Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 6 • L 4
6C
Wt
7C
Sr
5C
Czw
6C
Pt
6C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiIle płacą za OC kierowcy z Bydgoszczy i czy może być taniej?
coins-635873_640
10.01.2019 | 10:52

Ile płacą za OC kierowcy z Bydgoszczy i czy może być taniej?

Na zdjęciu:

Fot.

Obowiązkowe OC obciąża portfele wszystkich właścicieli aut w Polsce, choć – jak zapewne wiesz – na wysokość składki wpływa również miejsce zamieszkania. Jak wygląda sytuacja kierowców w Bydgoszczy? Poznaj statystyki i wyniki symulacji, którą przeprowadziliśmy specjalnie na potrzeby tego artykułu.

1 Koszty OC w Bydgoszczy
Zgodnie z raportem porównywarki ubezpieczeniowej Rankomat, ceny OC w Bydgoszczy spadły na początku 2018 roku. W pierwszym kwartale średnia składka na obowiązkowe ubezpieczenie wyniosła 817 złotych (rok wcześniej wynosiła 861 złotych). Co ciekawe, w sąsiednim Toruniu było nieco drożej – składka 832 złote również nie należy do najtańszych. Z drugiej strony, może być znacznie drożej. Mieszkańcy Wrocławia w pierwszym kwartale 2018 roku płacili bowiem za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej średnio 1040 złotych! Jak sytuacja wygląda aktualnie? Czy kierowcy w Bydgoszczy płacą dużo? Żeby poznać odpowiedź, należy przeprowadzić odpowiednią symulację.

2 Sprawdź, ile kosztuje OC w Bydgoszczy
Obowiązkowe ubezpieczenie dotyczy każdego zarejestrowanego pojazdu i można je wykupić w dowolnym towarzystwie. Cena ma decydujące znaczenie przy wyborze, ponieważ zakres polisy jest zawsze identyczny, a oferty różnią się jedynie detalami. Stawka dla każdego kierowcy i auta jest wyliczana indywidualnie, dlatego trzeba skalować składkę dla przeciętnego bydgoszczanina. Symulację uwzględniającą aż kilkadziesiąt konkurencyjnych propozycji przeprowadziliśmy w kalkulatorze OC najtaniejuagenta.pl.

Do formularza, którego wypełnienie trwa kilka minut, wprowadzamy przykładowe dane. Tomasz jest żonatym nauczycielem z 1 dzieckiem, ma 43 lata i posiada białego, 3-drzwiowego Volkswagena Golfa 2.0 TDI Comfortline 2011 z przebiegiem 110 000 kilometrów. Samochód wykorzystuje wyłącznie do prywatnych celów, a w przyszłym roku planuje przejechać około 20 000–22 500 kilometrów. Samochód parkuje na terenie ogrodzonej posesji.

Tomasz prawo jazdy posiada od 15 lat. Ponad trzy lata temu przyczynił się do powstania szkody, która wymagała wypłaty odszkodowania. Poza tym kupuje OC od 8 lat na własny rachunek i korzysta z 50-procentowej zniżki za bezszkodową jazdę. Okazuje się, że aktualnie najmniej zapłaci w Link 4 – „jedynie” 686,55 złotych. Tymczasem przykładowa Benefia oczekiwałaby wpłaty 1259 złotych. To różnica ponad 570 złotych! Odnieśmy się do innych miast, relatywnie podobnej wielkości. Gdyby Tomasz był mieszkańcem Białegostoku, musiałby zapłacić przynajmniej 645,18 złotych, a więc minimalnie mniej niż w Bydgoszczy. Tymczasem przeprowadzka do Szczecina oznaczałaby wzrost ceny najtańszego OC do 741,38 złotych. Jak widać, miejsce zamieszkania ma znaczenie!

Biorąc pod uwagę statystyki, w czołówce najdroższych miast pod względem wysokości OC niechlubny prym wiodą Wrocław, Gdańsk, Warszawa i Łódź. Jeśli chodzi o miasta wojewódzkie, najtaniej mają kierowcy w Rzeszowie, względnie mało płaci się też w Opolu czy Katowicach. Statystyki statystykami, ale każdy kierowca i tak powinien przeprowadzić własną symulację, która uwzględnia jego indywidualne parametry. Zupełnie, jak w przypadku przykładowego Tomasza z Bydgoszczy, który w naszej wyobraźni porusza się Golfem z 2011 roku.

3 Porównuj i oszczędzaj
Zaglądając do statystyk lub przeprowadzając symulacje, dochodzisz do jednego wniosku: naprawdę opłaca się porównywać OC. Najtaniej u agenta? To zależy, ile ofert może dla Ciebie zestawić i jakimi dysponuje promocjami. Agenci ubezpieczeniowi są najlepszym wyborem dla osób, które mają czas i ochotę na spotkanie w celu przedyskutowania wszystkich możliwości. Tymczasem internetowe kalkulatory cechują się prostotą obsługi, a przede wszystkim imponującą skalą porównawczą. Podajesz wiele danych do formularza, ale od razu widzisz, które towarzystwa mają dla Ciebie najtańsze OC, choćby w Bydgoszczy.


Podobne wpisy

Powiązane treści