Bydgoszcz
-2C
Niebo częściowo zachmurzone
79% wilgotność
Wiatr: 5km/h SE
H -1 • L -3
3C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
5C
Pon
4C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeInnowacyjny projekt w BPPT. Trwają przygotowania do budowy centrum demonstracyjnego
park przemysłowy Bydgoszcz
13.04.2018 | 21:53

Innowacyjny projekt w BPPT. Trwają przygotowania do budowy centrum demonstracyjnego

Inwestycja ma wspomóc rozwój start-upów.

Na zdjęciu: Koncepcja architektoniczna centrum demonstracyjnego.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego ma powstać centrum demonstracyjne. Nowa inwestycja zostanie wybudowana tuż obok biurowca IDEA Przestrzeń Biznesu.

O planach utworzenia miejsca, w którym mniejsze przedsiębiorstwa bez odpowiedniego zaplecza mogłyby testować projekty innowacyjne, informowaliśmy już w styczniu – CZYTAJ WIĘCEJ. Realizacja projektu ma kosztować 23 miliony złotych, lecz miasto prowadzi starania o pozyskanie dofinansowania unijnego na ten cel.

Centrum demonstracyjne będzie skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów. Znajdą się w nim laboratoria i warsztaty typu „fab lab”. Firmy mają realizować w nich własne projekty i pomysły – w tym celu będą miały do dyspozycji wszelkie dostępne narzędzia i rozwiązania techniczne. W nowym budynku przewidziana jest też lokalizacja tzw. żywych laboratoriów (living labs), w których odbywa się współpraca różnych podmiotów z użytkownikami. Livng labs pozwalają stworzyć doskonałe środowisko do testowania i eksperymentowania.

Nowy obiekt będzie składał się z budynku biurowego oraz hali. Wokół nich powstanie pełna infrastruktura drogowa, powierzchnia manewrowa oraz miejsca parkingowe (także dla rowerów). Urząd miasta podkreśla, że znajdujące się na terenie przyszłego centrum pozostałości dawnych murowanych latryn, wchodzących w skład DAG Fabrik Bromberg zostaną przeniesione, a wygląd budynku będzie musiał zyskać pozytywną ocenę Społecznej Rady do spraw Estetyki Miasta.

Autorem koncepcji architektonicznej centrum jest pracownia Area Projekt z Gdańska. 10 kwietnia BPPT ogłosiło przetarg na jego budowę w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Prace przygotowawcze potrwają około dwóch lat.

Warto dodać, że BPPT zamierza w najbliższym czasie dokonać zmian w układzie drogowym na terenie Parku – obecnie trwa postępowanie, w którym zostanie wyłoniony wykonawca przebudowy ronda przy ul. Raczkowskiego i Dziatkiewicza oraz przebudowy skrzyżowania ul. Nowotoruńskiej z planowaną ul. Grzybową.


Powiązane treści