[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Historyczna inauguracja roku akademickiego na Politechnice Bydgoskiej.”Wkraczamy w nowy etap” [ZDJĘCIA]

Dodano: 06.10.2021 | 16:58

Na zdjęciu: Podczas środowej inauguracji roku akademickiego wyjątkowy i symboliczny charakter miało pierwsze ślubowanie studentów Politechniki Bydgoskiej. Grupę „pierwszaków” tworzy 2128 osób.

Fot. Andrzej Goiński dla UMWK-P

Największa uczelnia techniczna w regionie – Politechnika Bydgoska – rozpoczęła 8 dekadę kształcenia inżynierów. W środę, 6 października uroczyście zainaugurowała ona pierwszy pod nową nazwą, a 71. w swojej historii rok akademicki.

Środowa uroczystość na Politechnice Bydgoskiej zgromadziła przedstawicieli władz samorządowych, państwowych i kościelnych. Udział w niej wzięli minister Łukasz Schreiber, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, posłanka Ewa Kozanecka, prezydent Rafał Bruski, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski czy nowy biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. Szczególny charakter wydarzenia podkreślił w swoim przemówieniu rektor PBŚ prof. Marek Adamski.

Historyczna inauguracja roku akademickiego na Politechnice Bydgoskiej."Wkraczamy w nowy etap" [ZDJĘCIA]

Zobacz również:

Wywiad z prof. Markiem Adamskim

Wraz z rozwojem uczelnia zmieniała swoją nazwę przekształcając się w Wyższą Szkołę Inżynierską, Akademię Techniczno-Rolniczą i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Dziś jesteśmy najmłodszą politechniką w Polsce. Nazwy są ważne, ale nie najważniejsze. Uczelnię tworzą ludzie – wykładowcy, pracownicy, studenci. Od 7 dekad tworzymy jedną wielką akademicką rodzinę. Wkraczamy w nowy etap. Doświadczenie, interdyscyplinarność i współpraca z praktykami – na tych trzech filarach opierać będziemy działalność dydaktyczną, naukowo-badawczą oraz wzmacniać potencjał gospodarczy Bydgoszczy i regionu. Jednocześnie w tak przełomowym momencie zapraszam wszystkich do współpracy i zapisywania pięknymi literami kolejnych kart historii naszej uczelni – mówił Adamski.

Podczas inauguracji roku akademickiego wręczono odznaczenia państwowe pracownikom Politechniki Bydgoskiej oraz nagrodzono blisko 70 studentów za wysokie wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe i działalność naukową. Przekazano także sztandar nowego Wydziału Sztuk Projektowych, który zacznie funkcjonować w strukturach PBŚ na przełomie 2021 i 2022 roku. Wyjątkowy i symboliczny charakter miało pierwsze ślubowanie studentów Politechniki Bydgoskiej. Grupę „pierwszaków” tworzy 2128 osób.

W roku akademickim 2021/2022 Politechnika Bydgoska kształcić będzie na 27 kierunkach około 6700 studentów. Największym zainteresowaniem cieszą się zoofizjoterapia, informatyka stosowana, finanse i rachunkowość oraz budownictwo. Nowością w ofercie dydaktycznej jest inżynieria farmaceutyczna. Założenia kierunku i program kształcenia został przygotowany we współpracy kilkunastoma ogólnopolskimi oraz regionalnymi firmami.

Chcemy, aby znakiem rozpoznawczym Politechniki Bydgoskiej były kierunki o profilu praktycznym z przeważającą liczbą ćwiczeń, zajęć laboratoryjnych, wydłużonym okresem praktyk, prowadzone w ścisłej współpracy z liderami poszczególnych branż w regionie i kraju. Absolwenci studiów o profilu praktycznym mają przewagę na rynku pracy z uwagi na zdobyte w czasie nauki doświadczenie zawodowe. Wiele zajęć prowadzonych jest przez przedsiębiorców, co pozwala rozwijać wiedzę i umiejętności ściśle związane z wymaganiami przyszłych pracodawców – podkreśla prof. Adamski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments