Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

„Inni obiecują, ja buduję” cztery lata później. Prezydent Bruski rozlicza się z mijającej kadencji

Dodano: 05.09.2018 | 18:51
Rafał Bruski, Monika Matowska

Eryk Dominiczak| e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Przez blisko 45 minut Rafał Bruski - kandydat przekonywał, że Rafał Bruski - prezydent w mijającej kadencji dotrzymał słowa z kampanii w 2014 roku.

Fot. Sebastian Torzewski

W środę prezydent Rafał Bruski wystąpił po raz pierwszy jako kandydat Koalicji Obywatelskiej na kolejną kadencję w ratuszu. Podczas konferencji prasowej przekonywał, że swojej wyborczej ulotki z 2014 roku nie wyrzucił do kosza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koalicja Obywatelska szykuje się do wyborów. Kto znajdzie się na jej listach?

W trakcie trwającej blisko trzy kwadranse prezentacji Bruski rozliczał się z tego, co obiecał cztery lata temu i co wyniknęło z tych obietnic do teraz, gdy kończy jego druga kadencja przy Jezuickiej. – Uważam, że każdy powinien co jakiś czas zrobić takie podsumowanie – tłumaczył dziennikarzom, pokazując ulotkę z dziesięcioma obszarami tematycznymi, na których opierał się przed poprzednimi wyborami.

Kluczowy element – inwestycje. Bruski przypominał, że od ponad dwóch lat jeździmy tramwajem do Fordonu, gotowy jest nowy dworzec kolejowy (choć to akurat inwestycja PKP – dod. red.), w trakcie jest rozbudowa Grunwaldzkiej czy przedłużenie trasy Uniwersyteckiej, które jest opóźnione z powodu „braku poszanowania prawa przez podmioty, które nie powinny zajmować terenu należącego do samorządu województwa”. W ciągu dwóch tygodni ma być podpisana umowa na rozbudowę ulicy Kujawskiej, obecnie odbywa się bowiem kontrola uprzednia Urzędu Zamówień Publicznych (jest obligatoryjna z powodu dużego kosztu inwestycji – ponad 160 milionów złotych). Rozbudowa ulicy Kazimierza Wielkiego do układu dwupasmowego wraz z mostem tramwajowym notuje z kolei opóźnienie związane z wprowadzeniem w życie Prawa wodnego. – Części uzgodnień trzeba było dokonać ponownie – wskazywał Bruski, dodając, że w kalendarzu inwestycyjnym najważniejsze są fundusze unijne. – Mamy czwarty rok aktualnej perspektywy unijnej, a dopiero teraz niektóre środki są dostępne – podkreślał.

Prezydent wspomniał też o sieci dróg na terenie parku przemysłowego, wprowadzeniu Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego czy budowie ścieżek rowerowych. W minionych latach powstało bądź powstaje ich łącznie 11 kilometrów. – Czy to nie za mało? – pytali dziennikarze. – Wprowadziliśmy dodatkowe rozwiązania umożliwiające rowerzystom jeżdżenie po ulicach jednokierunkowych. Wiem jednak od Wojciecha Bulandy (ze Stowarzyszenia Masa Krytyczna – red.), że nie wszystkie postulaty zespołu ds. polityki rowerowej są wprowadzane. Na pewno można było zrobić więcej – przyznał Rafał Bruski. W prezentacji zabrakło miejsca dla programu utwardzania dróg gruntowych, ale prezydent przypomniał, że nie był to jego postulat z kampanii 2014 roku (szerszy artykuł na ten temat opublikujemy w piątek).

Rafał Bruski chwalił się także osiągnięciami w zakresie wspierania biznesu. Przypomniał o niskim bezrobociu (3,6%), budowie inkubatora przedsiębiorczości – obiektu IDEA Przestrzeń Biznesu na terenie wspomnianego już parku przemysłowego, a także otwarciu Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego. – Wiedziałem, że jest to projekt ryzykowny, ale centrum wypełnia się treścią – przekonuje Bruski. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku ujawniliśmy, że zdaniem nadzoru inwestorskiego BCTW nie jest wolne od niedoróbek. Dokonano napraw między innymi w zakresie instalacji elektrycznej, ale prezydent, jak również wykonawca – firma Skanska oraz prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego Andrzej Półgrabski (któremu podlega BCTW) zapewniali, że obiekt jest bezpieczny.

Bruski zadeklarował również dalsze wsparcie w rozwoju parku i poszukiwaniu inwestorów, a także pracowników. W tym celu dostosowywana do potrzeb rynku pracy ma być oferta edukacyjna bydgoskich szkół, szczególnie o profilu zawodowym.

31 mln zł – taka kwota trafiła w ostatnich czterech latach do bydgoskich klubów reprezentujących miasto w rozgrywkach ogólnopolskich. – To więcej niż w innych miastach – przekonywał prezydent. Niemal 20 mln zł trafiło z kolei na szkolenie dzieci i młodzieży. Rafał Bruski przypomniał, że od lat prym w tym aspekcie wiedzie CWZS Zawisza. – Do tego należy doliczyć system klas sportowych i finansowanie przez miasto utrzymania obiektów sportowych – dodawał. A skoro o obiektach mowa, to do połowy września mają zostać ogłoszone konsultacje na zagospodarowanie zewnętrznych terenów nowego kompleksu Astorii. Na pytanie, czy harmonogram budowy nowej trybuny Polonii nie uległ zmianie, Bruski zagwarantował, że jej wznoszenie rozpocznie się wiosną.

Bruski podkreślał, że „kwestią czasu” są zmiany w Starym Fordonie. W przyszłorocznym budżecie mają się znaleźć z kolei środki na zagospodarowanie parku Akademickiego przy ulicy Rejewskiego. W centrum miasta na poprawę estetyki nadal czeka plac Kościeleckich. – Znajdzie się tam zbiornik retencyjny w ramach budowy systemu kanalizacji deszczowej, ale plac na pewno przejdzie metamorfozę – zapewniał prezydent.

Bruski podkreślał też, że miasto aktywizuje różne grupy wiekowe – młodych w zakresie konkursów projektowych (m.in. na zagospodarowanie hali targowej), a osoby starsze – dzięki Bydgoskiej Karcie Seniora. Wspomniał ponadto, że nadal otwarty pozostaje temat dalszej integracji bydgoskich uczelni. Podobnie jak utworzenia Uniwersytetu Medycznego, który po pospolitym ruszeniu i zebraniu 160 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy utknął w sejmie (projekt firmował niewidoczny od wielu miesięcy poseł Zbigniew Pawłowicz; ma się pojawić na czwartkowej konferencji PO, która chce rozliczyć wyborcze obietnice posła Tomasza Latosa).

W kontekście uczelni prezydent Bruski mówił też o nadchodzącej budowie kampusu Akademii Muzycznej na Bielawach (działkę na ten cel przekazało decyzją radnych miasto, inwestycja jest zapisana z kolei w kontrakcie terytorialnym). W obszarze kultury wspomniał o „Rzece Muzyki”, której pomysł „narodził się w ratuszu”, przebudowie Teatru Kameralnego oraz modernizacji głównej sceny, co ma nastąpić w przyszłym roku.

Prezydent wspominał też o programie Bydgoska Karta Rodzina 3+, z którego skorzystało do końca sierpnia ponad 31,5 tysiąca osób. – Bierze w nim udział ponad 130 partnerów, nie tylko instytucji miejskich – wskazał, podkreślając, że dobry trend panuje również na rynku mieszkaniowym – w ciągu czterech lat miasto (w ramach BTBS) oddało do użytku blisko 230 lokali. – Liczba pozwoleń na budowę jest najwyższa w historii miasta  obecnie mamy ich wydanych trzy tysiące, podczas gdy w 2010 roku było ich pięćset – wyliczał.

Rafał Bruski zapowiedział, że swój program na kadencję 2018-2023 zaprezentuje na kolejnej konferencji. Rzecznikiem jego kampanii została Monika Matowska, szefowa klubu radnych PO.