[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

II Dzień NATO w Bydgoszczy

Dodano: 06.09.2018 | 15:02

Na zdjęciu: Rafał Bruski: 15 września w godzinach 13-18 spotkajmy się na Polanie Różopole w Myślęcinku na II Dniu NATO w Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

Już po raz drugi mieszkańcy Bydgoszczy będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska jednostkom Sojuszu Północnoatlantyckiego rozlokowanym w naszym mieście. Zgodnie z ubiegłoroczną zapowiedzią – również w tym roku odbędzie się Dzień NATO w Bydgoszczy.

Imprezę zapowiedzieli dzisiaj w siedzibie JFTC m.in. dowódca Centrum Sił Połączonych NATO, generał dywizji  Wilhelm Grün oraz gospodarz miasta, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Jesteśmy szczęśliwi, że możemy poinformować o kolejnej edycji Dnia NATO w Bydgoszczy. 29 flag państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego, które stanowią moje tło, to także wiadomość, którą chcemy przypomnieć bydgoszczanom: o obecności w Bydgoszczy przedstawicieli 29 państw NATO w pięciu jednostkach tu zlokalizowanych. Chcemy o tym przypomnieć mieszkańcom tego niezwykle życzliwego dla nas miasta i podziękować za  otrzymywane wsparcie zarówno im,  jak i władzom Bydgoszczy – powiedział dowódca JFTC.

Rafał Bruski podkreślił, iż on osobiście, ale też ogromne rzesze obywateli naszego miasta, są  dumni z tego, że Bydgoszcz szczycić się może mianem polskiej stolicy NATO i że ponownie Sojusz Północnoatlantycki otworzy się przed bydgoszczanami już 15 września w godzinach od 13.00 do 18.00 na polanie Różopole. Będzie bardzo ciekawy program i ułatwiony (bezpłatny) dojazd dla bydgoszczan chętnych do uczestniczenia w międzynarodowym militarnym święcie z udziałem wojsk sprzymierzonych Sojuszu Północnoatlantyckiego, do zobaczenia wystawy sprzętu wojskowego, występu orkiestr dętych, wzięcia udziału w biegach przełajowych, a także by uczestniczyć w koncertach i wielu innych atrakcjach, również dla najmłodszych.

 Podczas Dnia NATO odbędą się m. in. statyczne pokazy sprzętu i ekspozycje wyposażenia wojskowego przygotowane przez jednostki NATO i Wojsko Polskie.  Gościć będziemy reprezentantów wojsk amerykańskich (91. Batalion Inżynieryjny, 1. Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie), którzy także przygotowali atrakcyjne pokazy sprzętu.

Podczas festynu będzie można podziwiać występy sceniczne zespołów muzycznych i  orkiestr  dętych. Szczególną atrakcją może być występ częstochowskiej orkiestry Dudziarzy w pokazie musztry. Reprezentanci służb mundurowych zmierzą swoje siły w widowiskowym biegu z przeszkodami „Terenowa Masakra”.

Dla mieszkańców, podobnie jak w zeszłym roku, przygotowano bieg na orientację „NATO RACE”, w którym bardzo przyda się wiedza na temat lokalizacji i kompetencji bydgoskich jednostek NATO. Uczestnicy będą mieli za zadanie podążać trasą, na której zlokalizowane są ważne miejsca militarnej mapy miasta.

W czasie pikniku nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin: dzieci będą mogły skorzystać z przygotowanych dla nich animacji: m. in. tory przeszkód, malowanie twarzy, dmuchańce, tory zabaw, przejażdżki kucami i paintball. Odbędą się także pokazy sprzętu strażackiego, policyjnego, a także ćwiczenia psów służbowych.

Dzień NATO jest z założenia nie tylko okazją do dobrej zabawy,  ale także integracji bydgoszczan z żołnierzami z całego świata, którzy pełnią służbę wojskową w naszym mieście w ramach struktur NATO.

Z okazji Dnia NATO przejazdy komunikacją miejską będą darmowe. Zwiększona zostanie także częstotliwość kursów autobusów linii 52. W miejsce kursujących na co dzień na trasie do Myślęcinka krótkich tramwajów, pojadą tramwaje dłuższe.

Głównym celem festynu z okazji Dnia NATO  jest zaprezentowanie Bydgoszczy jako niekwestionowanej Polskiej Stolicy NATO. To w naszym mieście znajduje się kilka jednostek Paktu Północnoatlantyckiego w tym: Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Grupa Integracyjna Sił NATO, 3. Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO, a także Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO (jednostka na terenie JFTC).