Bydgoszcz
24C
Słonecznie
48% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 25 • L 24
21C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
28C
Sob
28C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeUnijne miliony pójdą na inwestycje w BPPT i poprawę jakości życia
23.01.2018 | 19:03

Unijne miliony pójdą na inwestycje w BPPT i poprawę jakości życia

Radni zapoznali się z informacją na temat projektów realizowanych przy udziale funduszów unijnych.

Na zdjęciu: BPPT planuje budowę centrum demonstracyjnego, w którym przedsiębiorstwa bez odpowiedniego zaplecza mogłyby testować projekty innowacyjne.

Fot. Stanisław Gazda

Miasto Bydgoszcz pozyskało łącznie 873 miliony złotych dofinansowania w tej perspektywie unijnej. Teraz stara się o kolejne 80 milionów. Na co zostaną przeznaczone te środki?

Dziś na komisji przedsiębiorczości i rozwoju miasta radni zapoznali się informacją na temat projektów realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych przez miasto Bydgoszcz i jednostki podległe. Jak poinformowała dyrektor wydziału funduszy europejskich Zofia Smolińska, w tej perspektywie unijnej udało się pozyskać 873 miliony złotych, a czynione są starania o otrzymanie kolejnych 80 milionów z UE. Środki te pochodzą przede wszystkim z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i Regionalnego Programu Operacyjnego.

Warto dodać, że Bydgoszcz przymierza się do pozyskania pieniędzy z kolejnej puli tzw. funduszy norweskich – to dzięki nim udało się odnowić budynki muzealne w ramach rewitalizacji Wyspy Młyńskiej. Na ten moment beneficjenci programu czekają jednak na szczegółowe wytyczne dotyczące jego realizacji. Wiadomo jednak, że mogą być one przeznaczone na projekty związane z kulturą, na przykład na remont Teatru Polskiego czy modernizacje biblioteki miejskiej.

Środki unijne trafiły przede wszystkim na inwestycje drogowe i tramwajowe – rozbudowę ul. Grunwaldzkiej, budowę linii tramwajowej wzdłuż Kujawskiej czy wcześniejszy remont ul. Chodkiewicza. 60 milionów złotych środków w ramach RPO przeznaczono na trwającą termomodernizację szkół. Niebawem rozpocznie się też realizacja projektu, polegającego na zamontowaniu 13 instalacji fotowoltaicznych (m. in. na centrum edukacji ekologicznej w Myślęcinku, budynkach urzędu miasta przy ul. Grudziądzkiej czy szkołach na Błoniu, w Fordonie czy na Okolu). Przygotowywana jest też budowa parkingów Park and Ride w ramach RPO ZiT – wskazano już ich lokalizację, wśród których jest m. in. teren przy ulicy Grudziądzkiej, tuż obok budynków Urzędu Miasta.

W trakcie realizacji znajdują się także inne zadania na rzecz poprawy jakości życia w mieście. KPEC otrzymał dofinansowanie w wysokości 77 milionów złotych na modernizacje sieci ciepłowniczej, 30 milionów z Unii trafiło na przebudowę kanalizacji deszczowej, udało się też uzyskać środki na budowę punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Dofinansowanie na inwestycje kulturalne obejmują rewitalizacje Teatru Kameralnego, remont muzeum okręgowego przy ul. Gdańskiej czy prace w Młynach Rothera. Niewielkie środki (do 100 tysięcy złotych na jeden budynek) pozyskano na remont pięciu obiektów zabytkowych, m. in. schroniska przy ul. Sowińskiego.

Interesujący projekt przygotowuje Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny. Na jego terenie ma powstać centrum demonstracyjne, w którym mniejsze przedsiębiorstwa bez odpowiedniego zaplecza mogłyby testować projekty innowacyjne. Instytucja złożyła wniosek w ramach RPO o środki unijne. Całkowity koszt projektu ma wynieść 23 miliony złotych. Ponadto BPPT stara się też o środki dotyczących promocji terenów inwestycyjnych na specjalistycznych targach. Podobne zadanie realizuje też Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego – dzięki funduszom unijnym promowane jest m. in. bydgoskie lotnisko czy udzielane są pożyczki na działalność proeksportową.

Obecna perspektywa funduszy unijnych nie zapewnia jednak środków na wszystkie możliwe inwestycje. Nie ma programów zapewniających środki na budowę nowych obiektów rekreacyjnych (np. na Park Akademicki w Fordonie), udało się jednak pozyskać pieniądze na rewaloryzacje parków na Wzgórzu Wolności i Wzgórzu Dąbrowskiego oraz parku Witosa.

Radny Jarosław Wenderlich zapytał, czy w poprzedniej perspektywie unijnej Bydgoszcz nie zmarnowała szansy na budowę dużego obiektu kulturalnego. Przedstawicielka wydziału funduszy europejskich odpowiedziała, że miasto próbowało pozyskać środki na realizację m. in. centrum kongresowego na Placu Teatralnym, lecz w starciu z większymi ośrodkami nie miało większych szans. W tej perspektywie nie ma pieniędzy na budowę instytucji kultury – nikt nie spodziewał się, że obecna pula środków będzie „trudniejsza”, co wpływało też na działania w poprzednich latach.


Powiązane treści