Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 16 • L 14
15C
Pt
11C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaInauguracja Politechniki Bydgoskiej już w przyszłym tygodniu. Znamy program obchodów
politechnika bydgoska
25.08.2021 | 12:51

Inauguracja Politechniki Bydgoskiej już w przyszłym tygodniu. Znamy program obchodów

Na zdjęciu: Na terenie kampusu uczelni stanął napis Politechnika Bydgoska. Jego odsłonięcie nastąpi 31 sierpnia i będzie jedną z uroczystości zmiany nazwy szkoły wyższej.

Fot. Błażej Bembnista

Zjazd rektorów, uroczyste posiedzenie senatu uczelni, odsłonięcie największego w Polsce napisu i alei rektorów, a na koniec bankiet – tak będą wyglądały obchody towarzyszące przekształceniu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Politechnikę Bydgoską. Uczelnia zaprezentowała plan uroczystości, które odbędą się 30 i 31 sierpnia.

Na mocy ustawy z 20 maja 2021 roku od 1 września UTP zmieni się w Politechnikę Bydgoską. W przededniu tego wydarzenia przedstawiciele uczelni zaprezentowali program wydarzeń, towarzyszących nie tylko przekształceniu uniwersytetu w politechnikę, ale też jubileuszowi 70-lecia ośrodka naukowego. – Obchody jubileuszu mocno się przesunęły – nie tylko ze względu na obostrzenia epidemiczne, ale też na cały proces legislacyjny. Trwał on jednak wyjątkowo szybko i uroczystości 70-lecia udało nam się połączyć z inauguracją Politechniki Bydgoskiej – podkreślił dr Szymon Różański, rzecznik prasowy UTP.
Pierwszym wydarzeniem związanym ze zmianą nazwy będzie zaplanowany na poniedziałek, 30 sierpnia zjazd rektorów polskich szkół technicznych. W wydarzeniu będą uczestniczyć także sternicy uczelni z województwa kujawsko-pomorskiego; łącznie spodziewany jest udział przedstawicieli ponad 40 ośrodków naukowych. – Konferencja odbędzie się w hotelu City – dodał Różański.

Zobacz również:

Nowe logo Politechniki Bydgoskiej

Kulminacja obchodów nastąpi we wtorek, 31 sierpnia. O godzinie 11:00 w Auditorium Novum odbędzie się uroczyste posiedzenie senatu uczelni. – Zaplanowaliśmy przekazanie nowych insygniów rektorskich oraz nowych sztandarów – zarówno uczelnianego, jak i wszystkich wydziałów. Do tej pory kilka z nich nie posiadało tego elementu identyfikacyjnego  – zaznaczył rzecznik prasowy przyszłej politechniki. Podczas uroczystości nastąpi także wręczenie promocji doktorskich i profesorskich, a także odznaczeń państwowych. W posiedzeniu, poza przedstawicielami 40 szkół wyższych, uczestniczyć będzie także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, władze wojewódzkie i samorządowe, a także prezydenci pięciu największych miast regionu.

O 12:45 nastąpi odsłonięcie napisu „Politechnika Bydgoska”. Został on ulokowany przy ulicy Kaliskiego, w sercu fordońskiego kampusu uczelni. Jak dodał Różański, w wydarzeniu, poza władzami, wezmą też udział szefowie wiodących lokalnych firm. Przygotowywany od kilku tygodni napis to najdłuższa tego typu instalacja w Polsce. – Ma on 40 metrów długości. Litery wykonane z aluminium mają dwa metry wysokości i są zainstalowane na cokole – łącznie mierzy on prawie 2,5 metra. Liczymy, że będzie to ikona kampusu i punkt zborny, gdzie będą się spotykali ludzie. Napis stanowi też idealne tło do robienia zdjęć – wyraził nadzieję rzecznik prasowy UTP.

Uroczysta prezentacja napisu nie będzie jedynym odsłonięciem, które tego dnia nastąpi na terenie kampusu Politechniki Bydgoskiej. Na głównym deptaku powstała aleja rektorów – wzorem m.in. alei Bydgoskich Autografów umieszczono w nim tabliczki z podpisami wszystkich rektorów uczelni. W wydarzeniu udział wezmą byli rektorzy lub ich rodziny. Zwieńczeniem uroczystości będzie bankiet dla pracowników uczelni – zarówno obecnych, jak i emerytowanych. – O północy w licznym gronie przywitamy Politechnikę Bydgoską – przyznał Różański. Szef biura prasowego UTP Marcin Janczylik nie ukrywa, że wieczorne obchody będą huczne. – Informujemy okolicznych mieszkańców, że od rana na terenie kampusu będzie się działo, a wieczorem może być głośno – powiedział.

Przemiana UTP w Politechnikę Bydgoską będzie widoczna nie tylko w Fordonie, ale też na ulicy Gdańskiej. – Z okazji tego ważnego wydarzenia w historii miasta pojawią się na niej flagi Politechniki Bydgoskiej w naszych barwach i nową identyfikacją wizualną. W ten sposób zaznaczymy, że wchodzimy w nowy etap rozwoju nie tylko uczelni, ale też Bydgoszczy – zauważył Janczylik.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści