Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Historyczna uchwała rady miasta. Szpital miejski ma zostać przekazany Politechnice Bydgoskiej

Dodano: 26.04.2023 | 10:21

Na zdjęciu: Prezydent Bydgoszcz Rafał Bruski i rektor PBŚ prof. Marek Adamski.

Fot. archiwum

Radni miasta poparli uchwałę wyrażającą poparcie dla przekazania Politechnice Bydgoskiej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego po uzyskaniu przez uczelnię uprawnień do prowadzenia kierunków medycznych. 

W lutym Politechnika Bydgoska ogłosiła rozpoczęcie starań o uruchomienie niezależnego od Torunia kształcenia medycznego. Kilkanaście dni później minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że nowość w ofercie dydaktycznej uczelni pojawi się w roku akademickim 2024/2025.


CZYTAJ WIĘCEJ: Minister zdrowia zapowiada: Politechnika Bydgoska zacznie kształcić lekarzy w 2024 roku


PBŚ dynamicznie przygotowuje się do złożenia wniosku do ministra edukacji i nauki o utworzenie wydziału medycznego. W ostatnich tygodniach ogłoszono, że wykładowcami będą znamienici bydgoscy lekarze – prof. Marek Harat i prof. Aleksander Araszkiewicz, a w minioną sobotę podpisano umowę o współpracy ze szpitalem MSWiA.

W poniedziałek, 24 kwietnia rektor PBŚ prof. Marek Adamski i prezydent Rafał Bruski ogłosili podjęcie inicjatywy w sprawie przekazania uczelni Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego. Na dzisiejszej (26 kwietnia) sesji bydgoscy radni podjęli uchwałę w tej sprawie. Jak podkreśliła wiceprezydent Iwona Waszkiewicz, 31 marca rektor wystosował do ratusza pismo w zakresie wsparcia uczelni w zakresie tworzenia kierunków medycznych. Zgodnie z przyjętą uchwałą, podmiotem tworzącym szpital będzie Politechnika – na razie jednak decyzja ma charakter intencyjny. Szpital zostanie przekazany politechnice, gdy uzyska ona uprawnienia do prowadzenia kierunków medycznych.

Starania PBŚ wychodzą naprzeciw potrzebom miasta i kraju w celu zaspokojenia potrzeb dotyczących kadry medycznej, jak i spełnienia woli 160 tysięcy bydgoszczan – podkreśliła Waszkiewicz. Obecny na sesji rektor Adamski przyznał, że projekt „Medycyna na Politechnice Bydgoskiej” to arcytrudne zadanie, ale uczelnia nigdy nie zawiodła bydgoszczan. – Uczelnia zawsze rozwijała się dla miasta. Zrobimy wszystko, by tę inicjatywę doprowadzić do końca, ale potrzebujemy pomocy państwa – zwrócił się do radnych prof. Adamski. I podkreślił, że zaplecze szpitalne jest niezbędne do uruchomienia kierunku lekarskiego.

Ta uchwała ma charakter historyczny – podkreślił prof. Maciej Świątkowski, radny Koalicji Obywatelskiej. Gratulował on rektorowi i uczelni „odważnej decyzji”. – Ta sprawa nie ma barw politycznych, dziękuję zatem posłom Łukaszowi Schreiberowi, Tomaszowi Latosowi i Janowi Szopińskiemu – dodał Świątkowski. – To przełom w rozwoju Bydgoszczy. Dzięki Politechnice Bydgoszcz naprawia błąd, którym było przekazanie UMK Akademii Medycznej – stwierdziła natomiast radna PiS Grażyna Szabelska.

Prezydent Rafał Bruski podkreślał, że zachęcał rektorów bydgoskich uczelni do utworzenia. – Cieszę się, że prof. Adamski podjął rękawice – powiedział. Radni przyjęli uchwałę – od głosu wstrzymał się jedynie radny Marcin Lewandowski z PiS. – Ta decyzja „otwiera powietrze” dla wniosku do ministerstwa – powiedział po przyjęciu uchwały prof. Adamski.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Nowy Aldi w Bydgoszczy. Ruszyła budowa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
1 miesiąc temu

Tylko żeby potem wszystko nie zostało przekazane Rydzykowi.