Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 8 • L 6
9C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNowa nazwa – nowe logo. Politechnika Bydgoska zapowiada niespodziankę dla mieszkańców Fordonu
14.07.2021 | 14:59

Nowa nazwa – nowe logo. Politechnika Bydgoska zapowiada niespodziankę dla mieszkańców Fordonu

Na zdjęciu: Logo Politechniki Bydgoskiej.

Fot. Błażej Bembnista

Przemiana Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego na Politechnikę Bydgoską wiąże się z wieloma zmianami. Jedną z nich będzie nowe logo, godło oraz identyfikacja wizualna uczelni. Te elementy zostały zaprezentowane już dziś (14 lipca) – a w sierpniu przyszła Politechnika planuje szereg wydarzeń związanych ze zmianą nazwy, w tym powstającą już niespodziankę dla mieszkańców Fordonu.

24 czerwca prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę o przekształceniu UTP w Politechnikę Bydgoską. Tym samym zakończył się kilkumiesięczny proces formalizujący starania obecnego uniwersytetu o zmianę swojej formuły. Nowa nazwa bydgoskiej uczelni wejdzie w życie 1 września, jednak już teraz zaprezentowano nowe logo, godło i identyfikację graficzną poszczególnych wydziałów.
Wraz z nową nazwą tworzymy nową markę na akademickiej mapie regionu i kraju. Będziemy najmłodszą politechniką w kraju, ale z ponad 70-letnim doświadczeniem. Chcemy aby naszym znakiem rozpoznawczym – obok ścisłej współpracy z gospodarką, nowych kierunków o profilu praktycznym realizowanych z przedstawicielami czołowych przedsiębiorstw w regionie i kraju, był również spójny system komunikacji wizualnej. Jestem przekonany, że nowa identyfikacja będzie dobrym znakiem dla uczelni u progu kolejnego, ważnego etapu w jej rozwoju – mówił podczas dzisiejszej (14 lipca) konferencji prasowej prof. Marek Adamski, rektor UTP.

– Jako Politechnika Bydgoska jesteśmy interdyscyplinarni. Z uwagi na to musimy mieć dobrą komunikację: dobry znak i dobre logo, które mówi o naszych korzeniach i w którym kierunku idziemy

– wtórowała prof. Małgorzata Gotowska, prorektor uczelni. Logo i identyfikację wizualną Politechniki Bydgoskiej stworzył dr Szymon Saliński z Katedry Wzornictwa UTP. Ma on spore doświadczenie w realizacji tego typu projektów dla innych polskich uczelni wyższych. – Podczas projektowania nowego znaku skoncentrowałem się na dwóch członach aktualnej nazwy uniwersytetu: technologii i przyrodzie. Przyporządkowałem im najprostsze formy geometryczne, czyli koło i kwadrat. Finalną formą logo jest sześciokąt. Jest symbolem harmonii, porządku i pojawia się często w świecie techniki czy biologii – wyjaśniał dr Saliński.

Na bazie sześciokąta zbudowany został znak główny, który zawiera w swej konstrukcji pierwsze litery Politechniki Bydgoskiej. Jego kolorystyka i typografia nawiązuje do obecnego logotypu UTP. – Znak jest prosty, linearny i podkreśla techniczny charakter uczelni. Od razu wiedzieliśmy, że będzie idealnie współgrał z nową identyfikacją. Na bazie nowego logo uczelni powstały bowiem znaki wydziałowe: mają one odrębną kolorystykę oraz dodatkowy element graficzny charakterystyczny dla danej dziedziny – dodał autor identyfikacji wizualnej Politechniki Bydgoskiej.

Zobacz również:

Nowe kierunki na UTP. Powstają we współpracy z wielkimi firmami

Wraz ze zmianą nazwy uczelni, zmieni się też jej skrót. Od 1 września będzie to PBŚ. – Wynika to z podpisanego porozumienia z Politechniką Białostocką, która posługuje się skrótem PB. W związku z tym zdecydowaliśmy się, aby nasz skrót był akronimem pełnej nazwy uczelni, czyli Politechnika Bydgoska Śniadeckich. Na potrzeby internetowe – na przykład adresu strony internetowej czy komunikacji w języku angielskim – będziemy posługiwać się skrótem PBS. Angielska nazwa naszej uczelni będzie brzmiała Bydgoszcz University of Science and Technology. Wynika to w dużej mierze z tego, że chcieliśmy w jak najmniejszym stopniu zmieniać nazwę funkcjonującą w przestrzeni międzynarodowej, jak również zachować swoją tożsamość – wyjaśniał dr Szymon Różański, rzecznik prasowy UTP.

Kolejną istotną zmianą związaną z przekształceniem uniwersytetu w Politechnikę Bydgoską będzie utworzenie nowego, ósmego wydziału – Wydziału Sztuk Projektowych. Jak podkreślił rektor Adamski, jednostka powstanie na bazie dotychczasowych doświadczeń, kadry i infrastruktury związanej z kierunkami Wzornictwo oraz Architektura Wnętrz. – Tworzenie nowego wydziału jest na etapie organizacyjno-administracyjnym. Musi on spełnić pewne wewnętrzne wymogi dotyczące kadry dydaktycznej i administracyjnej. Jeśli chodzi o infrastrukturę uczelni, jesteśmy w pełni gotowi do jego powołania – dodał rektor. Sternik uczelni zapowiedział, że Wydział Sztuk Projektowych ma powstać jesienią.

Przemianie UTP w Politechnikę Bydgoską będzie towarzyszyć szereg wydarzeń i inicjatyw. Na dzień przed oficjalną zmianą nazwy – 31 sierpnia – odbędzie się święto uczelni. – Zaczynamy od rana uroczystym posiedzeniem senatu oraz promocjami doktorskimi i habilitacyjnymi. Następnie upamiętnimy ostatni dzień funkcjonowania UTP i symbolicznie zakończymy 70. rok istnienia uczelni, a także uczcimy narodziny politechniki – zaznaczył prof. Adamski. Dzień wcześniej bydgoska uczelnia będzie gościć wszystkich rektorów polskich uczelni technicznych, a w niedzielę, 29 sierpnia przyszła PBŚ wystawi swoją drużynę na Enea Bydgoszcz Triathlon.

UTP szykuje też niespodziankę dla mieszkańców – przede wszystkim Fordonu. Na terenie uczelni przy ulicy Kaliskiego wygrodzono bowiem teren i rozpoczęto tworzenie – na razie tajemniczej – konstrukcji. – Myślę, że zostanie z nami na dłużej – enigmatycznie dodał rektor Adamski. Jak się dowiadujemy, będzie to rzecz „jakiej jeszcze w Bydgoszczy nie było”.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Benc Benc 12
Benc Benc 12
3 miesięcy temu

Czy to coś zmieni ? UTP teraz BP jest w rankingu uczelni publicznych gdzieś koło 70 pozycji w Polsce może lepiej zająć się zwiększeniem poziomem nauczania bo sama zmiana nazwy to raczej nie wiele zmieni .

Max2
Max2
3 miesięcy temu

Dla mnie Uniwerek zawsze był wyżej i lepiej to brzmiało. A Polibuda jak jakas szkoła.
Nie mam do tej zmiany przekonania.

Zbigniew
Zbigniew
3 miesięcy temu

To jest odwrócenie uwagi od tematu utworzenia Uniwersytetu Medycznego…

Powiązane treści