, Halloween. Ten zwyczaj zyskuje coraz większą liczbę zwolenników, lecz nie brakuje też przeciwników.

Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain, który polegał na pożegnaniu lata, powitaniu zimy i obchodzeniu święta zmarłych. Celtowie wierzyli, że to właśnie tego dnia zaciera się granica między światem duchów, a światem żywych. Był to moment na wyrównanie porachunków duchów z żyjącymi. Zmarłych przodków zapraszało się do mieszkań, a demony odstraszano. Przyjmuje się, że to właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania w ten dzień w straszne stroje i zakładanie masek. Podczas dnia Samhain istotne było palenie ognisk. Opisaną tradycję przestrzegano ponad 2 tys. lat temu. W XIX wieku, za sprawa irlandzkich imigrantów, trafiła ona do Ameryki Północnej. Natomiast w drugiej połowie XX wieku święto trafiło do Zachodniej Europy, a w Polsce pojawiło się pod koniec lat 90.

Halloween najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych. Jest to jedno z najważniejszych dni wśród Amerykanów. W nocy z 31 października na 1 listopada odbywa się wiele imprez, których uczestnicy przebierają się za potwory, kościotrupy, duchy, wampiry czy czarownice. W budynkach oraz na ulicach pojawiają się sztuczne pajęczyny, trupie czaszki. Głównym symbolem Halloween jest dynia z wyszczerbionymi zębami. Najpopularniejszą zabawą podczas tego wieczoru i nocy jest chodzenie od domu do domu i zbieranie słodyczy. Ta zabawa, określana jako cukierek albo psikus, jest jeszcze dość rzadko spotykana w naszym mieście, jak i całym kraju.

Halloween w Polsce nie jest obchodzone aż tak hucznie, lecz można zauważyć, że z roku na rok przybywa wydarzeń związanych z tym dniem. Już od zeszłego piątku, w klubach organizowane są imprezy tematyczne tworzone na wzór amerykańskich maskarad. Przede wszystkim uczestniczą w nich młodzi ludzie, którzy traktują Halloween jako pretekst do dobrej zabawy.

Inne podejście do tego wydarzenia prezentują przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego, którzy utożsamiają Halloween z kultem szatana i uznają ten dzień za pogański zwyczaj. Zamiast udziału w zabawach, zachęcają oni do odwiedzin grobów zmarłych osób oraz refleksji. Ich stanowisko popiera m.in. Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik, który wystosował specjalne pismo do dyrektorów szkół i nauczycieli. Więcej o tym liście przeczytasz TUTAJ

Czy obchodzisz Halloween?

Zobacz rezultat