Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Historyczny dzień. Politechnika Bydgoska ma zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego!

Dodano: 28.10.2023 | 12:03

Na zdjęciu: W sobotę, 28 października minister Łukasz Schreiber przekazał władzom uczelni - rektorowi prof. Markowi Adamskiego i prorektorowi dr Szymonowi Różańskiemu zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego.

Fot. Ryszard Wszołek/PBŚ

Kilkumiesięczne starania Politechniki Bydgoskiej kończą się sukcesem – minister edukacji i nauki wydał zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego. To jednak nie finał prac, a dopiero początek; studia na nowym Wydziale Medycznym mają rozpocząć się w październiku 2024 roku.

Na ten dokument czekała nie tylko Politechnika Bydgoska, ale wielu mieszkańców Bydgoszczy – w sobotę, 28 października minister-członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber przekazał władzom uczelni decyzję Ministerstwa Edukacji i Nauki o udzieleniu pozwolenia na utworzenie kierunku lekarskiego. – Po 20 latach medycyna wraca na bydgoską uczelnię – podkreślił minister. Docenił też zapał i zaangażowanie Politechniki na czele z rektorem prof. Markiem Adamskim i prorektorem dr Szymonem Różańskim.

Rektor Adamski zaznaczył, że tworząc kierunek lekarski jego uczelnia – tak jak przez 70 lat swojego istnienia – odpowiada na potrzeby Bydgoszczy i regionu. – Powstała ona wtedy, kiedy pojawiło się zapotrzebowanie na inżynierów i konstruktorów. W czasie rozwoju Zachemu uruchamiano kierunki chemiczne, gdy rozwijała się łączność – telekomunikacyjne, a kiedy Bydgoszcz rozwijała infrastrukturę powołano wydział budownictwa – wymieniał profesor. Dziękował też pracownikom Politechniki za ciężką pracę nad wnioskiem i przygotowaniem uczelni do nowego wyzwania, ministrowi Schreiberowi za zaangażowanie, a radzie miasta i prezydentowi Rafałowi Bruskiemu za decyzję o przekazaniu szpitala miejskiego.

To finał starań, ale też początek dalszej pracy – podkreślał rektor PBŚ. Uczelnia już teraz spełnia jednak kilka istotnych warunków, które stawiają ją w znacznie lepszej pozycji niż inne placówki akademickie ubiegające się o stworzenie kierunków medycznych; olbrzymim atutem jest wspomniany szpital na Kapuściskach, który niebawem będzie funkcjonować w strukturach Politechniki Bydgoskiej. – Decyzja ministra potwierdza, że jesteśmy gotowi do kształcenia lekarzy. Infrastruktura w postaci szpitali i przychodni jest wystarczająca, by podjąć to wyzwanie. Nasza kadra spełnia wszelkie wymogi – podkreślał dr Szymon Różański, prorektor ds. rozwoju.

Od dziś Politechnika Bydgoska rozpoczyna nowy etap tworzenia Wydziału Medycznego; Różański zapewnia, że powstanie on już w grudniu tego roku. – Jesteśmy gotowi do zatrudnienia kolejnych lekarzy – przyszłych nauczycieli akademickich – powiedział. Rekrutacja na kierunek lekarski ma rozpocząć się wiosną 2024 roku, tak by od 1 października pierwsi studenci mogli rozpocząć studia.

Medycyna na Politechnice Bydgoskiej – kalendarium przygotowań

24 lutego – władze Politechniki Bydgoskiej wraz z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem i ministrem Łukaszem Schreiberem ogłaszają, że trwają prace nad stworzeniem kierunku lekarskiego
1 marca – dr Szymon Różański mianowany prorektorem ds. rozwoju: jego główne zadanie to organizacja przyszłego Wydziału Medycznego
11 marca – ówczesny minister zdrowia Adam Niedzielski z wizytą na uczelni: informuje, że studia medyczne rozpoczną się w 2024 roku
17 marca – uczelnia ujawnia, że prof. Marek Harat będzie jednym z wykładowców kierunku lekarskiego
6 kwietnia – prof. Aleksander Araszkiewicz będzie wykładowcą na przyszłym wydziale medycznym
22 kwietnia – porozumienie ze szpitalem MSWiA; placówka będzie jednym z miejsc kształcenia przyszłych lekarzy
25 kwietniaRada Miasta Bydgoszczy podejmuje uchwałę w sprawie przekazania szpitala miejskiego na rzecz Politechniki
12 czerwca – umowa z Wojewódzkim Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu
4 lipca – PBŚ podpisuje umowę o współpracy z Centrum Onkologii
14 lipca – uczelnia podsumowuje 140 dni prac nad uruchomieniem kształcenia medyków
17 sierpnia – uczelnia składa wniosek do MEiN o zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego
28 października – minister edukacji i nauki zgodził się na uruchomienie studiów na kierunku lekarskim