Bydgoszcz
8C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 9 • L 7
15C
Nd
15C
Pon
4C
Wt
8C
Sr
7C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPOLITYKAIle kobiet mieszka w Grudziądzu? [Liczba mieszkańców miasta]
10.05.2018 | 13:07

Ile kobiet mieszka w Grudziądzu? [Liczba mieszkańców miasta]

Na zdjęciu: Liczba mieszkańców Grudziądza jest stabilna

Fot. DG

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące liczby mieszkańców miast, gmin i powiatów pod koniec roku 2017. Z zestawienia wynika, że sytuacja w naszym mieście jest bardzo stabilna.

Grudziądz zamieszkuje obecnie 95 629 mieszkańców – niespełna 300 osób mniej, niż w roku ubiegłym. W skali kraju wynik ten należy uznać za bardzo dobry, gdyż większość z miast notuje bardzo wysoki – liczony w tysiącach, a nie setkach – bilans ujemny. To po pierwsze efekt niskiego przyrostu naturalnego oraz ciągłego starzenia się społeczeństwa, a także zmian w preferowanym modelu rodziny. Jeszcze kilkanaście lat temu swoistym standardem dla młodych małżeństw było posiadanie przynajmniej dwójki dzieci, dzisiaj najczęściej młodzi Polacy preferują model 2 + 1.

Z roku na rok większa jest również liczebna przewaga kobiet nad mężczyznami. Pań w Grudziądzu mieszka bowiem już 50 126, a mężczyzn niespełna 45 503.

Powiat rośnie w siłę

Co ciekawe cały czas wzrasta liczba mieszkańców powiatu grudziądzkiego, która obecnie wynosi już 40 368. Również ten wynik odzwierciedla ogólnopolską tendencję do przeprowadzki mieszkańców miast na terenie podmiejskie. Podoba sytuacja ma miejsce od wielu lat na zachodzie Europy – stąd wiele z miast podaje liczbę mieszkańców w skali aglomeracji (z powiatem), a nie tylko tych zamieszkujących w granicach administracyjnych. Przyjmując taki sposób liczenia możemy stwierdzić, iż obecnie grudziądzan jest aż 135 997.

Łasin i Radzyń coraz mniejsze

Coraz mniej mieszkańców liczą również Łasin – 3320 oraz Radzyń Chełmiński – 1851. Tutaj spadki są jednak niewielkie – wynoszące kilkanaście osób.


Powiązane treści