Bydgoszcz
13C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 14 • L 12
27C
Pt
28C
Sob
27C
Nd
28C
Pon
28C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIInowrocław dobrze gospodaruje odpadami
11.05.2017 | 11:32

Inowrocław dobrze gospodaruje odpadami

Inowrocław posiada regionalną instalację do przetwarzania odpadów komunalnych przy ul. Bagiennej, która ma bardzo duże możliwości techniczne.

Na zdjęciu: Racjonalna gospodarka odpadami w Inowrocławiu możliwa jest dzięki regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów.

Fot. UMI

Miasto podsumowało ubiegły rok pod kątem gospodarowania odpadami komunalnymi. Taki raport ma na celu weryfikację możliwości technicznych i organizacyjnych, a także poprawienie efektywności.

Inowrocław posiada regionalną instalację do przetwarzania odpadów komunalnych przy ul. Bagiennej, która ma bardzo duże możliwości techniczne.

RIPOK wyposażony jest w instalację do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów zmieszanych, instalację do przetwarzanie odpadów zielonych i innych bioodpadów i wytwarzanie produktu o właściwościach nawozowych lub środków wspomagających uprawę roślin oraz składowisko odpadów.

Od kilku lat funkcjonuje także instalacja do ujęcia i wykorzystania gazu składowiskowego na potrzeby energetyczne zakładu. Dzięki temu następuje ograniczenie emisji gazów (głównie metanu) do atmosfery, a także zmniejsza się zużycie energii elektrycznej. W 2016 r. wykorzystano 248 m3 tego gazu.

Miasto posiada dobrze funkcjonujący system gospodarowania odpadami komunalnymi. Zróżnicowanie stawek opłat oraz poczynione w ostatnich latach inwestycje doprowadziły do utrzymania zadowalających wartości poziomów recyklingu odpadów surowcowych oraz ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji. Zadaniem na kolejne lata będzie kontynuacja działań związanych z szeroko pojętą edukacją ekologiczną, mających na celu przede wszystkim zwiększenie poziomu segregacji oraz ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów – podsumowuje Zastępca Prezydenta Miasta, Ewa Witkowska.

Przypomnijmy, że w 2015 r. na terenie RIPOK zakończyła się inwestycja polegająca na budowie linii technologicznej do przetwarzania odpadów komunalnych na paliwo alternatywne RDF. Do jego produkcji potrzebne są odpady, z których wcześniej wysegregowano frakcje nadające się do recyklingu. Paliwo alternatywne RDF może zostać wykorzystane, ze względu na wysoką kaloryczność, do spalania w piecach specjalnie do tego przygotowanych, lub też współspalania w przemyśle cementowym. Tylko w ubiegłym roku wyprodukowano 1274 ton RDF.

Masa zebranych odpadów w 2016 roku:

– niesegregowane odpady komunalne           21701,5 tony

– odpady ulegające biodegradacji                   4977 ton

– opakowania ze szkła                                       626 ton

– opakowania z tworzyw sztucznych              471 ton

– odpady betonu oraz gruz                               431 ton

– opakowania z papieru i tektury                    352,5 tony

– gruz ceglany                                                      317 ton

 

 


Powiązane treści